Kosztorys remontu mieszkania
Dom Finansowanie

Jak wykonać kosztorys remontu mieszkania krok po kroku?

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio remonty. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas chce maksymalnie dostosować przestrzeń mieszkalną do własnych preferencji. Samodzielne aranżowanie mieszkania, daje nie tylko satysfakcję, ale także uwalnia drzemiące w nas pokłady kreatywności i twórczej inicjatywy. Dopasowanie własnego M do siebie, sprawi że będziemy się czuli w nim wyjątkowo. Jednak remont wiąże się z kosztami, które będziemy musieli ponieść. Dlatego też, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto sporządzić kosztorys remontu mieszkania, który przybliży nam uśredniona kwotę, którą będziemy musieli zainwestować. Jak jednak przygotować kosztorys remontu mieszkania? Czy kosztorys remontowy ułatwi nam szacowanie kosztów, jakie mamy ponieść? Poznajmy odpowiedzi na te pytania!

Określ zakres prac remontowych

Przygotowanie kosztorysu remontu powinniśmy rozpocząć od zakresu prac. Załóżmy, że nasze mieszkanie ma kuchnię, salon, łazienkę, a także niewielką sypialnie. Tym przykładem będziemy posługiwać się przez cały czas, przybliżając to, jak można wykonać przykładowy kosztorys remontu mieszkania.

Po pierwsze zdecydujmy czy:

  • zmieniamy nawierzchnię ścian?
  • zmieniamy nawierzchnię podłóg?

Jeśli niestety dotychczasowe podłogi, nie wpisują się w zakres naszych oczekiwań, będziemy musieli poddać je demontażowi i zastąpić je nowymi. Wówczas określamy rodzaj nowej nawierzchni. Mogą być to np.:

  • parkiet tradycyjny,
  • mozaika,
  • panele,
  • płytki ceramiczne.

Następnie możemy w przybliżeniu oszacować koszt wstępnego remontu podłóg w naszym mieszkaniu. Niezbędne będzie sprawdzenie cen materiałów i przeliczenie potrzebnej nam ilości. Stanowi to podstawę, do przygotowania kosztorysu remontowego.

Kolejnym krokiem jest oszacowanie kosztów, jakich wymagał będzie remont ścian. Zwykle sypialnie i salony, wymagają jedynie wyrównania nierówności i pomalowania, podczas gdy w kuchni i łazience, warto zainwestować w wysokiej jakości płytki. Tu znów, podobnie jak w przypadku podłóg, sprawdzamy ceny materiałów, a następnie przeliczamy ilość, jaka będzie nam potrzebna i szacujemy wstępne koszty.

Kolejnym etapem w przygotowaniu kosztorysu remontu mieszkania jest oszacowanie wyposażenia, które pozostawimy, a także zakupu nowego. Część mebli czy przedmiotów, będzie trzeba zastąpić nowymi. Mowa także tutaj o armaturze łazienkowej, szafkach kuchennych i sprzętach AGD. Warto posłużyć się dostępnymi w Internecie kalkulatorami kosztów, które wykonają za nas niezbędne obliczenia.

Samodzielność czy pomoc fachowców?

Kobieta wykonująca kosztorys remontu mieszkania

Podczas przygotowania kosztorysu remontowego, nie możemy zapomnieć o kwestii robocizny. Na pewno część prac jesteśmy wstanie wykonać samodzielnie, ale niektóre z nich lepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie remontowej. Chcąc ograniczyć koszty, możemy zdecydować się na samodzielne ułożenie paneli podłogowych, a także pomalowanie ścian. Są to prace niezwykle proste i nie wymagają wielkiego doświadczenia.

Jeśli mamy pojęcie o pracach wykończeniowych, możemy podjąć się także samodzielnego ułożenia płytek w łazience i kuchni. Po podjęciu decyzji odnośnie tego, które prace będziemy wstanie wykonać samodzielnie, resztę z nich powierzymy ekipie remontowej.

Wówczas należy rozpocząć poszukiwania dobrej i rekomendowanej ekipy. Nie podpisujmy umowy z pierwszą lepszą firmą, która złoży nam ofertę. Zawsze lepiej zebrać propozycje cenowe od większej ilości firm, a następnie je dokładnie porównać. W kosztorysie remontowym rozpisujemy dokładnie wszelkie informacje, a także określamy wstępny harmonogram działań, na podstawie którego, możemy przejść na dalsze etapy remontowania.

Warto zdecydować co będzie remontowane na początku i który fachowiec już na starcie okaże się nam niezbędny. Dobrze zaplanowane działania remontowe, pozwolą zaoszczędzić czas, unikniemy dzięki nim chaosu, a także uda nam się precyzyjniej zniwelować koszty.

Cennik usług fachowców

Przy przygotowywaniu kosztorysu remontu, niezbędne będzie wstępne oszacowanie kosztów robocizny. Sugerowanie się ceną podaną przez znajomych czy na forum internetowym nie ma większego sensu. Koszty robocizny są bowiem uzależnione od regionu i typu mieszkania, w którym ma być przeprowadzony remont.

Przykładowy kosztorys remontu mieszkania, który uwzględnia koszty robocizny i ma je rozpisane, bez problemu znajdziemy w Internecie i warto oprzeć na nim swoje wyliczenia. Warto także posłużyć się dostępnymi kalkulatorami budowlanymi, by sprawdzić który fachowiec, z naszego regionu oferuje nam najkorzystniejszą cenę. Porównajmy także sporą ilość ofert, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Koszty materiałów

Podczas wszelkich prac remontowych, musimy pamiętać, że zakup niezbędnych do prac materiałów, leży zawsze po naszej stronie. Musimy więc dokładnie oszacować:

  • jaki zakres powierzchni pomalowany będzie farbą?
  • jaki zakres powierzchni pokryją płytki?
  • jaki zakres powierzchni pokryją panele podłogowe?

Na podstawie dokładnych obliczeń, możemy wstępnie oszacować, jakie ilości materiału i chemii będziemy musieli zakupić. Znów możemy wykorzystać dostępne kalkulatory budowlane, które pomogą nam wykonać obliczenia.

Kosztorys remontowy- zakończenie

W oparciu o wszystkie zebrane przez nas informacje i wyliczenia, możemy stworzyć wstępny kosztorys remontowy. Należy jednak stale mieć na uwadze, że tego typu kosztorys określi jedynie przybliżone i orientacyjne wydatki. Wówczas musimy wziąć poprawkę na to, że mogą one wynieść nas więcej, a także- ku naszej uciesze- o wiele mniej.

Całkowity kosztorys remontu mieszkania, poznamy tak naprawdę, dopiero po zakończeniu prac remontowych. Zwykle o około 10-20 procent, może być on wyższy, niż koszty oszacowane przez nas na samym początku. Warto posłużyć się przykładowymi kosztorysami remontu mieszkania, które znajdziemy zupełnie za darmo w Internecie. Pomogą nam one znacznie w wyliczeniach i rozpisywaniu wydatków. Mimo wszystko, nawet wstępny kosztorys pomoże określić wkład finansowy, który pochłonie remont. Jest on uzależniony od cennika firm remontowych, a także od zakresu prac, które wykonamy samodzielnie, a które pozostawimy ekipie.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.