Mężczyzna układa dachówkę na wytrzymałej drewnianej konstrukcji dachowej
Budownictwo

Jak wytrzymałe są konstrukcje drewniane i jakie można położyć na nich obciążenie?

Konstrukcje drewniane dachu stały się już normą w budownictwie. Atrakcyjny, niski koszt produkcji oraz szeroki zakres zastosowania, że zainteresowanie tą technologią stale rośnie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy drewno jest wystarczająco wytrzymałym materiałem, by poradzić sobie z najbardziej wymagającymi projektami. Jak w praktyce wygląda wytrzymałość konstrukcji drewnianych dachu?

Popularność konstrukcji drewnianej dachu w technologii płytek kolczastych

Rosnąca popularność konstrukcji drewnianych związana jest ze stałym rozwojem technologii. Ostatnie trzydzieści lat doskonalenia zaawansowanych procesów projektowania sprawiły, że prefabrykowane więźby dachowe mocowane z zastosowaniem płytek kolczastych stały się dominującą technologią wznoszenia dachów. Proces ten wymaga skrupulatnego podejścia do projektowania, a także dostępu do specjalistycznych maszyn, które dokładnie wycinają poszczególne elementy i wprasowują płytki z blachy, z wytłoczonymi jednostronnie kolcami. Tak powstaje trwałe i mocne połączenie, które doskonale sprawdza się w konstrukcjach drewnianych dachu.

Wykorzystanie więźby prefabrykowanej pozwala na szybkie wzniesienie więźby dachowej oraz tworzenie znacznych rozpiętości dźwigarów. Cechuje się przy tym sporą wytrzymałością – odpowiednio zaprojektowana konstrukcja drewniana pozwala uzyskać sporą przestrzeń bez dodatkowych słupów wspierających. Dzięki temu rozwiązanie sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych), jak i w obiektach handlowo-usługowych, budynkach magazynowych i produkcyjnych czy obiektach gospodarczych.

Konstrukcje drewniane dachu – wytrzymałość

Wytrzymałość całej konstrukcji drewnianej dachu zależy przede wszystkim od wytrzymałości samego drewna. Do budowy dachu wykorzystuje się drewno konstrukcyjne klasy C24, które musi spełniać szereg norm budowlanych, by uzyskać wymaganą certyfikację. Jest to specjalnie selekcjonowane, lite drewno świerkowe. Dzięki suszeniu komorowemu, wilgotność drewna konstrukcyjnego C24 wynosi od 12 do 18 procent, przez co materiał jest mniej skłonny do zgięć i odkształceń oraz posiada wyśmienite właściwości mechaniczne. Zanim zostanie dopuszczone do sprzedaży i uzyska wymagany certyfikat, każdy kawałek drewna musi przejść rygorystyczną kontrolę.

Odporność na zginanie drewna konstrukcyjnego wynosi 24 MPa na mm2. W praktyce oznacza to, że jeden centymetr kwadratowy belki jest w stanie wytrzymać obciążenie bliskie 250 kilogramów. To jednak nie wszystko. Wytrzymałość całego dachu zależna jest także od typu konstrukcji drewnianej. Obciążenia, które oddziałują na dach można podzielić na obciążenia stałe (tj. ciężar własny konstrukcji i elementów współpracujących), obciążenia zmienne ruchome i nieruchome (tj. ciężar urządzeń, jak np. instalacja fotowoltaiczna) oraz obciążenia zmienne środowiskowe (czyli np. obciążenie wiatrem, śniegiem, temperaturą itd.). Chcąc zwiększyć wytrzymałość dachu np. w celu instalacji paneli fotowoltaicznych lub innych elementów, można zastosować dodatkowe wzmocnienia w jego konstrukcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.