Styl loftowy w domu
Wnętrza

Jak urządzić wnętrze loftowe?

Fascynacja industrialnymi wnętrzami staje się coraz bardziej powszechna. Co zrobić, by uzyskać unikalny styl, nacechowany indywidualnymi preferencjami? Jak zaaranżować loft, aby był zjawiskowy, a zarazem wygodny?

Styl loftowy zwykle kojarzy się z wnętrzem zaaranżowanym w starej fabryce. Jednak umiejętne wykorzystanie industrialnych pomysłów wnętrzarskich, pozytywnie zaowocuje również w pozornie nieprzystosowanych do tego miejscach. Surowy, ascetyczny styl inspiruje i pociąga ekscentrycznych entuzjastów designu. Czy da się go oswoić?

Kwintesencja stylu loftowego

Otwarte przestrzenie

Ważne w aranżacji loftu jest stworzenie efektu wizualnej przestronności. Swobodna przestrzeń to główna cecha industrialnego pomieszczenia. Całość powinna sprawiać wrażenie otwartego budynku. W tego typu wnętrzu należy oddzielać strefy różnych aktywności w niestandardowy sposób. Niewskazane są ścianki działowe. Warto zastąpić je np. szklanymi przepierzeniami, które potęgują wrażenie głębi pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie w tym celu mebli. Ich odpowiednie ustawienie zasugeruje granice poszczególnych stref mieszkania. Można w tym celu wykorzystać zastane w budynku potencjalne niedoskonałości. Wystające rury, czy żeliwne kaloryfery uatrakcyjnią aranżacje loftu, przy umiejętnym ich zaakcentowaniu.

Funkcję oddzielenia pomieszczeń dobrze spełnią również odpowiednie dodatki. Obecność stylowych lamp, czy zielonych kwiatów w donicach, nawiązujących do stylu industrialnego, również optycznie powiększy mieszkanie. W celu stworzenia efektu przestronności warto posłużyć się również umiejętnie usytuowanymi lustrami. Przy aranżacji loftu warto postawić na kreatywność i niestandardowe wykorzystanie wyposażenia mieszkania. Zamiast stawiać kanapę pod ścianą, warto znaleźć dla niej unikalne miejsce w przestrzeni.

Duże okna w domu
https://www.pexels.com

Wielkie okna, wysokie pomieszczenia

Charakterystyczne dla budynków starych fabryk są ogromne okna i wysokie sufity. Te elementy sprawiają, że pomieszczenia są jasne i przestrzenne. Wysokie ściany sprzyjają dodatkowemu wykorzystaniu przestrzeni, poprzez tworzenie antresoli. To daje możliwość stworzenia kilku intymnych pomieszczeń. Sypialnie, łazienki kojarzą się z odizolowanym, przytulnym wnętrzem. Warto więc zaaranżować je na pokaźnych rozmiarów ścianie. Aby podkreślić industrialny styl, zamiast zwykłej ściany warto użyć przeszklonej formy, lub drewnianych listw. Mniejsze i większe antresole idealnie nadają się do zaakcentowania oświetlenia właściwego dla loftowego stylu. Schody prowadzące na górę również są inspirującym obiektem, do industrialnej stylizacji.

Surowość

Styl industrialny wyróżnia fascynacja elementami konstrukcyjnymi budynku. Surowa faktura ścian i eksponowanie cegieł to najbardziej zauważalne cechy stylu. Na rynku jest dostępnych także wiele farb imitujących beton. Industrialną ścianę z cegieł, można również wyczarować przy pomocy gipsowej faktury i dowolnej farby. W aranżacji loftu warto wykorzystać konstrukcyjne i instalacyjne elementy budynku. Mogą pełnić one unikalną formę dekoracji. Przy odrobinie kreatywności i podkreśleniu ich koloru i formy, nadadzą wnętrzu surowego, lecz pięknego stylu. W tym celu przydadzą się farby o metalicznych kolorach.

Prostota

Projektując wnętrze w loftowym stylu należy także pamiętać o zachowaniu prostych form. Pierwotnie fabryczne wnętrza były stworzone, aby spełniać podstawowe warunki przydatne do pracy. Nie zapominajmy, że styl industrialny ma na celu podkreślenie ukrytego piękna pofabrycznych budynków. Nie warto niszczyć ich ponadczasowego uroku. Baczna obserwacja przed przystąpieniem do prac remontowych pomoże uniknąć niepotrzebnej przesady. Stosując się do zasad stylu loftowego we wnętrzach warto szukać prostych i pragmatycznych rozwiązań.

