Wywóz nieczystości płynnych
Budownictwo

Jak pozbyć się nieczystości płynnych w legalny sposób?

Artykuł sponsorowany.

Miliony osób w Polsce wciąż są pozbawione dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji jedynym sposobem na zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych jest budowa domowego szamba. Problemem pozostaje jednak pozbywanie się nagromadzonych nieczystości. Podpowiadamy, jak zamówić usługę odbioru, aby zyskać gwarancję komfortu i legalności!

Wywóz nieczystości płynnych — co mówią przepisy?

Gromadzenie i utylizacja pozostałości płynnych jest uregulowana ustawowo. Wywóz nieczystości staje się domeną zewnętrznych podmiotów, które dysponują odpowiednim sprzętem i otrzymały uprawnienia prowadzenia takiej działalności. Dlatego, zanim zaczniesz korzystać z wybudowanego szamba, musisz podpisać umowę z firmą odbiorczą.

Uzupełnieniem zapisów właściwego aktu normatywnego pozostaje ustawa Prawo budowlane. Znajdziesz tu postanowienia dotyczące wznoszenia konstrukcji domu na działce bez sieci kanalizacyjnej, a także regulacje w zakresie wymiarów i lokalizacji pojemnika na ścieki.

Miej na uwadze, że wywóz nieczystości płynnych to tylko jeden z Twoich obowiązków jako użytkownika instalacji. Powinieneś także zadbać o regularne serwisowanie układu. Zabiegi konserwacyjne koncentrują się przede wszystkim na przeglądach technicznych i eliminowaniu nieszczelności, czyszczeniu i dezynfekcji.

Dlaczego należy regularnie opróżniać zbiornik na szambo?

Zastanawiasz się, dlaczego nie wolno przekraczać ustalonego terminu opróżniania zbiornika? Zalecenia i regulacje w tym zakresie nie mają na celu utrudnienia Ci życia, lecz wynikają z zasad ochrony środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców. Regularny wywóz nieczystości płynnych jest wymagany nawet wówczas, gdy korzystasz z szamba sporadycznie (np. na działce rekreacyjnej). Czytaj dalej, a poznasz przyczynę takiego stanu rzeczy.

Po upływie trzech tygodni w szambie zaczynają się wydzielać niebezpieczne gazy, które powstają w wyniku chemicznych procesów rozkładu. Siarkowodór i metan ulatniający się z włazu doprowadziły do śmierci wielu osób, które znalazły się w pobliżu nieszczelnego zbiornika. Natychmiastowa utrata przytomności może nastąpić już po kilku wdechach trującej substancji. Bez odpowiedniej pomocy  oddalenie się na bezpieczną odległość jest wówczas niemożliwe.

Wywóz nieczystości płynnych pozwala usunąć materię w intensywnej fazie rozkładu, zanim gazy doprowadzą do nieszczęścia. Pamiętaj, że nawet jeśli nie padniesz ofiarą tak nieszczęśliwego wydarzenia, jak przypadkowa inhalacja metanem, wciąż istnieje ryzyko wybuchu pożaru. Wspomniane powyżej gazy są łatwopalne. Wystarczy jednak iskra z przydomowego grilla, aby cały zbiornik uległ zapłonowi i wybuchowi.

Kto zajmuje się odbiorem ścieków z posesji?

Chcesz zamówić usługę opróżnienia pojemnika na szambo? Zastanawiasz się, do kogo zwrócić się o pomoc? Jedynymi podmiotami uprawnionymi do wywozu nieczystości płynnych są firmy asenizacyjne. Doskonałym przykładem podmiotu z kompleksową ofertą jest firma BYŚ, która świadczy usługi dla mieszkańców Warszawy i okolic.

Eksperci BYŚ zadbają o to, aby wywóz odpadów płynnych przebiegał z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wejdź na stronę www.bys.pl i złóż zlecenie za pośrednictwem intuicyjnego formularza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.