Nogi wyłożone na grzejnik c.o
Dom Wnętrza Wyposażenie domu

Grzejniki C.O – rodzaje. Jak wybrać dobry kaloryfer?

Budowa domu jest kosztownym przedsięwzięciem, które wymaga dokładnego zaplanowania. Jedną z instalacji, pochłaniającej spore nakłady finansowe, jest system ogrzewania i jego poszczególne elementy. Najważniejszą częścią, która jest widoczna w pomieszczeniach, są grzejniki c.o., inaczej nazywane pokojowymi.

Grzejnik C.O

Grzejnik jest swojego rodzaju wymiennikiem cieplnym, który pracuje dzięki naprzemiennemu działaniu wody lub pary i powietrza. Jest podstawowym elementem układu centralnego ogrzewania, dzięki któremu ciepło ogrzewa powietrze w danym pomieszczeniu. To czynnik, który wpływa na utrzymanie komfortu cieplnego domowników. Jest przydatne zwłaszcza w chłodnych okresach roku.

Rozwój technologii sprawił, że w sklepach pojawiają się nowoczesne i niezwykle funkcjonalne grzejniki pokojowe. Innowacyjna konstrukcja grzejników c.o oraz walory wizualne sprawiają, że ich instalacja w żaden sposób nie wpływa na zakłócenie harmonii i designu danego pomieszczenia. Przy tym zachowują odpowiednie działanie. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego grzejnika do domu warto dowiedzieć się, jakie ich rodzaje dostępne są na rynku. Ponadto, pomocna może okazać się informacja o najważniejszych parametrach grzejników, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Kupując grzejnik, weź pod uwagę:

Wartość ciśnienia roboczego. Jeśli chcesz kupić akumulator, upewnij się, że ciśnienie zadeklarowane w charakterystyce wybranego modelu przekracza ciśnienie robocze układu grzewczego. Na przykład w przypadku mieszkań w domach, o nie więcej niż 5 piętrach, charakterystyka ciśnienia akumulatora powinna być wyższa niż 5-8 atmosfer. Jeśli twoje mieszkanie znajduje się na pierwszych piętrach w wielopiętrowym nowoczesnym budynku (9 pięter lub więcej), ciśnienie robocze będzie powyżej 12-15 atmosfer. Kupowanie zacznij od tego wskaźnika, ciśnienie jest wskazane w paszporcie urządzenia.

W ciepłownictwie, gdy ogrzewanie rozpoczyna się na początku sezonu grzewczego, możliwe jest uderzenie hydrauliczne (skok ciśnienia) – kup akumulatory z rezerwą. Jeśli usłyszysz, że woda jest głośna lub bulgocze w instalacji grzewczej, skontaktuj się z zakładem energetycznym, aby wyeliminować nadciśnienie.

Nowoczesne baterie grzejnikowe są wrażliwe na jakość wody. Jeśli Twój dom ma ponad 20 lat, Twój system grzewczy jest prawdopodobnie wykonany z metalowych rur, które z czasem ulegają korozji. Wraz z cyrkulacją wody przez system przenoszone są cząsteczki rdzy – wiesz, jeśli chociaż raz w życiu baterie zostały „zdmuchnięte”. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, koniecznie kup grzejniki odporne na korozję.

Sprawność im wyższa, tym mniej ciepła zostanie utracone, a pomieszczenie będzie cieplejsze. Ten parametr jest jednym z najważniejszych przy zakupie, ponieważ grzejniki do ogrzewania, w zależności od modelu, mają sprawność od 40% do 95%.

Wymiary. Grzejnik płaski – S11, S22, S33 (ilość zbiorników na wodę: 1, 2, 3 szt. na grzałkę); segmentowe mają głębokość 76-97 mm (w zależności od producenta i jakości baterii).

Podłączenie. Z podłączeniem dolnym (wejście i wyjście obok siebie) i z boku (wyjścia na górze i na dole po obu stronach).

Projekt. Ważne jest, aby bateria nie znajdowała się pośrodku wnętrza. Jest mało prawdopodobne, aby naścienne baterie żeliwne wyglądały pięknie w nowoczesnym domu. Jeśli przykryjesz fałszywą ścianą, kolor i kształt nie mają znaczenia – ważny jest prawidłowy montaż sufitu (otwory wentylacyjne, materiał).

Niestandardowe rozmiary. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń montażową, możesz zamówić grzejnik według swojego rozmiaru. W takim przypadku zamówienie będzie musiało poczekać kilka miesięcy.

Kobieta siedząca przy grzejniku c.o
Źródło: Freepik.com

Pokojowe grzejniki — rodzaje

GRZEJNIKI STALOWE

Grzejniki stalowe — dzięki swojej konstrukcji i różnorodności rozmiarów mogą być montowane w najbardziej różnorodnych częściach pomieszczenia. Ciśnienie robocze grzejników płytowych waha się od 6 do 10 atmosfer, w zależności od producenta i jakości stali. Grubość stali w europejskich grzejnikach płytowych Kermi, Purmo, Korado, Kingrad, Korad, Vogel & Noot wynosi 1,25 mm. Zapewnia to długotrwałą i stabilną pracę grzejnika, a także przewodzenie ciepła o rząd wielkości wyższe niż grzejniki produkowane w Turcji (Demrad, ECA, Gresso, NewStar, Grandini, Galactik) o grubości ścianki 0,6 – 1,2 mm.

