Dom ocieplony izolacą cieplną
Budownictwo

Izolacja cieplna – czy ma jakieś wady?

Trudno wyobrazić sobie nowy bądź wyremontowany dom pozbawiony izolacji termicznej. Warstwa izolacyjna przekłada się zresztą nie tylko na wyższy komfort termiczny i niższe koszty ogrzewania. Pełni również dodatkowe funkcje. Czy izolacja cieplna ma jakieś wady?

Na czym polegają zalety izolacji termicznej?

W każdej inwestycji układa się warstwę izolacyjną. Jest to izolacja ścian zewnętrznych, izolacja dachu skośnego, a nawet izolacja ścian działowych. Również współczesne okna i drzwi charakteryzują się bardzo niskim przepuszczaniem ciepła. Korzyść z tego rozwiązania jest oczywista – mniejsze straty ciepła oznaczają niższe koszty ogrzewania. Warstwa izolacji pełni także dodatkowe funkcje. Duże znaczenie ma izolacja akustyczna przed dźwiękami dochodzącymi z otoczenia. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy dużych miast, jak również budynków położonych przy ruchliwych drogach. Dobra izolacja zwiększa również bezpieczeństwo pożarowe, ponieważ zazwyczaj używa się do niej materiałów niepalnych.

Kiedy izolacja termiczna może być wadliwa?

Izolacja cieplna budynku jest dziś oczywistym rozwiązaniem. Sama w sobie nie ma żadnych wad. Istnieją jednak sytuacje, w których izolacja termiczna może działać wadliwie bądź niewystarczająco. Wiele zależy od materiału, z jakiego zostanie wykonana. Warstwa izolacji stworzona z wełny mineralnej zapewnia komfort termiczny, akustyczny, jak również bezpieczeństwo pożarowe. W przypadku styropianu sprawa nie jest już tak oczywista. Materiał nie jest niepalny, a cienka warstwa nie zawsze dobrze izoluje dźwięk. Ponadto styropian nie przepuszcza pary wodnej – z tego względu przy słabej wentylacji w pomieszczeniach może gromadzić się wilgoć.

Wadliwa izolacja termiczna powstaje też na skutek nieprawidłowego montażu. Jeśli warstwa nie jest szczelna, pojawiają się mostki termiczne, przez które mnóstwo energii cieplnej wydostaje się na zewnątrz. Ponadto, warstwa izolacji może przestać spełniać swoją funkcję po pewnym czasie – na przykład gdy styropian po nieodpowiednim zabezpieczeniu zostanie zniszczony przez gryzonie. Mostki termiczne powstają też na skutek nieprawidłowego montażu okien.

Izolacja cieplna jest dziś swoistym must-have w budownictwie. Wystarczy wybrać odpowiedni materiał izolacyjny, a także zadbać o prawidłowy montaż, by spełniała swoją funkcję bez najmniejszych wad.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.