Kto z nas nie marzył o budowie domu? Dla zwykłego zjadacza chleba budowa jest synonimem prawdziwego luksusu. Poza realizacją marzenia budowa może wiązać się z licznymi trudnościami. Te wszystkie fachowe terminy, sprawiają wiele problemów. Jedną z takich definicji jest gąsior dachowy.
Żeby odpowiedzieć Państwu na wszelkie pytania, musimy przyjrzeć się konstrukcji dachu. Pokrycie dachowe składa się z: krokwi, łat, kontrałat, rynien, kominów i wspomnianych gąsiorów dachowych. Jako element dachowy gąsior dama pełni bardzo ważne funkcje. Jest to rodzaj zwieńczenia każdego budynku. Znajduje się na samym szczycie dachu, czyli kaletnicy. Łączy obie połówki spadzistego dachu.
Rodzaje gąsiorów dachowych
Kaletnicę dachu trzeba odpowiednio wykończyć. Do tego celu stosuje się odpowiednie gąsiory dachowe. Zwyczajowo montuje się je w gąsiory dama początkowe lub końcowe. Mogą one się znaleźć na prawej lub lewej stronie dachu. Kiedy nie ma możliwości wstawienia gąsiora. Montuje się specjalne denka i zaślepki. Są rodzajem elementu zastępczego.
Podstawowy gąsior dama składa się z jednej strony z mufy – specjalnego wyprofilowania w formie wsuwki. Za jej pomocą gąsior może być łączony z innym elementem. Nie brakuje także gąsiorów z podwójną mufą. To element pośredniczący, pomiędzy dwoma gąsiorami. Pozwala na łączność gąsiora prawego z lewym na obu krańcach kaletnicy. Tego typu element może być potrzebny do tworzenia łączeń przy oknach połaciowych. Gąsior może być formą łącznika pomiędzy przerwaną kaletnicą a kominem.
Niektóre gąsiory dachowe posiadają elementy bez mufy. Jest to rodzaj zaślepki bez wyprofilowania. Zastosowanie tego elementu ogranicza się do wiązania końców dachów w wielospadzie. W praktyce gąsior jest przedłużeniem elementu zwieńczenia, na które nakłada się trójnik lub czwórniak.
Typy kolorystyczne gąsiora dama
Gąsiory jako akcesoria budowlane występują w różnych odmianach. W zależności od pokrycia dachowego gąsiory mogą występować w różnych wzorach i kolorach. Za przykład może nam posłużyć gąsior dama, który występuje w kolorze: ceglastym, czerwonym, wiśniowym, brązowym, antracytowym, czarnym.
Są to dość standardowe kolory stosowane w pokryciach dachowych. Kolory te są w asortymencie wielu sklepów. Z uwagi na stosowanie akcesoriów dachowych i traktowanie gąsiorów jako elementy dodatkowe pasują do wszelkiego typu pokryć. Dzięki czemu nie będzie problemów z dokupieniem tego typu akcesoriów budowlanych oddzielnie.
Materiały wykończeniowe do gąsiorów
Poza kolorystyką liczy się materiał wykonanej dachówki. Na początek zajmijmy się gąsiorami do dachówek ceramicznych. Jest to typ gąsiora dama o kształcie falistym. W przypadku innych typów gąsiorów warto dobierać płyty do kształtu dachówek. Warto zwracać uwagę na elementy dodatkowe. Należy do nich m.in. wykończenie. Gąsiory do dachówek ceramicznych posiadają płyty po zakończone angobą. Jest to rodzaj delikatnej powłoki z białej lub barwionej glinki. Nakładana na wyrób przed wypaleniem pozwala na uzyskanie powierzchni matowej lub lśniącej. Ten typ uszlachetniania można stosować w celu poprawy walorów estetycznych produktu. Gąsiory mogą być wykonane z ceramiki. Nie brakuje także elementów wykonanych z innych tworzyw np. blachy.
Gąsiory do pokryć z dachówek ceramicznych – aspekty praktyczne
Łączniki do dachówek ceramicznych składają się z pojedynczych dachówek o zaoblonym grzbiecie. Do wykonania 1 m kalenicy lub grzbietu potrzeba 2,5-4 sztuk. Wśród gąsiorów do dachówek znajdziemy:
- gąsiory podstawowe,
- początkowe,
- gąsiory końcowe,
- gąsiory z podwójną mufą.
Do dachówek ceramicznych gąsiory mogą posiadać różne typy zakończeń. Odpowiednie narzędzia i maszyny sprawiają, że gąsior o prostym kształcie może przybierać finezyjne kształty. Szczególnie popularnym wzorem jest tzw. muszla.
Krótka charakterystyka gąsiorów ceramicznych
Na rynku mamy różne typu gąsiorów. Producenci posiadają aż 8 zwieńczeń dachowych. Oto ich krotka charakterystyka:
- Gąsior podstawowy – to element w kształcie przekroju rury. Swoim wyglądem przypomina odcięty poziomo walec. Jedna z podstaw gąsiora posiada charakterystyczne zgrubienie. Jest to rodzaj wkładki, która łączy się z kaletnicą.