Ściśle geometryczny kształt i duża powierzchnia grzewcza przy stosunkowo niskiej cenie nadaje się zarówno na przestrzeń biurową, jak i do utrzymania stylu w Twoim domu. Dodatkowo można zamontować konwektory w kształcie litery U (wspawane do wnętrza grzejnika). Poprawiają one wymianę ciepła i konwekcję powietrza, która w niektórych urządzeniach sięga 75%. Zwiększona konwekcja powietrza powoduje, że pomieszczenie jest ogrzewane równomiernie na całej powierzchni. Można je przymocować do podłogi za pomocą nóżek lub przymocować do ściany (za pomocą łączników dołączonych do zestawu).

Grzejniki płytowe nie są przeznaczone do wysokich budynków ze scentralizowanym systemem grzewczym, ponieważ wstrząsy wodne osiągają 30 barów. Może to zniszczyć konstrukcję akumulatorów grzewczych, a złej jakości chłodziwo (pH wody powyżej 8 pH) niszczy  wnętrze grzejnika, co przyspieszy niesprawność grzejnika.

GRZEJNIKI ALUMINIOWE

Aluminiowe grzejniki segmentowe — łączą surowe geometryczne kształty z zaokrąglonymi narożnikami i nowoczesnym designem. Aluminium jest metalem szybko przewodzącym ciepło, który jest lekki i wytwarza ciepło kilka razy więcej niż inne nowoczesne typy grzejników, zajmując jednocześnie minimalną powierzchnię. Lamele boczne w formie użebrowania wokół kolektora pionowego (głównego kanału, przez który przepływa czynnik chłodzący) poprawiają konwekcję powietrza, zapobiegając osadzaniu się kurzu na grzejnikach. Ponieważ grzejniki aluminiowe mają małą bezwładność, termostat może szybko zmienić temperaturę. Ale doskonale nadają się do zamkniętego systemu grzewczego, ponieważ agresywne chłodziwo niskiej jakości niszczy wewnętrzne ściany sekcji od wewnątrz, przyspieszając proces korozji, co prowadzi do zniszczenia akumulatora grzewczego.

Cechą grzejników sekcyjnych jest montaż określonej liczby sekcji w zależności od życzenia klienta (cechy rozmieszczenia i powierzchni pomieszczenia) za pomocą nypli i uszczelek międzysegmentowych, które przy mocowaniu dodatkowych sekcji wykluczają fakt wyciek w stawach. Moc grzewcza sekcji wynosi od 140 do 210 W, w zależności od rozstawu i modelu, jego objętości i wagi. Im większy stosunek powierzchni przekroju + waga, tym wyższy współczynnik przenikania ciepła. Takie grzejniki są produkowane przez włoskie firmy Global, Fondital, Radiatory, Industrie Pasotti. Powszechnymi producentami grzejników aluminiowych są również Alltermo, Tianrun, Mirado. Ciśnienie robocze do 16 atmosfer.

GRZEJNIKI BIMETALNE

Grzejniki bimetaliczne to kolejny podgatunek grzejników sekcyjnych. Każda sekcja tego typu grzejnika składa się z dwóch metali: stali i aluminium. Ich właściwości wzajemnie się uzupełniają. Ten duet znalazł szerokie zastosowanie w urządzeniach grzewczych — stal wzmacnia konstrukcję, wytrzymuje wysokie ciśnienie robocze typowe dla budynków wysokościowych oraz chroni aluminium przed działaniem agresywnego chłodziwa i korozją poprzez przepuszczanie go przez rozszerzone kolektory poziome i pionowe (spawana konstrukcja stalowa), niepodatna na agresję chemiczną.

Aluminium ze swej natury jest metalem silnie przewodzącym, dzięki niemu wymiana ciepła w grzejnikach bimetalicznych jest przyspieszona, zwiększając przenoszenie ciepła z 120-190 W. Ponadto, dzięki wysokiej produktywności aluminium, można nadać mu niestandardowy kształt i odlewane lamele (zarówno w postaci żeber, jak i postrzępionych występów) są o dowolnej złożoności.

Grzejnik bimetaliczny swoimi właściwościami i mocą przewyższa najlepsze grzejniki stalowe w obliczeniach tych samych gabarytów. Jest wydajny w trudnych warunkach eksploatacyjnych, ich niska waga i wysoka wytrzymałość (kilkakrotnie większa niż urządzeń grzewczych stalowych i aluminiowych) wytrzyma wiele lat, nie wymagając dużej opieki i dodatkowych kosztów.

