Mężczyzna starannie kosi trawe w ogrodzie
Ogród

Jak najlepiej kosić trawę?

Starannie wypielęgnowany trawnik stanowi prawdziwą ozdobę każdego ogrodu, a także przyjemne miejsce rekreacji. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest oczywiście jego koszenie. W jaki sposób prawidłowo kosić trawę, aby utrzymać murawę w doskonałej kondycji? Oto garść cennych wskazówek!

Pierwsze koszenie po osiągnięciu 10 cm wysokości

Koszenie trawnika bywa szczególnie kłopotliwe dla osób, które zakładają nowy trawnik w swoim ogrodzie. Kiedy przychodzi moment, w którym murawa wymaga skrócenia? Najlepiej przeprowadzić pierwsze koszenie, kiedy wysokość trawy osiągnie około 10-12 centymetrów. Nowy trawnik skraca się mniej więcej o połowę – do wysokości około 5-6 cm. Później czynność tę powtarza się co około 10 dni trzymając się tej samej zasady.

Trawnik skracany o 1/3

W przypadku dojrzałych trawników optymalne koszenie wygląda nieco inaczej. Nie powinno się dopuszczać do tego, aby trawa dorastała do wysokości 10 cm. Koszenie warto przeprowadzić, zanim to nastąpi. Trawnik skraca się o 1/3. Wysokość koszenia powinna być ustawiona na około 5 cm. Regularne koszenie trawnika według tych zasad sprawia, że staje się on bardziej bujny, ponieważ źdźbła nie rozrastają się w górę. Oprócz tego, zbyt wysoki trawnik sprzyja pojawianiu się chwastów. Należy też unikać zbyt niskiego koszenia (poniżej 3 cm), ponieważ murawa jest wówczas niezbyt odporna na ewentualną suszę.

Pierwsze koszenie po zimie przy dodatnich temperaturach

Osobną kwestię stanowi pierwsze koszenie trawnika po zimie. Przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze, trawa nie powinna być niższa niż 10 cm. Po drugie, warto wybrać moment, w którym temperatury w nocy nie będą spadać poniżej 0°C. Najlepiej, jeśli źdźbła pozostaną wyższe niż 5 cm, aby murawa mogła bez przeszkód przetrwać ewentualne przymrozki, które przecież zdarzają się nawet w środku wiosny.

Koszenie zależne od nasłonecznienia

W wielu ogrodach część trawnika pozostaje przez większość dnia zacieniona. Te przestrzenie należy potraktować indywidualnie i kosić trawnik nieco wyżej, ponieważ, ze względu na słabsze nasłonecznienie, wzrost jest tam wolniejszy.

Starannie skoszony trawnik to podstawa każdego zadbanego ogrodu. Co jeszcze powinno się w nim znaleźć? Jedną z ciekawszych propozycji stanowią oczywiście róże. Wskazówki dotyczące ich sadzenia i pielęgnacji można znaleźć pod adresem:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-roz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.