Styl loftowy zyskuje coraz większą popularność. Pojawił się w Stanach Zjednoczonych za sprawą zmian gospodarczych. Fabryki, hale produkcyjne opustoszały. Pustostany zostały wykorzystane przez artystów, którzy zaczęli tworzyć w nich swoje pracownie i mieszkania. Bardzo szybko okazało się, że te nieco surowe i fabryczne wnętrza zyskują sobie swoich zwolenników. Ludzie zaczęli mieszkać w tego typu przestrzeniach. Tak zaczęła się ewolucja stylu loftowego. Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym? O czym należy pamiętać? Jakich zasad należy przestrzegać?
Mieszkania w stylu loftowym
Mieszkanie w stylu loft cechuje się nieco surowym charakterem. W swojej formie nawiązuje do wnętrz o charakterze przemysłowym. Nie oznacza to, że nie można urządzić tak mieszkania w bloku, czy zabytkowej kamienicy. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Styl loftowy lubi otwarte przestrzenie. Duże pomieszczenia o otwartym charakterze, przestronne i pełne światła. Im więcej okien, tym lepiej. Dobrze, jeśli okna są duże. Dominują jasne barwy. Naturalne materiały, takie jak cegła. Sprawdzi się też beton. Można wybrać też szkło i metal, które stylistycznie nawiązują do fabryk i hal produkcyjnych.
Ważne, aby przestrzeń była otwarta. Jeśli musimy zostawić ściany, to wybierzmy duże drzwi. Zamiast drzwi można zostawić puste przestrzenie. Część jadalna, salon i kuchnia mogą być jednym, wielkim pomieszczeniem. Pomimo tego, że loft lubi duże przestrzenie, można tak zaaranżować nawet małe mieszkanie. Wystarczy wybrać odpowiednie materiały i dodatki. Co to jest loft? To przede wszystkim surowość i przestronność. Warto wyeksponować te elementy, które w innych wnętrzach chowamy. Chodzi przede wszystkim o elementy konstrukcyjne. Wszystkie rury, kable. Tło niech stanowią stonowane kolory. To może być biały, szary, ewentualnie czerwony. Czerwień wynika przede wszystkim z cegły. Jeśli mamy ceglaną ścianę, to nie warto dodawać innych elementów w tym kolorze.
Jakie materiały wybrać?
W tym stylu warto wybrać naturalne materiały albo te, które nawiązują do pofabrycznych klimatów. Warto postawić na cegłę i beton. Beton to dość surowy materiał. Współcześnie jednak kojarzy się on bardziej z elegancją i dobrym stylem. Beton dobrze komponuje się z drewnem. Można wybrać drewnianą podłogę albo drewniane meble. Podłoga nie musi być idealnie nowa. Można wykorzystać stare deski. Nadadzą one wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Pomieszczenie zyska duszę. Zamiast betonu można wykorzystać tynk. Chodzi o to, aby ściany wyglądały nieco surowo. Tak, jakby pomieszczenia były starą fabryką. Nie chodzi o to, aby były stare i zniszczone. Ważne jest to, żeby wszystkie materiały były odpowiednio zabezpieczone. Ściany nie mogą odpadać, sypać się, czy wydzielać toksycznych substancji. Najbardziej podstawowym materiałem jest jednak cegła. Jaką cegłę wybrać? Czy koniecznie trzeba kuć ściany?
Ceglana ściana
Loftowy klimat można uzyskać dzięki ceglanym ścianom. Jeśli mur jest z cegły, to wystarczy ją odkryć. Należy pamiętać, aby ceglaną ścianę odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć. Na rynku dostępnych jest wiele różnych impregnatów do cegły. Ceglaną ścianę można też wybudować. To dodatkowo ogrzeje pomieszczenie. Warto wybrać cegłę postarzaną. Na rynku dostępny jest szeroki wybór takich produktów.
Można też wybrać oryginalnie starą cegłę. Wystarczy ją tylko odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli jednak mieszkanie jest małe, to poszerzanie ścian nie będzie miało sensu. W tym wypadku można wybrać rozwiązanie zastępcze. Sprawdzą się płytki, które imitują cegłę. Mają one tę zaletę, że są łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć, zniszczenia i zarysowania. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest tapeta imitująca ceglany mur. Jest ona mniej efektowna. Można ją jednak samodzielnie położyć i zmienić w dowolnym momencie. Nie wymaga kucia ścian, przeróbek, zamawiania ekipy remontowej. Można to zrobić samodzielnie.