Minimalizm

Mniej znaczy więcej. Ta zasada dobrze sprawdza się przy industrialnych kompozycjach wnętrza. To właśnie minimalizm i funkcjonalność formy stoi za ponadczasowym wymiarem loftowego stylu. Zazwyczaj takie wnętrza służą spokojowi swoich użytkowników, nie atakując nadmiarem bodźców. Ascetyczny styl sprzyja ergonomii. Uzyskanie minimalizmu formy nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy nie wprowadzać do wnętrza nadmiaru niepotrzebnych bibelotów i dodatków. Wprowadzają one do aranżacji niepotrzebny chaos i odciągają uwagę od interesującej surowości formy.

Minimalizm i naturalna kolorystyka w domu
https://www.pexels.com

Neutralna kolorystyka

Jedną z najważniejszych cech w loftowych wnętrzach jest zastosowanie neutralnej kolorystyki. Nie bójmy się sięgnąć po chłodne kolory. Krzykliwe barwy mogłyby odciągać uwagę od industrialnych faktur. W dodatku wprowadziłyby do spokojnego wnętrza niepotrzebny zamęt. Do surowego charakteru ścian dobrze będą pasować naturalne akcenty. Meble wykonane z surowego drewna, dodadzą nieco przytulnego charakteru, którego każdy czasem potrzebuje. We wnętrzu loftowym warto użyć też kamiennych elementów. Będą one świetnie komponowały się z surowymi ścianami z cegły.

Sztuka

Sztuka industrialna najczęściej opiera się na wykorzystaniu starych fabrycznych materiałów w kreatywny sposób. W ten sposób powstają wyjątkowe rzeźby i lampy.

W industrialnej aranżacji pierwsze skrzypce gra kreatywność projektanta. Różnorodne narzędzia potrzebne do stworzenia unikalnego wnętrza gwarantują mnogość kompozycji. Zabierając się za tworzenie indywidualnej aranżacji, warto posłużyć się używanymi meblami. Przy niewielkim wysiłku, można stworzyć z nich nietuzinkowe dzieła sztuki.

Warto też wzbić się na wyższy poziom i tworzyć instalacje nawiązujące do stylu loft. Pomalowanie na ciekawy kolor elementów instalacji to dobry pomysł na urozmaicenie wnętrza. Połączone w ciekawy sposób rury tworzą ciekawe rzeźby przyciągające uwagę.

Zabawa oświetleniem to kolejny pomysł na kreatywne wykorzystanie wnętrza. Dostępne na rynku lampy, można podwieszać do sufitu na wiele sposobów. Można w ten sposób wzbogacić pomieszczenie potężną dawką sztuki użytkowej. W tym celu warto wykorzystać drewniane bądź metalowe listwy, lub elementy instalacji.

Historia stylu loftowego

Industrialne wnętrza zostały zauważone przez artystów paryskiej bohemy już na początku XX wieku. Idealnie nadawały się na stworzenie w ich wnętrzach funkcjonalnych pracowni. Jednak pomysł zaadaptowania wnętrz starych fabryk największą popularność zdobył podczas wywrotowych lat 60. Niski koszt użytkowania i ergonomia pofabrycznych budynków sprzyjała realizacji artystycznych działań.

Wielu artystów nie tylko tworzyła, ale także mieszkała we wnętrzach starych fabryk i magazynów. Najwięcej tego typu zabudowań można było znaleźć w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Ta dzielnica Manhatannu nie cieszyła się wówczas dobrą sławą. Dziś, urządzone industrialnie wnętrza, niegdyś niesławnej dzielnicy Nowego Jorku, osiągają zawrotne ceny.

Także Andy Warhol, artysta zainspirowany popkulturą, stworzył pracownie we wnętrzu starej fabryki. Długo to miejsce uchodziło za centrum artystycznego świata. Z czasem styl industrialny zaczął pojawiać się również domach. Awangardowy styl pociągał wielu projektantów, którzy pofabryczne budynki przekształcali w mieszkania. Do dziś loftowe aranżacje są niezwykle popularne i stosowane w przeróżnych wariacjach.

Wystrój pomieszczeń w stylu industrialnym

Salon

Główne pomieszczenie w domu, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, powinno być stworzone z myślą o funkcjonalności. Równie ważna jest wygoda użytkowania.

Styl industrialny idealnie współgra z wymienionymi cechami. W tworzeniu takiego wnętrza wskazany jest minimalizm i prostota. W meblach typowych dla loftu charakterystyczna jest surowość ich formy. Ma to przełożenie na brak zdobień i surowce, z jakich są one wykonane.

Nieobecność elementów ozdobnych wynagradzają interesujące kształty industrialnych mebli. Są one najczęściej wykonane z surowego drewna. Jest ono uzupełnione metalowymi dodatkami. Do wykonania mebli często wykorzystuje się drewno dębu. Jego jasny kolor podkreśla ascetyzm formy. Rolę dekoracji industrialnego wystroju najczęściej pełnią uwydatione elementy instalacji, np. wystające rury. Te pomalowane na kolor, najczęściej nawiązujący do fabrycznego klimatu kompozycji, zastąpią niepotrzebne bibeloty.

