Kilka dojrzałych papryk leży w drewnianej skrzynce w ogrodzie
Ogród

Jak uprawiać i dbać o paprykę?

Papryka to pyszne warzywo bogate w źródło witamin A, E oraz C. Posiada mnóstwo magnezu, żelaza, wapnia i potasu. Łatwo więc wysunąć wnioski, że jest ona ważnym elementem naszej codziennej diety. Papryka zielona jest dodatkowo bogata w kwas foliowy, czerwona w beta karoten, a żółta i pomarańczowa w luteinę. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji do rozpoczęcia uprawy papryki – jakie stanowisko oraz glebę wybrać, a także jak dbać o ich nawadnianie i nawożenie.

Papryki – w jakim klimacie najlepiej rosną?

Papryki najlepiej rosną w wysokich temperaturach. Idealnymi będą takie wahające się między 20 a 27 stopni Celsjusza. W Polsce niemożliwym jest osiągnięcie dla nich takich warunki przy uprawie tradycyjnej (w glebie i na otwartej przestrzeni). Papryki uprawia się zatem pod osłonami, w szklarniach i tunelach. Wahania temperatury nie mogło być zbyt wysokie. Wypływa to negatywnie na rozwój roślin i mogą wydawać wówczas niejadalne warzywa. Oprócz temperatury należy zadbać również o wilgotność powietrza. Dla papryk dobrze jest, gdy poziom ten jest wysoki.

Gleba pod uprawę papryki

Najlepszym wyborem gleby pod uprawę papryki będzie ta żyzna i przepuszczalna. Powinna mieć również wysoki poziom próchnicy w składzie, a poza tym być przepuszczalna i o obojętnym pH. Temperatura gleby najlepiej, aby była stała i wysoka. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o wilgotności powietrza, ale papryki lubią również wilgotną glebę. Należy zwrócić za tym uwagę na ich podlewanie.

Podlewanie papryki jako istotny element rozwoju tych roślin

Paprykę pod osłonami należy podlewać każdego dnia. Jest to ważny element ich pielęgnacji, bez którego nie mają szansy na prawidłowy wzrost i wypuszczanie smacznych warzyw. W trakcie podlewania należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby nie podlewać ich liści. Mogą przez to więdnąć i negatywnie wpływać na całość sadzonki.

Nawożenie papryki – nawozy dwuskładnikowe

Glebę należy stale nawozić. W tym celu idealnie sprawdzają się nawozy dwuskładnikowe bogate w potas oraz azot. Wpłynie to pozytywnie na wzrost papryki. Aby długie pędy nie złamały się, należy zabezpieczyć je poprzez podwiązanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.