Do stylu loftowego pasuje czerwona cegła. Jeśli mieszkanie jest jednak małe, to można ją pomalować na biało. Białe ściany optycznie powiększą przestrzeń. Cegła nie musi pokrywać wszystkich ścian. W pomieszczeniu może być tylko jedna ceglana ściana. Pozostałe można pomalować zwykłą farbą. Warto wybrać jasne kolory. Im mniejsze mieszkanie, tym jaśniejsze. Nie warto wybierać wzorów kwiatowych ani wszystkiego, co gryzie się z charakterem surowego wnętrza. Nie sprawdzą się zdobione tapety, czy fototapety przedstawiające urokliwe miejsca. Można jednak wybrać fototapetę przedstawiającą wnętrze starej fabryki. Dzięki temu mieszkanie zyska prawdziwie przemysłowy charakter.
Przede wszystkim przestrzeń
Podstawowym elementem mieszkania w stylu loft są przestronne wnętrza. Nie oznacza to, że koniecznie muszą być one duże. Czasem wystarczy je optycznie powiększyć. Pofabryczne klimaty są związane z dużymi przestrzeniami. A to właśnie one stworzyły fundamenty loftu. Jeśli to nie jest konieczne, to lepiej nie wydzielać poszczególnych stref mieszkania. Wszystkie pomieszczenia, które nie mają prywatnego i intymnego charakteru, należy ze sobą połączyć. Dlatego najlepiej planować na etapie projektu. Jeśli nie możemy wyburzyć ścian w bloku, to wystarczy poszerzyć otwory na drzwi. Drzwi nie są jednak potrzebne.
Im bardziej otwarta przestrzeń, tym lepiej. Przestrzeń możemy optycznie powiększyć dzięki dużej ilości luster. Sprawdzą się też przeszklenia. Ze szkła mogą być wykonane szafy, półki, ściany. Warto je wzmocnić metolowymi konstrukcjami. Cennym materiałem jest też stal. Stalowe konstrukcje wypełnione szkłem są najodpowiedniejszym wyborem. Można je ozdobić kwiatami. Domowe rośliny dobrze komponują się z przemysłową przestrzenią. Nie odbierają jej surowości. Nadają jej jednak domowego charakteru.
Meble
Ważne jest to, aby wnętrze było wyposażone w odpowiednie, designerskie meble. Możemy poszaleć i zdać się na własną kreatywność. Warto wprowadzić do pomieszczenia nieoczywiste rozwiązania. Ze starego silnika samochodowego można wykonać stolik. Zamiast szafki zawiesić stalowe konstrukcje i to na nich umieścić przedmioty. Warto postawić na stare, drewniane meble. Można też wybrać meble wykonane ze szkła. Drewniany stół z metalowymi nogami, szklana szafka na książki i metalowe krzesła bez wątpienia przywiodą na myśl pofabryczne klimaty. Warto postawić na oryginalne dodatki. Bardzo ważne są fabryczne lampy, designerskie wazony, metalowe rzeźby.
Warto wybrać proste meble. Mogą wyglądać tak, jakby były zużyte i stare. Lepiej wybrać prosty stół, geometryczne formy, fabryczny regał. Nie sprawdzą się ciepłe i przytulne dodatki. Zasłony i firanki zupełnie nie pasują do loftu. Znacznie lepiej zasłonić okna prostymi żaluzjami. Najlepsze efekty udaje się uzyskać przy całkowicie odsłoniętych oknach. Należy też zrezygnować z koców i poduszek. Loft nie jest ciepły i przytulny. To nie oznacza, że nie czujemy się dobrze w takim wnętrzu. Kanapy mogą być skórzane. Ich formy powinny być proste i jednocześnie designerskie. Nie sprawdzą się stare tapczany, czy bogato zdobione wezgłowia.
Światło i lampy
Mieszkania loftowe muszą być odpowiednio doświetlone. Ważną rolę gra światło dzienne. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość odsłoniętych okien. Mieszkanie należy jednak doświetlić światłem sztucznym. Lamp powinno być dużo. Pomieszczenie musi być dobrze doświetlone. Warto zadbać o zróżnicowane pod względem barwy i natężenia źródła światła.
Dzięki temu w jednej otwartej przestrzeni można wydzielić kilka stref. Wieczorem potrzebujemy relaksu. Znacznie lepiej sprawdza się w tej sytuacji światło ciepłe. Do codziennych obowiązków zalecane jest światło neutralne. Gdy potrzebujemy się skupić w pracy, to włączamy światło chłodne. Lampy powinny mieć też odpowiednie oprawy. Można wybrać fabryczne kinkiety. Na suficie powiesić surowe żarówki. należy unikać bogato zdobionych żyrandoli, lamp stojących z abażurami. Oprawy powinny być proste i surowe. Swoją formą nawiązywać do klimatu fabryki. Można kupić lampy, które nawiązują do niego w sposób bezpośredni. Na rynku jest szeroki wybór takich produktów.