Wśród ptaków najczęściej odwiedzających ogrody wyróżnić należy wróble, sikorki, mazurki, zięby, rudziki, a także trznadle i sroki. Warto jednak poznać sprawdzone sposoby na to, aby przyciągnąć ptaki do swojego ogrodu.
Stworzenie naturalnego klimatu dla ptaków
Przede wszystkim należy zapewnić im odpowiednie warunki. Ogród, gdzie nie stosuje się chemicznych środków do ochrony roślin znacznie częściej odwiedzają nie tylko ptaki, lecz także jeże oraz owady. Dodatkowo odpowiednio pielęgnowany ogród może stać się ostoją dla ptaków, nawet w mieście. Należy zatem pamiętać, że stosując pestycydy zabija się szkodniki, lecz także owady pożyteczne. Często owady te wchodzą w skład ptasiej diety. Dlatego warto zastępować środki chemiczne ekologicznymi zamiennikami. W ten sposób można uporać się także z chorobami grzybowymi roślin.
Montaż budek lęgowych dla ptaków
Doskonałym rozwiązaniem są również budki lęgowe dla sikorek. Butki lęgowe zachęcają ptaki do osiedlania się w ogrodzie. Najbardziej korzystne są konstrukcje z drewna, gdyż wyglądają bardzo naturalnie. Powinny posiadać jednak odpowiedniej wielkości otwór. Jednocześnie nie powinny mieć dodatkowego patyczka. Jest to element, który mógłby zapewnić drapieżnikom dostęp do piskląt. Ważne jest także, aby wnętrze butki było stworzone z desek nieheblowanych. Ułatwi to młodym pisklętom wydostanie się z gniazda. Unikać należy także dziwnych form gniazdek oraz intensywnych barw. Nie są to dekoracje ogrodu, a miejsca do zasiedlenia ptaków. Najlepiej sprawdzi się zatem typ Sokołowskiego, który jest optymalny dla różnych gatunków ptaków.
Woda w ogrodzie – dla spragnionych ptaków
Zapewnienie stałego dostępu do wody w ogrodzie jest ważnym aspektem, nie tylko w kontekście ptaków lecz także innych zwierząt, na przykład motyli oraz zapylaczy. Źródło wody w ogrodzie może dać ptakom wytchnienie w czasie upałów oraz stanowić ratunek w okresie zimy. Doskonałym źródłem wody może być oczko wodne lub strumyk. Można zdecydować się również na zakup małego poidełka. Jest to również ważne z punktu widzenia behawioryzmu ptaków. Mogą one wykorzystać wodę nie tylko do ugaszenia pragnienia lecz także do kąpieli. Jednak woda w poidełku musi być regularnie wymieniana oraz uzupełniana. Natomiast pozostawianie poidełka bez wody może być dla ptaków szkodliwe bardziej niż jego brak. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy ptaki zdążyły przyzwyczaić się do źródła wody.
Pokarm dla ptaków w okresie zimy
Dokarmianie ptaków jest ważną czynnością w okresie zimy. Niestety nadgorliwość nie zawsze jest korzystna dla ptaków. Przede wszystkim zwierzęta należy dokarmiać wówczas, kiedy gruba pokrywa śniegu oraz lodu uniemożliwi samodzielne zdobycie pokarmu. Ważne jest także, aby kontynuować rozpoczęte dokarmianie ptaków aż do wiosny lub przedwiośnia. Ptaki często wracają do karmnika, a tym samym nie mogą oddalać się na większe odległości. Dlatego nie należy zapominać o regularnym dostarczaniu ptakom pokarmu. Kolejnym błędem jest karmienie ptaków chlebem. Może powodować on problemy żołądkowe, gdyż pęcznieje, a ponadto nie zawsze jest wartościowy. Chleb jest problematyczny zwłaszcza u ptactwa wodnego. Można go podawać jedynie jako dodatek oraz w małych ilościach. Dobrym pokarmem dla ptaków są kaszki, słonecznik, słonina, suszone owoce, nasiona, ale także świeże owoce. Pokarm należy regularnie wymieniać, aby nie doszło do jego zepsucia. Ważne jest także, aby karmnik dla ptaków był zamontowany w miejscu, do którego nie będą miały dostępu drapieżniki. W ten sposób można skutecznie zachęcić ptaki do przebywania w naszym ogrodzie.