- Zaślepka gąsiora – to płaski element. Swoim kształtem przypomina małego grzybka. Na szczycie kapturka zaślepka posiada dwa małe otwory.
- Zaślepka systemowa – jest rodzajem dyskretnego zakończenia kaletnicy. Posiada delikatne wysunięcie przednie w górnej części kapturka.
- Gąsior zaokrąglony krótki – to rodzaj kulistego zabezpieczenia kaletnicy. Składa się z: części gładkie oraz ryflowanej. Posiada specjalne wypustki, które należy włożyć bezpośrednio do kaletnicy.
- Gąsior początkowy – to półokrągły element rury. Swoim kształtem nawiązuje do gąsiora podstawowego. Jednakże posiada znacząco różnicę. Zaślepkę na samym końcu rury.
- Gąsior początkowy z ozdobną muszką – element półokrągłej rynny z dekoracyjną muszlą z przodu.
- Trójnik – to rodzaj ceramicznego namiotu z półokrągłymi zakończeniami. Jego zadaniem jest połączenie gąsiorów w przypadku dachów wielospadowych.
- Klamra gąsiorowa aluminiowa – jest to element dodatkowy. W połączeniu z gąsiorami podstawowymi pełni rodzaj łącznika. Założenie klamry pozwala na przymocowanie drugiego gąsiora. Przy pomocy klamry łączenia dachowe są położone w równych odstępach.
Gąsiory wykonane z blachy
Gąsiory mają postać cienkiej płyty. Kształtem i modułami przypominają tradycyjne blacho dachówki. Akcesoria dachowe kupuje się wraz z kompletem dachówek. Profesjonalny gąsior dama wykonany jest z blachy, sprzedawanej w dłuższych odcinkach. Tradycyjnie odcinek blachy mierzy od 0,8 metra do 2 metrów.
Blacha posiada dekoracyjne ryflowania. Pojawiają się one w kilku centymetrowych odstępach. Odpowiednio przygotowane płyty są dostosowane pod określony moduł blachy braas. Warto mieć na uwadze proces szybkiego montażu. Z uwagi na lekkość konstrukcji blacha braas pozwala na stworzenie łatwych łączeń bez użycia siły.
Wykończenie odcinków blachy jest przystosowane do tego, żeby wsunąć jeden moduł w drugi, a następnie przytwierdzić element do łaty. Gąsiory braas dopasowują się do kąta nachylenia dachu. Z uwagi na właściwości materiału wymagają zastosowania specjalistycznych powłok ochronnych. Do pokryć płaskich są przeznaczone gąsiory o prostych liniach, które na szczycie nie muszą być wyoblone, lecz wykończone pod kątem.
Gąsiory mogą być wytwarzane z blachy prostej lub falistej.
Cena gąsiorów z płyty dachowej
Gąsiory są znacznie droższe niż dachówki podstawowe. Jest to spowodowane przez sam proces wytwarzania gąsiorów. Ich mocne ryflowania i dekoracyjność sprawiają, że cena zwrasta. W praktyce za zwykłą dachówkę zapłacimy od 2 do 4 złotych za sztukę. Średnia cena gąsiora z blachy wynosi od 25 do 50 złotych za jednego gąsiora. Niektóre wersje są nieco droższe. Cena zakupu gąsiorów w metrażach jest nieco inna. Są sprzedawane w systemach modułowych. Za pojedynczy moduł możemy zapłacić około 30-50 złotych. Gąsiory może kupić na metry. Cena za metraż waha się w granicach od 50 do 100 złotych za metr.
Za gąsiory ceramiczne trzeba zapłacić nieco więcej. Do tanich gąsiorów możemy zaliczyć łączenia wykonane z cementu. W cenniku warto zawrzeć gąsiory z zaślepką oraz denkiem. Za te pierwsze zapłacimy około 70-100 złotych. Ozdobne denka braas mogą nas kosztować do 200 złotych. Dachy z wielospadem poza gąsiorami potrzebują trójników lub czwórniaków. Elementy te mogą nas kosztować nieco wyżej. Za tego typu elementy zapłacimy dwa razy droższej, Przy czym najdroższy jet czwórniak, gdyż jego cena wrasta 4-krotnie.
Podsumując
Patrząc na ceny dekoracyjne, zwięczenie dachu w formie układu gąsiorów dama lub zaślepek jest dość wysoki. W przeciwieństwie do samego pokrycia dachowego cena za gąsiory wzrasta aż kilkukrotnie. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto wykonać szczegółowy research cen. Gdyż na pokrycie 1 metra kaletnicy może nas kosztować 200 złotych (w przypadku gąsiorów podstawowych). W przypadku dachów wielospadowych cena ta może wynosić nawet 100 złotych.