Elementy salonu

Salon w stylu industrialnym
https://www.pexels.com

Niezwykle ważnym elementem każdego salonu jest kanapa. W dużym wnętrzu najlepiej sprawdzi się siedzisko pokaźnych rozmiarów. Uroku i funkcjonalności doda kilka nawiązujących do stylu foteli. Można również znaleźć wpasujące się w industrialny klimat systemy modułowe.

Kluczowym elementem loftowego wnętrza są występujące w wielu formach lampy. Większość z nich nawiązuje do motywu starodawnych żarówek. Ich styl ma przywodzić na myśl dawne oświetlenie fabryk. Najczęściej skonstruowane są w sposób umożliwiający regulacje rozmieszczenia oświetlenia. Ich budowa zachęca do indywidualnego wykorzystania i pobudza kreatywność.

Kuchnia i jadalnia

Istotą aranżacji loftu jest łączenie pomieszczeń. Z salonem warto połączyć kuchnię i jadalnie. Nie należy przy tym zapominać o estetyce, więc ich styl powinien nawiązywać do wystroju salonu. Oczywiście można pozwolić sobie na odstępstwa i zainspirować się pasującym do industrialnej formy, stylem retro. Konstruując wnętrze kuchni, przydatna będzie wyobraźnia. Ważnym elementem stylu loftowego jest ponowne wykorzystanie starych mebli. Przedmioty poddane renowacji urozmaicą wnętrze i nadadzą mu unikalnego charakteru. Recykling w designie idealnie współgra z surowym fabrycznym klimatem. Ponadto uczyni pomieszczenie jedynym w swoim rodzaju.

W kuchniach w omawianym stylu najczęściej pojawiają pokaźnych rozmiarów wyspy. Są one niezwykle funcjonalnym elementem wystroju, bowiem dobrze sprawdzają się także jako miejsce do spożywania posiłków. Najczęściej towarzyszą im wysokie siedziska o prostej formie.

Jadalnia w stylu industrialnym
https://www.pexels.com

Sypialnia

Pomieszczenia wypoczynkowe również nawiązują do stylu pozostałych pomieszczeń. Charakteryzują się stonowaną paletą barw przy nieco mniejszej surowości formy.

W przypadku sypialni również warto postawić na minimalizm. W tym przypadku również oferuje to mnogość korzyści. W pomieszczeniu charakteryzującym się prostotą łatwiej odpocząć i się zrelaksować. 

Przede wszystkim należy pamiętać o swojej wygodzie. Łóżko pasujące do aranżacji w stylu loft może przyjąć różnorodne formy. Najprostszą z nich jest użycie samego materaca. Inną, zainspirowaną recyklingiem formą, jest wykorzystanie palet do skonstruowania podstawy pod miękki materac. Można również wykorzystać występujące na rynku gotowe łóżka, najlepiej te zachowujące prostotę formy.

Pościel wykorzystana w sypialni powinna występować w stonowanych kolorach. Dobrze sprawdzą się biele, beże, brązy lub granat. Do omawianego stylu nawiązują naturalne materiały. Bawełna lub len idealnie wpasują się do stylowej sypialni.

Jeśli chodzi o wystrój ścian najlepiej postawić na minimalizm. Zamiast faktury cegieł lepiej sprawdzi się faktura betonu w szarym odcieniu. Wyjątkowość wnętrza podkreślą wiszące na ścianach grafiki. Najlepiej z relaksującymi motywami.

Sypialnia w stylu industrialnym
https://www.pexels.com

Łazienka

Aranżacja loftu nada każdej łazience nowoczesnego stylu. Powinna ona być urządzona z wykorzystaniem materiałów typowych dla industrialnego wystroju. Beton, cegła, kamień i drewno. Do tych motywów powinien nawiązywać wystrój łazienki.

Nawiązując do surowej formy, warto zrezygnować ze standardowego wyglądu urządzeń sanitarnych. W omawianym stylu najlepiej sprawdzi się zaakcentowanie geometrycznych form.

Tradycyjną formę prysznica z brodzikiem, najlepiej zastąpić kabiną typu walk-in. To modna forma prysznica ze szklanym panelem. Ten ważny w łazience element nada jej luksusowego stylu.

Pozostałe wyposażenie tego pomieszczenia również powinno nawiązywać do prostych geometrycznych form. Co ciekawe, wystrój industrialnych łazienek nawiązuje do stylów z lat 50 i 60. Przy jej projektowaniu warto się zainspirować stylem retro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.