Zadbane panele podczas zimy
Dom

Jak dbać o panele zimą?

Zima to czas, w którym szczególnie należy zadbać o podłogę, ponieważ to właśnie wtedy najczęściej wchodzi się na nią mokrymi butami, nanosi piasek, śnieg, a nawet sól. Inną kwestią jest suche powietrze w domu, które również nie sprzyja zachowaniu paneli w dobrej kondycji. Co zrobić, żeby po jesienno-zimowym sezonie podłoga wyglądała świetnie? Przedstawiamy kilka porad.

Co najbardziej szkodzi panelom zimą?

Zima jest tak niekorzystna dla paneli, ponieważ to właśnie wtedy nanosi się na nie najwięcej wody, piasku i soli. Woda, która nie zostanie od razu wytarta może wsiąkać w panele, a w konsekwencji powodować powstawanie szpar między nimi i wybrzuszanie się. Niebezpieczna dla podłóg jest również sól drogowa, której nie sposób nie nanieść w czasie mrozów do domu, bo prawie wszystkie chodniki są nią zimą posypywane. Zostawia nieestetyczny białoszary nalot, który (jeśli nie zmyjesz go od razu) może zostawić trwałe plamy. Sól uszkadza także panele drewniane – wnikając do środka powoduje np. ich wypaczanie.

Jak dbać o panele na podłodze zimą?

Żeby panele wyglądały świetnie przez długie lata, wystarczy pamiętać o kilku zasadach – szczególnie w sezonie zimowym!

  • Zainwestuj w wycieraczkę. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, na czas zimowy połóż nawet dwie – jedną przed domem, drugą w środku. Dzięki temu, większość wody czy śniegu zdąży spłynąć z butów zanim wejdziesz do pomieszczenia z panelami.
  • Regularnie odkurzaj/zamiataj podłogę. Piasek i inne drobinki, które osypują się z butów rysują powierzchnię paneli. Regularne zamiatanie pozwoli uniknąć tego problemu.
  • Regularnie myj podłogę. Dzięki temu zmyjesz błoto, ale także szkodliwą dla paneli sól. Do czyszczenia paneli na mokro sprawdzi się na przykład mop rotacyjny, dzięki któremu codzienne przetarcie podłogi nie będzie uciążliwe i czasochłonne. Do paneli laminowanych wybieraj detergenty, które przeznaczone są do tego rodzaju podłogi.
  • Jeśli masz psa, po każdym spacerze umyj/wytrzyj mu łapy. Ograniczysz w ten sposób nanoszenie piasku do wnętrza przez swojego pupila.

Dbanie o podłogę w okresie zimowym jest szczególnie ważne, jeśli nie chcesz, by po kilku miesiącach nadawała się do renowacji. Proste sposoby, jak korzystanie z wycieraczki czy codzienne przemywanie podłogi spowodują, że panele będą w doskonałym stanie, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.