Zarządzanie swoim inteligentnym domem
Dom

Jak inteligentne domy wpływają na środowisko?

Świadomość potrzeb środowiska, a wraz z nią troska o zasoby naturalne i zrównoważony rozwój, systematycznie rośnie. Coraz więcej osób uwzględnia kwestie ekologii w swoich codziennych wyborach oraz długoterminowych inwestycjach. Inteligentne domy są odpowiedzią na potrzebę życia w zgodzie z naturą. Czym są i jaki jest ich wpływ na środowisko?

Czym są domy smart?

Inteligentny dom, nazywany również często domem smart, to budynek zaprojektowany, zbudowany i wyposażony w sposób umożliwiający zdalne sterowanie większością kluczowych systemów. Zastosowanie urządzeń smart oraz oprogramowania automatyzującego połączonego z odpowiednią aplikacją pozwala na sprawowanie kontroli nad wieloma procesami za pomocą smartfonu. Możliwe jest sterowanie ogrzewaniem i systemem klimatyzacji. Smart domy wyposażone są również w zdalnie uruchamiane rolety, bramy garażowe, systemy monitoringu oraz alarmowania. Rozwiązania takie pozwalają oszczędzać nie tylko czas, ale również energię elektryczną, tym samym zmniejszając negatywny wpływ mieszkańców na środowisko.

Lepsze wykorzystanie światła dziennego

Inteligentne domy posiadają sterowane za pomocą smartfonu systemy rolet i zasłon. Ich funkcjonowanie może zostać zautomatyzowane, tak że zasuwanie i odsłanianie okien będzie następować bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych działań. Jeśli system kontroli rolet zostanie zsynchronizowany z godzinami zapadania zmierzchu, możliwe będzie maksymalne wykorzystanie dostępnego światła dziennego. Takie rozwiązanie sprawia, że ze sztucznego oświetlenia korzysta się dopiero wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Za włączenie światła, jego barwę i nasilenie również odpowiadać może aplikacja smart. Jest to rozwiązanie zdrowsze dla mieszkańców, zdecydowanie tańsze oraz korzystne dla środowiska. W skali roku oszczędności energii wynikające z inteligentnego systemu oświetlenia mogą być naprawdę zauważalne.

Oszczędność energii dzięki sterowaniu temperaturą

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom automatyzującym oraz możliwościom zdalnego sterowania systemami ogrzewania i klimatyzacji właściciel inteligentnego domu zyskuje lepszą kontrolę nad temperaturą wewnątrz mieszkania. Pozwala to uniknąć strat cieplnych wynikających na przykład z ogrzewania pomieszczeń, w których nikt akurat nie przebywa lub nadmiernego chłodzenia w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz niespodziewanie spadła. Dzięki zdalnej kontroli można obniżyć temperaturę ogrzewania mieszkania w czasie, kiedy wszyscy domownicy wychodzą do pracy oraz zwiększyć ją na pól godziny przed ich powrotem do domu.

Inteligentne gniazda elektryczne i nowoczesne źródła zasilania

Inteligentne gniazda elektryczne są jednymi z ważniejszych elementów całej inteligentnej konstelacji w smart domu. Dzięki nim możliwe jest zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych do nich podłączonych. Pozwala to na opracowywanie harmonogramów działania rozmaitych sprzętów, a także regularny monitoring zużycia energii przez poszczególne urządzenia.

Inteligentne domy coraz częściej wykorzystują również panele słoneczne, energooszczędne pompy oraz ogniwa fotowoltaiczne jako sposób na ekologiczne ogrzewanie, podgrzewanie wody lub jako napęd do bram garażowych lub rolet zewnętrznych. Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej w połączeniu z precyzyjną kontrolą zużycia energii i monitorowaniem czasu pracy urządzeń zdecydowanie zmniejsza oddziaływanie domu na środowisko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.