Kobiet myje twarz w łazience oszczędzając wodę
Dom

Jak oszczędzać wodę, korzystając z łazienki?

Nawyki domowników, zgodnie z którymi udaje się generować znacznie mniejsze zużycie wody, są już nie tylko podyktowane oszczędnościami finansowymi. Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, że na całym świecie zaczyna brakować wody zdatnej do picia, a w licznych regionach takiej już praktycznie nie ma. Oszczędzanie wody i jej mniejsze zużycie jest więc ukłonem w stronę natury i ochrony środowiska. Jak korzystać z łazienki, aby móc działać w tym aspekcie korzystnie? Podpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Zakręcaj wodę, jeśli jej nie potrzebujesz

Średni czas mycia zębów to 2 minuty. W tym czasie z kranu leje się co najmniej kilkanaście litrów wody. Wystarczy, że zmoczysz szczoteczkę, a wodę do wypłukania jamy ustnej nalejesz do kubeczka. Jeśli w gospodarstwie mieszka kilku domowników, oszczędności z samego tytułu codziennego mycia zębów będą znaczne.

Dokładnie taka sama zasada dotyczy mycia rąk. Zmocz je i wyłącz wodę, następnie umyj ręce mydłem i dopiero wtedy włącz wodę, aby spłukać dłonie. 

Wodę należy zakręcać jeszcze przy innych zabiegach higienicznych, podczas mycia głowy, realizacji zabiegów upiększających czy golenia się. Już po miesiącu stosowania nowych, lepszych nawyków, zauważysz ogrom oszczędności i będziesz cieszyć się mniejszymi rachunkami.

Zainwestuj w akcesoria, które oszczędzają wodę

W sklepie internetowym z asortymentem łazienkowym Wanna czy Kabina znajdziesz krany ze specjalną nakładką, która minimalizuje strumień wody, baterie prysznicowe z regulatorem czy spłuczki toalet z podziałem na mniejsze i większe zużycie. Jak najbardziej warto inwestować w takie rozwiązania. W ramach tworzenia tzw. inteligentnych domów są one wręcz powszechne, jednocześnie korzysta się z nich w pełni komfortowo.

Pamiętaj, że w Twojej łazience mogą znaleźć się również sprzęty, które oszczędzają wodę, jak nowoczesna pralka, która podczas każdego prania pobiera nie tylko mniej prądu, ale i zużywa znacznie mniej wody. To kolejna dobra inwestycja na długie lata, która zresztą szybko się zwróci.

Wanna czy prysznic

Jeśli chcesz oszczędzać wodę, wybierz prysznic. Okazuje się, że szybka, orzeźwiająca kąpiel pod natryskiem pozwala zużyć nawet kilka razy mniej wody, aniżeli ta jest potrzebna do zapełnienia całej wanny. Fakt, że relaksacyjna kąpiel w wannie z pianą jest pożądana przez większość domowników, ale może jednak warto pomyśleć o względach praktycznych? Co więcej, kąpiel w kabinie prysznicowej również może być odprężająca, niczym profesjonalny zabieg w SPA. Możesz zdecydować się na baterię z deszczownicą i specjalnymi masażerami.

Najważniejsze jest utrwalenie dobrych nawyków. O ile Tobie ciężko będzie się do nich przyzwyczaić, to warto wdrażać je od razu, na przykład w przypadku najmłodszych mieszkańców. Do oszczędzania wody niech przekonają Cię niższe rachunki za jej zużycie oraz działania na rzecz ekologii. Naprawdę warto!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.