Kominek to nieoceniony element wystroju każdego salonu. Doceniamy go jesienią, zimą, a także w letnie zimne wieczory. To nie tylko źródło ciepła w sensie dosłownym, ale też źródło ciepła w sensie przenośnym. Chodzi o ciepło, które wytwarza atmosfera wspólnego spędzania czasu przy kominku. O przytulność, bliskość, o iskrzące się płomienie i relaksujący dźwięk palącego się drewna. Jak wkomponować kominek? W której części salonu go umieścić? Podpowiadamy i dajemy kilka rad. W końcu idzie zima, a wraz z nią długie zimne wieczory. Kominek pomoże w uzyskaniu przytulnej aranżacji. Można też uniknąć tego efektu. Do wnętrz w stylu brutalistycznym też znajdziemy odpowiedni kominek.
Kominek jako centralny punkt salonu
Aranżacja domu jest wyzwaniem. Trzeba połączyć funkcjonalność i estetykę. Oddać w charakterze wnętrza wszystkie potrzeby domowników. Salon to miejsce wspólne, współdzielone. Spędzamy w nim czas samotnie, a także z pozostałymi domownikami. To miejsce relaksu, wypoczynku, bardzo często to także miejsce pracy. Jeśli w domu nie ma jadalni, to również miejsce spożywania posiłków.
Wszystkie te aspekty należy uwzględnić przy planowaniu przestrzeni. Ważne jest też, ile osób będzie w nim wspólnie przebywało. Jakie relacje łączą te osoby i jaki charakter ma pełnić dla nich ta przestrzeń. Inaczej zaplanujemy salon dla singla, inaczej dla rodziny z dziećmi. Inny charakter będzie miał salon dla introwertyków, a inny dla osób zapraszających wielu znajomych do siebie.
Jak w to wszystko jeszcze wkomponować kominek?
Powinien znaleźć się w centralnym miejscu. Inaczej jednak umieścimy kominek w małym salonie, a inaczej w dużym i przestronnym. W niewielkim salonie kominek stanowi serce, najważniejszy punkt. Wokół niego ustawiamy meble. Przy kominku powinniśmy zaaranżować strefę wspólną. Kanapy, fotele, krzesła powinny być ustawione w stronę kominka. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, to wszystkie meble będą stały pod ścianami. W przestronnym salonie możemy wydzielić strefę kominkową. Warto przy niej umieścić sofę, fotel, miejsce do czytania, wspólnego siedzenia przy kominku. Dzięki temu uzyskamy efekt przytulnej aranżacji salonu.
Kominek pasuje do wnętrz tradycyjnych, nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych, skandynawskich. Do wszystkich rodzajów. Salon z kominkiem będzie praktyczną i estetyczną ozdobą każdego domu. Czasem kominek umieszcza się w rogu, w miejscu niedostępnym, na uboczu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz sposobu spędzania czasu. Jeśli domownicy nie lubią przesiadywania przy ogniu, to nie warto umieszczać mebli wypoczynkowych wokół jego źródła. Każdą decyzję należy podjąć samodzielnie. Pomysły na aranżację wnętrz to tylko inspiracje. Można się nimi zasugerować, ale można też zupełnie je zignorować i urządzić wszystko po swojemu. Z tego względu na wstępie należy zadać sobie pytanie o cel umieszczenia kominka w salonie. Gdy na nie odpowiemy, możemy przejść do planowania przestrzeni. Potem trzeba wybrać rodzaj kominka, przede wszystkim rodzaj paliwa. Inne możliwości daje kominek elektryczny, inne koza, a jeszcze inne klasyczny kominek opalany drewnem. Rewolucją na rynku są biokominki.
Kominki — charakterystyka i rodzaje
Niezależnie od tego, czy wybierzemy styl minimalistyczny, industrialny, czy loftowy. Do każdego z nich będzie pasował kominek. Sam kominek może mieć różny charakter. Przede wszystkim są kominki zabudowane i otwarte. Te otwarte dają więcej bezpośredniego ciepła i pozwalają na romantyczne patrzenie na ogień. Nocne obserwowanie jak płomienie ze sobą tańczą. Na odczucie ognia na policzkach, słuchanie skwierczenia palonego drewna. Czujemy się tak, jakbyśmy spędzali czas przy ognisku. To bardziej naturalne rozwiązanie.
Zabudowany, czy zamknięty kominek jest jednak znacznie bezpieczniejszy. Można go ze spokojem zostawić na noc. Wyjść z domu bez obaw, że wybuchnie pożar. Ogień nie przedostanie się na zewnątrz. Zabudowany kominek jest też bardziej ekonomiczny. W otwartych wersjach występują duże straty ciepła.
