Idealnie dopasowane oświetlenie ogrodowe
Ogród

Jak wybrać oświetlenie do ogrodu?

Ogród to nie tylko umiejętnie dobrana roślinność, skrupulatnie dopracowane alejki i kącik wypoczynkowy. Aby miejsce to było pełne uroku i perfekcyjnie oddawało charakter aranżacji, niezbędne jest jego właściwe oświetlenie. Dzięki temu ogród zaprezentuje się pięknie nie tylko za dnia, ale będzie też idealnym miejscem na wieczorne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe?

Nowoczesne lampy ogrodowe – czym się kierować?

W każdym ogrodzie da się wyróżnić poszczególne strefy. Zazwyczaj znajdują się w nim przestrzenie obsadzone kompozycjami roślinnymi, ścieżki i alejki oraz miejsce, w którym stoi altana lub umieszczony jest stolik czy grill. Każde z tych miejsc korzystnie wygląda, gdy jest oświetlone. Jednak w każdym przypadku jest to nieco inny rodzaj oświetlenia.

Chcąc oświetlić ogród, dobrze jest zaplanować źródła światła w sposób spójny i wykorzystać w tym celu nowoczesne lampy ogrodowe w jednym stylu. Oczywiście swoim wzorem powinny również pasować do charakteru ogrodu oraz stanowić uzupełnienie i podkreślenie roślinnej aranżacji.

Rodzaje lamp ogrodowych – jakie wybrać i gdzie je umieścić?

Jeżeli strefa relaksu znajduje się tuż przy domu, np. na tarasie, do jej oświetlenia wykorzystać można ścianę lub zabudowę altany. W pierwszym przypadku dobrym wyjściem jest wybór minimalistycznych kinkietów lub prostych lamp ściennych. W przypadku altany natomiast wykorzystać można też proste konstrukcje lamp sufitowych. Wokół strefy odpoczynku bardzo ciekawie i nastrojowo wyglądać będzie również girlanda świetlna z równomiernie rozmieszczonymi żarówkami.

Główną ścieżkę od furtki do domu, ale też elewację, podjazd czy większe kompozycje roślinne, doskonale podświetlą reflektory kierunkowe montowane przy ziemi. Ich niewielka obudowa i możliwość ustawienia kierunku światła to idealne rozwiązanie dla tego typu miejsc. Świetnie sprawdzą się też lampy dogruntowe (najazdowe), odporne na wodę i nacisk.

Do podświetlenia alejek i ścieżek odpowiednie będą też nowoczesne lampy ogrodowe solarne, tradycyjne i LED w formie słupków lub stojące. Można je umieścić również na fundamentach betonowych lub przykręcić do kostki czy chodnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.