Artykuł sponsorowany.
Okna dachowe doskonale sprawdzają się na poddaszu, gdzie skutecznie mogą doświetlać wnętrza, a także są elementem wietrzenia i wymiany powietrza w pomieszczeniu. Okno dachowe pozwala jednocześnie oszczędzać przestrzeń i tworzyć wyjątkowo oryginalne aranżacje. Podpowiadamy, jak zamontować okno na poddaszu i o czym warto pamiętać, by montaż okien dachowych zakończył się sukcesem.
Montaż okien dachowych, a przepisy
Nim zabierzemy się za montaż okna dachowego, warto zweryfikować sytuację prawną zaplanowanych prac. W niektórych przypadkach montaż okien połaciowych może wymagać złożenia wniosku o pozwolenie na budowę i pozyskania zgody z właściwego urzędu. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Dakea, cenionego i doświadczonego producenta okien dachowych, dotyczy to m.in. sytuacji, w której wstawiamy nowe okna połaciowe lub poszerzamy istniejące otwory w dachu. Pozwolenie na budowę będzie również potrzebne, gdy montaż okien dachowych dotyczy budynku wpisanego do rejestru zabytków. Zainteresowanych zachęcamy do lektury poradnika na ten temat na blogu firmy Dakea. Obowiązujące aktualnie przepisy określają ponadto minimalne wymagania, jakie powinny spełniać okna dachowe, by ich montaż pozostawał zgodny z nastawioną na energooszczędność ochroną środowiska, a także względami bezpieczeństwa. Okna dachowe montowane w nowych budynkach muszą więc na przykład spełniać konkretne normy związane z izolacyjnością termiczną. Nim rozpoczniemy więc montaż okien dachowych, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami i wziąć je pod uwagę przy zakupie okien do swojego domu.
Jakie okna dachowe wybrać i czym kierować się przy ich zakupie?
Okna połaciowe powinny spełniać normy wymagane prawem, ale też ich wybór nie powinien być przypadkowy, ponieważ parametry wybranych okien w praktyce zdecydują o komforcie na poddaszu, bezproblemowej eksploatacji wnętrz pod dachem i rachunkach za ogrzewanie. Nowoczesne okna dachowe to konstrukcje wyjątkowo szczelne i zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż okna dachowe produkowane przed laty. Okno połaciowe najnowszej generacji zapobiega wyziębianiu się poddasza, w lecie pomaga walczyć z jego nagrzewaniem, skutecznie wycisza hałasy, a do tego może być sterowane pilotem czy wyposażone w samoczyszczące się szyby. Oczywiście nie dotyczy to jednak każdego modelu okna dostępnego w sprzedaży. Dlatego to tak ważne, by kupując okna dachowe, dobrze przeanalizować ich parametry techniczne. Należy też dostosować okna połaciowe do miejsca ich montażu – w wilgotnej łazience czy kuchni lepiej sprawdzą się okna plastikowe, a do sypialni powinny trafić okna dachowe o wysokiej izolacyjności akustycznej. Montaż okien dachowych powinien być również poprzedzony solidnym planem prac, który uwzględni miejsce montażu okien, ich rozmiar i ilość.
Prawidłowy montaż okien dachowych – najważniejsze zasady
Aby okna dachowe efektywnie doświetlały wnętrze, powinny zajmować odpowiednio dużą powierzchnię. W ustaleniu tego warto wykorzystać proponowany przez fachowców Dakea wzór, który nakazuje pomnożyć razy 15% liczbę metrów kwadratowych powierzchni podłogi poddasza. Otrzymany rezultat to powierzchnia szyb, która zagwarantuje odpowiedni poziom doświetlenia pomieszczenia. Podczas instalacji okna najważniejszą jednak kwestią jest to, by prawidłowo uszczelnić i obrobić okno dachowe. Montaż okien połaciowych również przeszedł rewolucję – powszechnie stosuje się dziś tzw. ciepły montaż wykorzystujący specjalny kołnierz montażowy do okien dachowych. Okno dachowe należy zamontować na odpowiedniej wysokości. Powinno się je zainstalować 90 – 130 cm od podłogi, a jego szerokość dobrze jest dostosować do rozstawu krokwi w konstrukcji dachu. W przypadku modułowych pokryć dachowych usytuowanie okna w dachu nie może być dowolne – okno montuje się około 10 cm nad początkiem modułu.