Z powyższego wynika, że ​​ten rodzaj grzejnika nadaje się do wysokich pomieszczeń, ponieważ dolna część jest ogrzewana przez promieniowanie, a górna jest ogrzewana konwekcją powietrza, dlatego wymaganą moc można uzyskać, montując określoną liczbę sekcje. Obecnie grzejniki bimetaliczne są jednym z najlepszych rodzajów urządzeń grzewczych.

Grzejnik bimetaliczny z wyglądu ciężko odróżnić od aluminiowych, ale ich przekrój składa się z solidnej stalowej ramy, która jest odlewana pod wysokim ciśnieniem ze stopu aluminium. Ponadto stalowa konstrukcja spawana jest odporna na uderzenia cząstek stałych, które przenoszone są wraz z chłodziwem i zapychają ramę.

Warto również wiedzieć, że dostępne są grzejniki bimetaliczne, które mają stalową ramę tylko w pionie, dlatego kolektory poziome są bezpośrednim efektem z aluminiową konstrukcją grzejnika. Takie baterie grzewcze są półbimetaliczne i mają cenę o 10-20% niższą niż pełnowartościowe baterie bimetaliczne.

GRZEJNIKI ŻELIWNE

Eksperci mówią, że grzejniki żeliwne są najtrwalsze. Są również podgatunkiem grzejników sekcyjnych. Producenci gwarantują żywotność urządzenia od 15 do 40 lat. Chociaż, jak pokazuje praktyka, 40 lat nie jest granicą dla działania wysokiej jakości żeliwa.

Ich główną zaletą jest wysoka odporność na korozję oraz rozszerzone kanały, bezpośrednio przez które przepływa chłodziwo, czyli zawartość wody w przekrojach jest maksymalna. Mają grube ścianki, które stanowią szeroką strefę grzewczą, akumulują ciepło, a po wyłączeniu system grzewczy zachowają ciepło.

Duża bezwładność tego typu grzejników nie pozwoli na zmianę temperatury w pomieszczeniu w krótkim czasie, ponieważ sekcja grzejnika żeliwnego jest ciężka, nagrzewanie się i rozpoczęcie oddawania ciepła zajmie trochę czasu, co dlatego są słabo wbudowane w indywidualne systemy grzewcze (z automatyką). Ciśnienie robocze grzejników żeliwnych wynosi 8-9 atmosfer, przy temperaturze chłodziwa 110-130 ° C, systemy grzewcze w pomieszczeniach mieszkalnych, publicznych i indywidualnych.

Przenikanie ciepła jednej sekcji wynosi średnio 150 watów. Ponad 30% strumienia ciepła pochodzącego z grzejnika w postaci termicznego promieniowania długofalowego wchodzi do pomieszczenia i równomiernie ogrzewa dolną część pomieszczenia. Pozostały przepływ ciepła unosi się do górnej części pomieszczenia i utrzymuje temperaturę.

Można zauważyć, że wadami grzejników żeliwnych są ich gabaryty, które sprawiają trudności podczas montażu. Waga jednej sekcji to już od 8 kg. Kolejna wada to niewielka możliwość regulacji temperatury za pomocą elementów termostatycznych (duża pojemność przekroju i pojemność cieplna żeliwa nie pozwalają na szybką zmianę temperatury). Nowoczesne grzejniki żeliwne mają design, który nie zawsze pasuje do pomieszczenia biurowego, w nowoczesnym wnętrzu. Większość produkowanych grzejników żeliwnych jest wykonana w stylu retro.

GRZEJNIKI MIEDZIANO-ALUMINIOWE

Grzejniki miedziano-aluminiowe to kolejny podgatunek grzejników płytowych, które przekazują ciepło w sposób mieszany – konwekcja + promieniowanie.

W przeciwieństwie do grzejników płytowych stalowych posiadają ciśnienie robocze 15 atmosfer. Umożliwia to ich montaż w instalacjach centralnego ogrzewania. Wysoka jakość wykonania, efekt dwóch metali — aluminium i miedzi, duża gama kolorystyczna, niska waga konstrukcji, pozwala na montaż grzejnika na cienkich ściankach z płyt gipsowo-kartonowych. Zapewnia łatwość montażu, gwarancja producenta 20 lat, różnorodny asortyment, pozwala wybrać grzejnik najbardziej odpowiedni dla klienta pod względem szerokości, głębokości, wysokości, mocy. To nie wszystkie zalety grzejników miedziano-aluminiowych.

Miedź we współpracy z aluminium wytwarza i przewodzi ciepło 4-6 razy więcej niż grzejniki stalowe, żeliwne, bimetaliczne. Jednocześnie posiadając niską temperaturę chłodziwa. Zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniu. Objętość chłodziwa w chłodnicy jest minimalna, co w przypadku systemów z indywidualnym systemem grzewczym zmniejsza zużycie energii w kotle. Czyni to system grzewczy bardziej ekonomicznym. Grzejniki miedziano-aluminiowe – najbardziej wydajne i energooszczędne! Są odporne na korozję i charakteryzują się niską bezwładnością, co zapewnia najdłuższą możliwą pracę tego typu grzejnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.