Herbata ma niemalże tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez szklanki herbacianego naparu, inni zaś krytykują herbatę za szkodliwe działanie dla naszego zdrowia. Jak jest w rzeczywistości? Czy warto na co dzień pić herbatę?
Pobudza jak kawa
Herbata mogłaby z powodzeniem zastąpić filiżankę porannej kawy – nie chodzi tu oczywiście o smak, a o właściwości pobudzające. Przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy jesteśmy zmęczeni, sięgamy po kubek mocnej kawy. W praktyce jednak możemy równie dobrze wypić herbatę. Czarna i zielona – te rodzaje mają najwięcej teiny, która działa na organizm pobudzająco. Oczywiście im mocniejszy napar, tym lepiej nas pobudzi. Dlatego też z jednej strony możemy pić herbatę, gdy odczuwamy znużenie, jednak z drugiej strony nie powinniśmy wypijać jej przy kłopotach z nadciśnieniem bądź też późno w nocy, jeżeli niedługo zamierzamy położyć się spać.
Cenne właściwości
Niektóre rodzaje herbaty mogą wspomagać odchudzanie, dzięki temu, że pobudzają one przemianę materii i regulują pracę układu pokarmowego. Takimi właściwościami może poszczyć się biała i czerwona herbata. Większość herbacianych mikstur odchudzających oparta jest właśnie na nich. Zielona herbata również wspomaga dietę odchudzającą, a dodatkowo działa kojąco na organizm. Herbatę należy wypijać bez żadnych dodatków, to znaczy bez cukru czy mleka – wtedy też nawodnimy organizm nie dostarczając mu jednocześnie zbędnych kalorii. Co ważne, herbata zawiera wiele antyoksydantów, które działają detoksykacyjnie na nasz organizm, a także zapobiegają powstawaniu nowotworów.
Kiedy lepiej uważać?
Nie wszyscy mogą bez większych obaw wypijać tyle herbaty, ile tylko chcą. Przede wszystkim osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny ograniczyć ten napój w wersji czarnej i zielonej. Dodatkowo osoby, które mają problem z odkładaniem się kamienia nazębnego również powinny ograniczyć herbatę, zwłaszcza zieloną. Sprzyja ona mineralizowaniu się szkliwa, co może prowadzić do problemów z dziąsłami. Mitem jest również pozytywny wpływ bawarki, czyli herbaty z mlekiem, na laktację u matek karmiących. Badania nie potwierdzają, aby kobiety wypijające bawarkę miały więcej pokarmu bądź pokarm ten był lepszej jakości, natomiast zbyt duże stężenie teiny we krwi przenika do mleka matki, przez co dziecko może mieć problemy ze snem, gdyż teina zadziała na nie pobudzająco. Herbata z imbirem może być dobrym zamiennikiem bawarki. Dobrze więc ograniczyć herbatę do dwóch czy trzech filiżanek dziennie.