Jasny dywan leży na tarasie
Dom

Jak wybrać odpowiedni dywan na taras?

Artykuł partnera.

Dywany wykorzystuje się jako praktyczne wyposażenie do rozmaitych wnętrz – nie tylko w domach, ale też w biurach i instytucjach. Coraz częściej umieszcza się takie dodatki także na zewnątrz, choćby na tarasach. Jakie produkty wykorzystać poza czterema ścianami i jak je wkomponować w całościową aranżację przestrzeni? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Dywaniki na taras i balkon – do czego służą?

Dywaniki na balkonach i tarasach pełnią zbliżone funkcje co dodatki tego typu zastosowane w domowych wnętrzach np. w salonie. Układa się je najczęściej w pobliżu mebli wypoczynkowych.

Ich podstawową rolą jest zbudowanie przyjemnego kącika do rekreacji i wypoczynku. Dzięki dobrze dobranym produktom miejsce wydaje się przyjaźniejsze i przytulniejsze, gdy pod stopami mamy miękki dywanik.

Nie zapominajmy też o tym, że efektowne dywaniki w wielu wzorach i kolorach to ważny element każdej aranżacji. Wpływają na styl przestrzeni oraz jej finalny odbiór. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie produkty w przydomowym terenie sprawdzą się najlepiej.

Z czego powinien być zrobiony dywan na taras?

Wybór dywanika do ogrodu przede wszystkim zależy od tego, na jakim tarasie chcemy go wykorzystać. W pełni zabudowane, zadaszone tarasy i ogrody zimowe można wyposażyć w zasadzie w każdy modny dywan. Nie będzie on bowiem narażony na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Szeroki wybór efektownych i praktycznych produktów oferuje choćby sklep Dekoori.

Oprócz standardowych dywanów można pokusić się o zastosowanie dywanów:

  • jutowych,
  • sizalowych,
  • z włókien konopnych.

Nieco trudniej jest na tarasach, na których wyposażenie jest narażone na działanie wilgoci, zmiany temperatury oraz zalanie wodą. W takich miejscach zdecydowanie lepiej sprawdzają się praktyczne rozwiązania z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza:

  • PET,
  • winylu,
  • polipropylenu.

Tego typu dywany nie nasiąkają wodą, szybko wysychają i nie ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo, utrzymanie ich w czystości nie sprawia zbyt wiele trudności. Większość modnych dywanów da się bowiem szybko i skutecznie wyprać w pralce.

Jaki kształt i wielkość dywanu na taras wybrać?

O czym jeszcze pamiętać, gdy dobiera się dywan na taras? Trzeba również dopasować odpowiedni kształt produktu.

Czym się kierować? Na wydłużonych tarasach, lepiej położyć jasne dywaniki prostokątne. Pozwala to nieco powiększyć optycznie ciasne przestrzenie. Na dużych i szerokich tarasach natomiast ciekawą opcją są dywany kwadratowe lub okrągłe, które porządkują przestrzeń oraz wydzielają wizualnie miejsce do rekreacji.

Modne dywany na taras – co wybrać?

Każdy dywan należy dopasować do specyfiki całej przestrzeni. Jeśli całość aranżacji utrzymano w naturalnym stylu skandynawskim, warto zdecydować się na proste dywaniki plecionkowe. Innym rozwiązaniem są produkty w etniczne czarno-białe wzory, które równie chętnie układa się na tarasach boho.

W przestrzeniach klasycznych i minimalistycznych wykorzystuje się chętnie proste, monobarwne dywaniki. Natomiast na tarasach retro pojawia się szerokie spektrum rozwiązań, również w orientalne motywy.

Na szczęście, bez większego trudu da się obecnie znaleźć wysokiej jakości dywaniki, utrzymane we wszystkich opisanych nurtach, wykonane z trwałych materiałów. Dzięki temu każdy może znaleźć idealny dywan na swój piękny, prywatny taras.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.