Ogród

Jak sadzić drzewka kolumnowe

W ogrodach już dawno swoje miejsce zajęły ozdobne drzewka kolumnowe, których charakterystyczny pokrój strzelistej topoli wyróżnia się już na wstępie. Warto wiedzieć, że są też owocowe drzewka kolumnowe, które oprócz walorów dekoracyjnych dają też smaczne owoce.

Wybór miejsca pod drzewko

Jeśli zależy nam na smacznych owocach to znajdźmy dla drzewka miejsce słoneczne. Owoce będą lepiej wybarwione i słodsze.

Gleba

Gleba jest zależna od gatunku drzewka i tak dla jabłoni należy wybrać bardziej wilgotną glebę, a dla grusz czy brzoskwiń tam gdzie jest najcieplej.

Drzewka kolumnowe w doniczkach

Bez większych problemów można uprawiać drzewka kolumnowe w doniczkach. Z powodzeniem mogą być ustawiane na tarasie czy dużym balkonie. Oczywiście należy je co roku przesadzać albo zmieniać wierzchnią warstwę gleby na świeżą.

Jak sadzić

Sadzenie drzewek kolumnowych nie jest trudne. Należy tylko przestrzegać kilku istotnych zasad.

Rozstaw między drzewkami kolumnowymi

W związku z tym, że nie rozrastają się zbyt mocno, drzewka kolumnowe można sadzić w odległości jedno od drugiego nawet około metra.

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod drzewko należy wcześniej odpowiednio przygotować. Dobrze jest przekopać na dwa sztychy ziemię w promieniu około pół metra na około miejsca sadzenia. Pod samo drzewko kopiemy dołek na tyle szeroki i głęboki aby zmieścić korzenie bez zaginania. Można tylko je delikatnie przyciąć.

Głębokość sadzenia

Głównym błędem jest zbyt głębokie sadzenie drzewek. Należy tak je sadzić aby szyjka korzeniowa była na granicy powierzchni gleby. Nie wolno zagłębiać pnia drzewka w ziemi.

Szyjka korzeniowa to nic innego jak połączenie korzenia z pniem. Jest to rozmyta delikatnie granica mająca około kilka cm długości.

Przygotowanie sadzonki

Kiedy dostajemy już sadzonkę w swoje ręce należy zawsze określić jej stan.

Sadzonki z doniczką

Jeśli rosła już w donicy to tylko nawilżamy podłoże aby było ją można łatwiej wyciągnąć (wystarczy włożyć na pół godziny do wiaderka z wodą). Następnie wyciągamy całą bryłę korzeniową, rozluźniamy ją lekko starając nie osypać ziemi i wkładamy do przygotowanego dołka. Następnie umieszczamy w nim palik pionowy i delikatnie zasypujemy ugniatając warstwami. Na koniec podlewamy wodą dla lepszego oblepienia korzeni przez ziemię.

Sadzonki w workach albo kopane z gruntu.

Te wymagają od nas odpowiednich zabiegów. Worek jutowy odkręcamy delikatnie i sprawdzamy stan korzeni, jak jest ładna bryła, nie przesuszona można wsadzać od razu w worku, tylko należy odwiązać sznurek. Jeśli jednak ziemia się osypuje warto zregenerować trochę korzenie. Dla tego zabiegu będziemy potrzebować trochę gliny, wystarczy zrobić w wiaderku papkę z niej. Następnie włożyć do niej drzewko na około dobę (korzenie tylko). Po tym czasie sadzimy jak opisano powyżej.

Dobrze przygotowane podłoże do sadzenia to jedna z podstaw i inwestycja w zdrowe i dorodne drzewka. Warto się przyłożyć do tej czynności aby nie biegać potem po różne specyfiki polepszające stan naszego drzewka. Nawożenie najlepiej rozpocząć dopiero wiosną następnego roku.

One comment

  1. Własnie chciałem kilka kupić na działeczkę aby mieć trochę jabłek, ale by cienia nie robiły. Fajnie wiedzieć, że nie są problematycznie. Może sobie z nich szpaler zrobię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.