Inwestycja w fotowoltaikę dla domu to świetna decyzja, która niesie za sobą wymierne oszczędności w postaci niskich rachunków za prąd. Aby jednak była to naprawdę opłacalna inwestycja, należy zadbać o wybór odpowiednich, jakościowych paneli. Na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze?
Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj ogniw fotowoltaicznych. Główny podział wyróżnia ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Cechuje je największa wydajność, wynosząca od 17 do 22%. Do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu o charakterystycznym, czarnym kolorze. Ogniwa monokrystaliczne wykazują wysoką odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz trwałość.
Ogniwa polikrystaliczne charakteryzują się nieco niższą wydajnością, wynoszącą od 14 do 16%, przy czym ich cena jest niższa. Wymagają one większej powierzchni instalacyjnej. Istotna różnica dotyczy również wyglądu. Polikrystaliczne ogniwa są idealnie kwadratowe i tworzą jednorodną płytę, monokrystaliczne z kolei posiadają ścięte rogi i czarny kolor.
Fotowoltaika a gwarancja
Gwarancja to istotny parametr, obok którego ciężko jest przejść obojętnie. W końcu panele fotowoltaiczne to inwestycja na długie lata. Najczęściej producenci oferują kilka rodzajów gwarancji. Jest to przede wszystkim gwarancja uzysku, zwana także gwarancją wydajności — najczęściej trwa 25-30 lat. Kolejny rodzaj to gwarancja na produkt, czyli same panele fotowoltaiczne, w większości przypadków trwa od 10 do 25 lat.
Dodatkowo firmy instalacyjne również oferują gwarancję wykonania montażu, która najczęściej trwa od 2 do 10 lat. Im każda z gwarancji jest dłuższa, tym oczywiście lepiej dla użytkownika. Fotowoltaika może przetrwać wiele lat, ale tak samo może zdarzyć się usterka spowodowana wada fabryczną i dobrze mieć wtedy gwarancję.
Ranking Bloomberg Tier 1
Przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę na ranking modułów Bloomberg Tier 1. Jest to aktualizowana kwartalnie klasyfikacja, w której wymienia się najlepszych producentów paneli fotowoltaicznych. Aby zakwalifikować się do tego rankingu, należy spełnić wiele wymagań. Przede wszystkim producent musi udokumentować istnienie na rynku od minimum 5 lat, a w ciągu ostatnich 2 lat musiał zrealizować minimum 6 projektów o łącznej mocy ponad 1.5 MW. Koniecznie jest także wykazanie płynności finansowej.
To tylko część warunków, jakie należy spełnić. Świadczą jednak o tym, iż w rankingu Bloomberg Tier 1 mieszczą się wyłącznie jakościowe i naprawdę skuteczne panele. Wybierając panele z tego rankingu, możesz mieć pewność co do ich jakości. Pomocne w zakupie mogą okazać się także badania PVEL, opierające się m.in. na testach na wilgotność, wysoki temperatury oraz ogólną trwałość modułów PV w ekstremalnych warunkach. Jeśli chcesz mieć pewność co do skuteczności wybranych paneli, badanie te również mogą okazać się pomocne. Producenci mieszczący się na górze wyników tych badań oferują jedne z najlepszych dostępnych na rynku produktów.