Wybrane firanki powieszone na karniszu w pokoju
Wyposażenie domu

Jak prać firany? Sposoby na pranie w pralce, pranie ręczne i usuwanie plam

Artykuł partnera.

W przypadku prania firan często pojawia się zasadnicze pytanie: czy lepiej prać je ręcznie czy w pralce? Chociaż najbardziej praktyczne jest robienie tego w pralce, tkanina niektórych firan może być zbyt delikatna, więc konieczne będzie pranie ręczne. Aby upewnić się, że zostanie wybrany właściwy sposób bez uszkodzenia tkaniny, można sprawdzić etykietę na firanach, a jeśli jej nie ma, sprawdź z jakiego materiału w miejscu, w którym je kupiłaś. Tak czy inaczej, oto kilka prostych wskazówek, jak prać firany!

Jak prać firany w pralce?

Przed praniem firan, jeśli mają obręcze lub metalowe elementy, najlepiej je zdjąć. Jeśli nie jest to możliwe, można włożyć elementy do środka poszewki na poduszkę i związać je sznurkiem. Zabezpieczy to metalowe części zasłon i zapobiegnie ich zaczepieniu i uszkodzeniu tkaniny lub obijaniu się wewnątrz bębna. Następnie należy włożyć firany do pralki.

Najlepiej użyć proszku do prania, przeznaczonego do delikatnych rzeczy. Można też dodać specjalny dodatek do firanek z silikonem. Dodatek ten wygładza włókna, aby zapobiec zagnieceniom i nadaje im świetlistość, pozostawiając firany błyszczące. Należy wybrać program w pralce do delikatnych tkanin, z zimną wodą i delikatnym wirowaniem, czyli między 400 a 600 obr/min. W ten sposób pralka usunie nadmiar wody bez gniecenia firan.

Koniecznie trzeba wyjąć firany z pralki zaraz po zakończeniu programu prania, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów i nadmiernych zagnieceń. Powieś je na suszarce, aby się nie pogniotły i odpowiednio rozciągnęły. Jeśli nadal mają zagniecenia, wyprasuj je, gdy są jeszcze wilgotne. Istotną kwestią jest wybór wysokiej jakości firan, aby nie gniotły się one i nie niszczyły podczas prania. Polski producent firan FLHFproduction oferuje zasłony, które są szyte na wymiar i przetrwają wielokrotne czyszczenie w pralce. Oczywiście biorąc pod uwagę wymienione wcześniej wskazówki!

Jak prać firany ręcznie?

Jeśli zasłony nie mogą być prane w pralce i trzeba je prać ręcznie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przygotowanie dużego wiadra lub umycie ich w wannie. Zawsze używaj zimnej wody i detergentu do ręcznego prania delikatnych rzeczy. Po wypraniu należy dobrze wypłukać firany, aby między włóknami nie pozostały resztki detergentu.

Aby uniknąć kapania, można włożyć je do pralki na program delikatnego wirowania. W ten sposób nadmiar wody zostanie usunięty przed powieszeniem ich na suszarce, aby uniknąć niepotrzebnych zagnieceń, ponieważ ich własny ciężar utrzyma je w stanie gładkim i idealnym.

Jak usunąć plamy z firan?

Przed podjęciem próby usunięcia plam z firan, należy koniecznie określić, jakiego rodzaju są to plamy, ponieważ plamy z atramentu nie traktuje się tak samo jak plamy z oleju czy czekolady. Każda z nich będzie wymagała innego podejścia.

Istnieje szeroka gama komercyjnych odplamiaczy, które usuną każdą plamę z zasłon. Również, jeśli plamy są małe i łatwe do usunięcia, można spróbować usunąć je bez ściągania, wystarczy zwilżyć obszar wodą i zastosować odpowiedni odplamiacz.

Najczęstsze plamy są spowodowane przez wilgoć, więc aby usunąć te plamy pleśni z białych zasłon należy wykonać następujące czynności: wypełnić duży zbiornik zimną wodą, zanurzyć firany i dodać trochę wybielacza. Następnie należy pozwolić moczyć się firanom przez kilka godzin, dobre spłukać i wyprać je jak zwykle. Zapomnij o tym rozwiązaniu, jeśli firany są wykonane z nici lub delikatnych tkanin, ponieważ wybielacz może uszkodzić włókna.

Można również usunąć plamy pleśni, stosując mieszaninę octu i sody oczyszczonej. Rozprowadź mieszaninę na plamie i pozostaw ją na 10 minut, następnie potrzyj i wypierz jak jak zwykle.

Porady dotyczące prania białych firan

Białe firany powodują dwa razy więcej problemów niż kolorowe firany jeśli chodzi o ich czyszczenie, ponieważ kurz i brud są bardziej widoczne. Ponadto z czasem stają się one żółtawe lub szarawe.

Aby tego uniknąć, ważne jest, aby nigdy nie prać białych firan razem z innymi ubraniami, zwłaszcza jeśli są one w jasnych kolorach. Jeśli mają już plamy i szukasz rozwiązania, spróbuj przed praniem namoczyć je na kilka godzin w occie i sodzie oczyszczonej. Wybielacz rozcieńczony wodą jest również skuteczny do wybielania, ale z czasem może spowodować zżółcenie białych firan.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.