Fotowoltaika
Technologia

Jak fotowoltaika wpływa na rachunki za prąd, ile można zaoszczędzić?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na założenie paneli słonecznych. Czy rozwiązanie to naprawdę jest opłacalne? Jak fotowoltaika wpływa na rachunki za prąd i czy rzeczywiście pozwala je obniżyć? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, ile można zaoszczędzić.

Jak fotowoltaika wpływa na rachunki za prąd?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu lub w ogrodzie może zredukować koszty energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Umożliwiają one produkcję prądu na własne potrzeby, co pozwala zmniejszyć ilość energii kupowanej od zewnętrznych dostawców. W ten sposób rachunki za prąd mogą spaść nawet do kilku złotych miesięcznie i często są związane z pokryciem opłat stałych dotyczących utrzymania przyłącza oraz podatków. W celu czerpania korzyści z fotowoltaiki należy odpowiednio zainstalować panele, dlatego zlecenie tego zadania firmie takiej jak SilesiaSolar.pl wydaje się dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że nadwyżki wyprodukowanego prądu mogą być sprzedawane do sieci energetycznej, co dodatkowo obniża koszty. W systemie net-metering prosumenci odbierają 70-80% oddanej energii, natomiast w net-billingu sprzedają ją po cenach rynkowych.

Ile można zaoszczędzić na energii, korzystając z fotowoltaiki?

Oszczędności z korzystania z fotowoltaiki zwykle mają związek z wielkością instalacji, nasłonecznieniem i zużyciem energii. Gospodarstwo domowe, które posiada panele słoneczne o mocy 4 kWp, może obniżyć roczne rachunki za prąd z ok. 5000 zł do ok. 1800 zł, a przy zastosowaniu magazynów energii nawet do 1325 zł​. Natomiast w przypadku większych instalacji fotowoltaicznych oszczędności czasami sięgają nawet 90%, co przekłada się na zredukowanie rocznych kosztów energii z ok. 3300 zł do zaledwie ok. 145 zł​​. Dla typowego gospodarstwa domowego inwestycja w panele fotowoltaiczne oznacza więc możliwość oszczędzenia kilku tysięcy złotych rocznie.

Jak dopasować instalację fotowoltaiczną do swojego domu?

Przy doborze paneli fotowoltaicznych bardzo ważna jest ocena nasłonecznienia dachu – najlepiej, aby był on skierowany na południe, a jego nachylenie wynosiło między 25 a 35 stopni​. Konieczne wydaje się także dokonanie analizy zużycia energii elektrycznej w domu w celu określenia potrzebnej mocy instalacji. Średnie zużycie prądu w ciągu roku wskazują rachunki za prąd. Ważne jest również uwzględnienie dostępnej powierzchni dachowej, która musi być wystarczająco duża i wolna od cieni rzucanych przez drzewa czy budynki​​. Należy pamiętać o wyborze odpowiednich komponentów – wysokiej jakości panele fotowoltaiczne i inwerter zapewnią bowiem wydajną i długoterminową pracę systemu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się też instalacja magazynu energii, który może zwiększyć autokonsumpcję, pozwalając na większe oszczędności​. Warto skonsultować się z firmą zajmującą się zakładaniem systemów fotowoltaicznych, która może pomóc dopasować panele do warunków panujących w danym miejscu.

Inwestycja w instalację solarną dla domu pozwala obniżyć koszty zużycia energii i ogranicza wpływ na środowisko naturalne. W naszej ocenie przy montażu paneli słonecznych warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w tego rodzaju zadaniach, aby mieć pewność, że system będzie działał prawidłowo. A Ty, co sądzisz na ten temat? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.