Zima to trudny czas dla wielu roślin, szczególnie tych doniczkowych. Do naszych zadań należy ich zabezpieczenie oraz ochrona przed niskimi temperaturami. Rozwiązaniem jest zastosowanie doniczek mrozoodpornych, które są niezastąpione pod względem ochrony podczas mroźnych miesięcy. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat sposobów na zabezpieczenie roślin zimą.
Donice ogrodowe mrozoodporne – podstawowa ochrona roślin przed zimnem
Mróz wpływa negatywnie na tkanki roślin – może prowadzić nawet do ich zamierania. To właśnie doniczki mrozoodporne skutecznie chronią korzenie roślin przed uszkodzeniami. Wpływa na to ich odporność nawet na ekstremalnie niskie temperatury oraz niepękające materiały, z których są wykonane. Na rynku dostępne są różne rodzaje doniczek mrozoodpornych. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
Donice mrozoodporne z wytrzymałego tworzywa sztucznego
Doniczki wykonane z tworzywa sztucznego z uwagi na swoją trwałość i lekkość stanowią jeden z najczęstszych wyborów wśród innych donic. Są odporne na wodę i wilgoć, co niweluje ryzyko pęknięcia w wyniku zamarzania wody wewnątrz donicy. Nie ulegają zjawisku korozji ani pękaniu.
Doniczki gliniane mrozoodporne
Doniczki wykonane z naturalnej gliny cechuje wytrzymałość, bardzo dobra izolacja termiczna oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury w jej wnętrzu. Doniczki gliniane podobnie jak inne donice mrozoodporne są odporne na wilgoć, co przeciwdziała ich uszkodzeniom w wyniku zamrażania i rozmrażania.
Mrozoodporne donice betonowe
Doniczki wykonane z betonu to najlepszy wybór dla dużych roślin. Są wyjątkowo trwałe, nie pękają nawet podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych. Warto rozważyć zakup dużych donic mrozoodpornych ze względu na ich masę, która wpływa na utrzymanie równomiernej temperatury gleby oraz stanowi doskonałą ochronę m.in. przed wiatrem.
Doniczki mrozoodporne ceramiczne
Doniczki ceramiczne charakteryzują się unikalną strukturą i gęstością, która umożliwia utrzymanie stabilnej temperatury w ich wnętrzu. Odpowiednio wykonane nie pękają ani nie ulegają uszkodzeniom mimo niskich temperatur. Ten rodzaj doniczek mrozoodpornych jest powszechnym wyborem np. na balkon, ze względu na swoje walory estetyczne.
Podsumowując, inwestycja w doniczki mrozoodporne to najlepsze zabezpieczenie dla roślin, na które możesz się zdecydować. Istnieją jednak inne dodatkowe możliwości, które wzmocnią ich ochronę.
Zimowa ochrona roślin doniczkowych
Pamiętaj, że każdy gatunek roślin ma różne wymagania co do zimowania. Niektóre z nich mogą potrzebować specjalnej troski lub zupełnie innych warunków, aby przetrwać zimę. Oto uniwersalne rady, które możesz zastosować w większości gatunków:
- Zastosuj warstwę izolacyjną, aby dodatkowo zabezpieczyć rośliny pod postacią słomy czy kartonu. Na części nadziemne rośliny możesz założyć zimową włókninę.
- Jeśli posiadasz rośliny balkonowe, zadbaj o jego cieniowanie. Wykorzystaj w tym celu siatkę cieniująco-osłonową lub białą agrowłókninę, które przepuszczają część promieni słonecznych i osłabiają mroźne wiatry. Warto wiedzieć, że zabezpieczamy jedynie balkony wystawione od strony południowej i zachodniej.
- Oczywiście, rośliny potrzebują wody, ale w okresie zimowym możesz zmniejszyć częstotliwość ich podlewania. Jej nadmierna ilość może prowadzić do zgnilizny korzeni, szczególnie gdy temperatura spada poniżej zera.
Rośliny zimujące na balkonie, tarasie czy w ogrodzie są w szczególności narażone na mróz, dlatego tak ważne jest zadbanie o ich odpowiednią ochronę np. w postaci doniczek mrozoodpornych. Podczas ich wyboru zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane, konstrukcję oraz rozmiar. Pamiętaj o tym, że doniczki mrozoodporne posiadają również funkcję dekoracyjną – mogą być częścią aranżacji balkonowej czy ogrodowej przez cały rok.