Kobieta rozmawia z agentami nieruchomości
Nieruchomości

Jak wybrać odpowiednią agencję nieruchomości? Krótki poradnik

Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą po raz pierwszy, czy robiłeś to już wcześniej, sprzedaż domu może być skomplikowanym i stresującym doświadczeniem. Nie ma co się martwić, ponieważ masz przed sobą krótki i treściwy poradnik, który pomoże Ci w wyborze.

Chociaż większość sprzedających uważa, że korzystanie z usług biura nieruchomościami jest niezwykle wygodne, znacząca liczba osób twierdzi, że znalezienie odpowiedniego pośrednika w obrocie nieruchomościami jest trudne lub nawet bardzo trudne. W dalszej części artykułu znajdziesz, bezcenne wskazówki, jak wybrać dobre biuro nieruchomości, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Porównaj agencje nieruchomości w Internecie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na znalezienie agentów jest przeszukanie zasobów Internetu (używając wyszukiwarki) pod kątem sprawdzonych biur nieruchomości w Twojej miejscowości i porównanie opinii oraz liczby sprzedanych domów. Możesz także skorzystać z innych narzędzi wyszukiwania online (na przykład media społecznościowe), aby sprawdzić obecność agenta w Internecie po zawężeniu najlepszych opcji. Wskazówka dla profesjonalistów: zwróć uwagę, jak biuro reaguje na wszelkie potencjalne negatywne lub neutralne recenzje.

Załącznik:
Jak wybrać odpowiednią agencję nieruchomości_Krótki poradnik2.jpg

Poczta pantoflowa

Nie ma nic lepszego niż osobiste polecenie od przyjaciela lub członka rodziny, któremu ufasz. Według badań, więcej niż jeden na pięciu sprzedawców znajduje dobre biuro nieruchomości dzięki poleceniu od znajomego, krewnego, sąsiada lub współpracownika.

Sprawdź osobiście lokalny rynek mieszkaniowy

Jeśli masz więcej czasu, pojedź lub pospaceruj po okolicy i szukaj powtarzających się nazwisk agentów na tablicach z nieruchomościami (tym lepiej, jeśli obok nich jest napis „sprzedane”!). Z badań wynika, że 5% sprzedawców znajduje agentów w ten sposób, a 16% zatrudnia agenta na podstawie dobrej opinii w lokalnej społeczności.

Możesz też wejść do pobliskiego otwartego domu i poobserwować, jak agent współpracuje z potencjalnymi nabywcami. Poświęć trochę czasu na interakcję z agentem nieruchomości — nie tylko weź wizytówkę i wyjdź – dokładnie obserwuj, jak się zachowuje, co pomoże Ci w ocenie, czy jest to profesjonalista.

Spotkaj się z co najmniej trzema agentami

Rozpoczynając współpracę z biurem nieruchomości, nie zadowalaj się pierwszym podmiotem, z którym się zetkniesz. Ponad połowa sprzedawców kontaktuje się tylko z jednym biurem, ale rozmawiając z wieloma agentami, będziesz w stanie uzyskać odpowiednie porównanie, aby znaleźć kogoś, kto będzie dobrze pasował. Potraktuj to jak rozmowę o pracę — bo tak jest! Chociaż możesz mieć faworyta na podstawie rekomendacji lub lokalnej reputacji, zadaj każdemu z trzech agentów te same pytania i porównaj ich odpowiedzi.

Zadawaj właściwe pytania

Aby lepiej poznać biuro nieruchomości i sprawdzić poziom profesjonalizmu, warto zadać ważne pytania, takie jak na przykład:

  • Jak długo działa w branży nieruchomości?
  • Czy pracuje głównie z kupującymi czy sprzedającymi?
  • Ilu aktywnych klientów posiada jednocześnie?
  • Jaka jest specjalizacja biura?

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka wybór dobrego biura nieruchomości wydaje się skomplikowany i pełen pułapek. Masz jednak to szczęście, że natrafiłeś na powyższy poradnik, dzięki któremu z pewnością wiesz teraz więcej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.