Z czego może być wykonany kominek?
Kominek może być wykonany z różnych materiałów. Może być żeliwny, obłożony kaflami, wbudowany w ścianę, zabudowany ceramiką, cegłą albo kamieniem. Kominki mają też różne kolory. Mogą być czarne, białe, czerwone. Można wybrać dowolny kolor. Dostępne są też różne fasony i kształty. Kominek możemy wbudować w ścianę albo umieścić tuż przy ścianie. Dostępne są też modele wolnostojące.
Powszechnie określa się je słowem koza. To rodzaj pieca z żeliwa. Żeliwne kozy mogą mieć różne rozmiary i kształty. Ich montaż nie wymaga od nas poważnych remontów i przebudowań. Jedną z ich największych zalet jest ekonomiczność i łatwość w użytkowaniu.
Nowością na rynku są biokominki. Ogrzewane są prądem i nie wymagają spalania drewna, węgla, czy innego paliwa. Są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska i znacznie bezpieczniejsze. Wytwarzają nie tylko ciepło. Obraz płomieni jest wyświetlany wewnątrz.
Dzięki nowoczesnej technologii jest on maksymalnie zbliżony wizualnie do prawdziwego ognia. Jedyną stratą, na jaką musimy się zgodzić, to odczucie specyficznego rodzaju ciepła z paleniska. Zapach i dźwięk możemy wytworzyć za pomocą technologii. Nowoczesne biokominki dobrze uzupełnią modny wystrój salonu. Pomimo wykorzystania prądu zamiast drewna, bez trudu możemy uzyskać efekt przytulnej aranżacji salonu.
Umieszczenie kominka
Bardzo ważne jest to, aby kominek był umieszczony w odpowiednim miejscu. Nie może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Nie może zasłaniać mebli, okien, drzwi. Dużo łatwiejsze z tego względu jest umieszczenie go pod ścianą. Jeśli jednak zdecydujemy się na model wolnostojący to możemy ustawić meble wypoczynkowe wokół niego. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku kominków wykonanych ze szkła. Gdy wszyscy usiądziemy wokół, to poczujemy się jak przy bardzo eleganckim ognisku. Jeśli w domu mieszka jedna osoba, to może ustawić kominek zarówno przy sofie, jak i fotelu do czytania. Chodzi o to, aby można było przy nim wykonywać te czynności, które się lubi. Jeśli elementem codziennej rutyny są wspólne kolacje rodzinne, to możemy postawić przy kominku stół.
Biokominki w nowoczesnych wnętrzach
Jak urządzić salon z kominkiem? Wizualnie biokominki nie muszą niczym się różnić od tradycyjnych kominków. Oprócz kominków elektrycznych istnieją też biokominki zasilane biopaliwem, które ma postać ciekłą albo żelową. Zarówno te zasilane na prąd, jak i biopaliwo nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego. To daje duże możliwości. Nie tylko nie trzeba robić generalnego remontu. To rozwiązanie jest tańsze, łatwiejsze w wykonaniu, bardziej dostępne. To szczególnie ważne w przypadku mieszkań w blokach. Takich, do których nie można tak po prostu doprowadzać przewodu kominowego. W wielu miastach nie można palić drewnem w kominku. Biokominek jest dozwolony. Brak przewodu kominowego to również wolność w aranżacji.
Kominek możemy postawić w dowolnym miejscu. To ułatwia wykonanie przytulnej aranżacji salonu. Szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów. Taki kominek można umieścić nawet na środku pomieszczenia. Odstępne są różne wzory i fasony. Tradycyjne, żeliwne, drewniane, czy w całości wykonane ze szkła.
Kominek w całości wykonany ze szkła daje możliwość obserwowania ognia z każdej strony. Niektóre modele mają również miejsce na olejki eteryczne oraz pilot do sterowania.
Aranżacja salonu z kominkiem bez przewodu kominowego jest niezwykle prosta. Wystarczy ustalić, w którym miejscu powinien znaleźć się kominek i go tam postawić. Oczywiście uwzględniając wszystkie wskazówki wymienione w poprzednim akapicie.
O czym należy pamiętać?
Wnętrze musi być funkcjonalne. Najważniejsze jest to, aby mieszkańcy dobrze się w nim czuli. Jeśli domownicy są estetami i odczucie estetyczne odgrywa ważną rolę, to kominek powinien być dopasowany do ich potrzeb. Wtedy warto starannie wybrać jego bryłę, styl, materiał, z którego jest wykonany. Będzie to miało większe znaczenie, niż ilość oddawanego ciepła, czy jego funkcjonalność. Na szczęście biokominki są zarówno zróżnicowane estetycznie, jak i praktyczne i łatwe w użyciu. Biokominek może być owalny, zupełnie okrągły, może mieć diagonalne, nieokreślone kształty. Na rynku dostępny jest model kominka okrągłego, który jest wykonany ze szkła. Biokominek może stać na podłodze, wisieć na ścianie, być w nią wbudowany. Może też zwisać z sufitu w dowolnym miejscu. Z takim kominkiem można stworzyć wyjątkowe wnętrze, o bardzo nietypowej estetyce.
