Wykończona jasna ściana w mieszkaniu na której wisi zegar
Wnętrza

Jak wykończyć ściany w nowym mieszkaniu?

Nowe mieszkanie często wymaga przeprowadzenia szeregu prac wykończeniowych, aby nadawało się do zamieszkania. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o wygląd ścian. Warto wiedzieć jakie prace powinno się wykonać w pierwszej kolejności.

Pierwsze kroki w wykańczaniu ścian

Gruntowanie ścian to pierwszy krok podczas wykańczania nowych ścian. Należy jednak poczekać, aż tynk całkiem wyschnie, zależnie od rodzaju wykorzystanego materiału może to trwać od 14 do 28 dni. 

Gruntowanie to bardzo ważna kwestia. Jeśli pominie się ten krok, na ścianie zaczną pojawiać się nieestetyczne smugi, a także prześwity, a struktura powierzchni nie będzie wystarczająco wytrzymała. Gruntowanie zwiększa także przyczepność farb.

Kolejnym etapem, który także powinien poprzedzić malowanie jest czyszczenie ścian. Jeśli nie usunie się wszelkich zabrudzeń, efekt malowania z pewnością nie będzie satysfakcjonujący. Nawet kilka warstw farb nie zakryje plam.

Gładź – idealnie gładkie ściany

Wykończenie ścian nie nie byłoby możliwe, bez wykorzystania gładzi szpachlowej. Materiał ten pozwala stworzyć gładką i nieskazitelną powierzchnię, na której z łatwością aplikuje się farby. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje gładzi szpachlowej. Ich podstawowym składnikiem jest gips, dodatkowo stosuje się także inne materiały jak np. kreda czy dolomit.

Po aplikacji gładzi można rozpocząć malowanie ścian. Warto zastanowić się nad wyborem idealnego koloru, tak aby pasował do charakteru wnętrza. Idealne malowanie ścian wymaga doświadczenia, ale przestrzegając kilku rad można osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Decydując się na samodzielne malowanie ścian trzeba zaopatrzyć się w takie elementy jak papier ścierny, folia malarska, gąbka, taśma malarska, szpachelkę, szczotkę, wałek, pędzel i kuwetę.

Dylatacja ścian – zabezpieczenie przed pękaniem

Ostatnim etapem wykończenia ścian w nowym mieszkaniu jest przygotowanie dylatacji, czyli utworzenie specjalnych szczelin. Dzięki nim można uniknąć późniejszych problemów związanych z budową i użytkowaniem pomieszczeń. 

Można wyróżnić kilka rodzajów dylatacji. Pierwsza z nich – dylatacja konstrukcyjna, wykonywana jest, aby oddzielić poszczególne części i elementy konstrukcyjne budynku, tak aby zapobiec osiadaniu tych elementów. Dylatacja technologiczna, jest wykorzystywana w tych miejscach, w których może nastąpić pęcznienie lub skurczenie materiałów, natomiast dylatacja przeciwdrganiowa, ma zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie istnieje większe ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi.

Warto zaznaczyć, że dylatację często wykonuje się nie tylko ze względów konstrukcyjnych czy praktycznych, ale także estetycznych. Dzięki wykonaniu prawidłowych szczelin, można uniknąć pęknięć czy zarysowań ścian.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.