Salon z kominkiem. Propozycje, pomysły, inspiracje
Do nowoczesnych wnętrz będą pasowały nowoczesne kominki. Biały salon może ozdobić żeliwny kominek. Architektura wnętrz lubi biel, bo daje ona wiele możliwości. Z tego względu biały salon można udekorować kominkiem drewnianym, betonowym, kamiennym, ceglanym, czy szklanym. Biały salon wydaje się optycznie większy. W przytulnej aranżacji salonu pomoże kominek dużych rozmiarów.
Jeśli chcemy uzyskać modny wystrój, to powinniśmy wybrać jedną dominantę kompozycyjną. W nowoczesnym wnętrzu to jeden z elementów powinien się wybijać. Pozostałe tworzą spójne tło. Kominek może stanowić dominujący element wystroju. Do wnętrz w stylu industrialnym będzie pasował ceglany kominek albo betonowy. Beton sprawdzi się też we wnętrzach minimalistycznych i surowych. Modny jest ostatnio brutalizm. Betonowy, bardzo prosty, toporny kominek, biały salon, brak dodatków. Nie uzyskamy wtedy efektu przytulnej aranżacji, ale w brutalizmie nie o to chodzi.
Biały salon też może być przytulny i jednocześnie nowoczesny. Dobrze sprawdzi się szklany kominek, ustawiony w wyeksponowanym miejscu. Doda to przestrzeni ekskluzywnego charakteru. Modny wystrój można uzyskać dzięki odpowiednim dodatkom. Powinny być ze sobą spójne kolorystycznie i stylistycznie. W stylu loftowym na tle ceglanej ściany można umieścić kominek o nowoczesnej bryle. Jeśli będzie to biokominek, to warto wybrać produkt wykonany z drewna, które dobrze koresponduje z cegłą. Architektura lubi spójność, ale lubi też kreatywność. Do białych ścian pasować będą zarówno kolorowe dodatki, czarne i białe. W zależności od zamierzonego efektu.
Architektura wnętrz. Tradycja i klasa
Do wnętrz w stylu tradycyjnym, klasycznym, rustykalnym również pasują kominki. Klasyczne wnętrza lubią kominki ze żłobieniami, dekoracyjnymi kolumnami. Mogą być białe, beżowe, marmurowe. Odpowiednim materiałem jest też wapień. Nad kominkiem można powiesić obraz klasyczny albo duże lustro w renesansowej, czy barokowej ramie.
Wnętrza rustykalne potrzebują prostych, naturalnych kominków. Warto wybrać te wykonane z drewna albo cegły. Im prościej, tym lepiej. Duże, zabudowane kominki, wykonane z kamienia albo cegły sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach.
Na podłodze połóżmy dywan, nad kominkiem zbudujmy wyrazisty przewód kominowy. Na bryle kominka warto umieścić dekoracje, pamiątki rodzinne, zdjęcia. Do takiego salonu pasują obszerne, drewniane biblioteczki, stare komody, klasyczne sofy.
W uzyskaniu przytulnej aranżacji pomogą grube zasłony, poduszki. Jeśli wolimy klasyczne wnętrze, to dodatki powinny być stylizowane na dekoracje z epoki. Lekka bryła barokowej sofy, bogate wzory, eleganckie tapety na ścianach. Nie można zapomnieć o dużych oknach, książkach, obrazach, drewnianych meblach. Na kominku możemy umieścić niewielką marmurową rzeźbę. Ilość dodatków powinna być wyważona.
Wnętrze nie może stracić na lekkości. Do mniejszych salonów nie pasuje duża ilość elementów dekoracyjnych. Jeśli kominek nawiązuje stylistycznie do epoki, to wystarczy jeden obraz i duże lustro. We wnętrzach stylizowanych na klasycystyczne, czy barokowe bardzo łatwo o przesadę. Brak odpowiedniego wyczucia sprawi, że wnętrze stanie się kiczowate. Jeśli zależy nam na uzyskaniu takie klasycznego efektu, to powinniśmy wykazać się ostrożnością i cierpliwością. Każdy dodatek należy przemyśleć, sprawdzić, czy pasuje do innych. Najlepiej postawić na kominek z żłobieniami i kolumnami oraz delikatne dekoracje.