Meble ogrodowe na tarasie
Ogród

Funkcjonalne zagospodarowanie ogrodu – Jak to się robi?

Przydomowa przestrzeń będzie znacznie przyjemniejsza, jeśli zadbamy o jej właściwą aranżację. Czego nie może w niej zabraknąć? Jest kilka elementów, które składają się na komfortową w użytkowaniu oraz przyjemną pod względem wizualnym ogrodową kompozycję.

Ogród, podobnie jak wnętrze, powinien odzwierciedlać oczekiwania użytkowników. Choć styl jego aranżacji oraz poszczególne elementy mogą różnić się formą, ogólny zarys niemal zawsze pozostaje taki sam – zieleń urządzona, wygodne meble, funkcjonalne i stwarzające po zmroku przyjemną atmosferę oświetlenie oraz elementy małej architektury, które w czasie słonecznych dni rzucą odrobiną cienia.

Ogrodowa roślinność

Trudno wyobrazić sobie przyjemny odpoczynek na łonie natury bez zieleni urządzonej. Planując zagospodarowanie przydomowej przestrzeni oraz dobierając poszczególne gatunki, należy wziąć pod uwagę oczekiwany efekt, własne doświadczenie i wiedzę na temat pielęgnacji roślin oraz ilość czasu, jaką możemy na tę pielęgnację poświęcić. Uwzględniamy także wymagania siedliskowe roślin. Warto wspomnieć, że ogrodowa aranżacja może prezentować się równie imponująco w przypadku bujnej roślinności składającej się z wielu różnorodnych gatunków, jak i kompozycji bardzo jednorodnej. Uzyskany efekt zależy w dużym stopniu od powierzchni działki oraz umiejętnego zestawiania ze sobą poszczególnych gatunków.

Meble w ogrodzie

Podstawową funkcją mebli ogrodowych jest zapewnienie komfortowego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ogromne zróżnicowane, jakiego dzięki producentom mebli możemy tutaj oczekiwać, pozwoli sprostać różnym wymaganiom użytkowników. Przeglądając meble ogrodowe bazkar.pl, znajdziemy między innymi leżaki, krzesła, fotele, narożniki, stoły, barki oraz skrzynie, które posłużą zarówno jako miejsce do przechowywania, jak i siedzisko. Możliwości aranżacyjne na terenie ogrodu poszerza dodatkowo różnorodność materiałów, z jakich wykonywane są meble. Wśród nich spotkamy się między innymi z takimi, do których produkcji wykorzystano: drewno, metal, tworzywo sztuczne oraz technorattan.

Światło i cień

Odpoczywając na terenie ogrodu, najczęściej szukamy miejsc, które pozwolą nam nacieszyć się słońcem. Jednak w upalne dni znacznie korzystniejsze i przyjemniejsze jest przebywanie w cieniu. Dlatego przy planowaniu ogrodu warto przewidzieć aranżację miejsc osłoniętych od słońca. Cień może rzucać ogrodowa roślinność, pergola, altana albo parasol ogrodowy. Ten ostatni daje w przydomowej przestrzeni duże możliwości. W przypadku niektórych modeli użytkownik może regulować kąt nachylenia jego czaszy, co umożliwia osłonięcie miejsca wypoczynku przez większą część dnia.

Oświetlenie sztuczne

Światło w ogrodzie jest ważne nie tylko za dnia, ale również po zmroku. Dlatego inwestor powinien przewidzieć odpowiednią instalację świetlną na tarasie i w przydomowej przestrzeni. Światło powinno być wystarczająco jasne, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, a jednocześnie budować przyjemną, nastrojową atmosferę.

Funkcjonalna aranżacja ogrodu nie może ograniczać się do wprowadzenia do przydomowej przestrzeni wszystkich wymienionych wyżej elementów. Każdy z nich powinien zostać dobrany w taki sposób, by doskonale komponował się z pozostałymi oraz stylistyką budynku. Spójna pod względem wizualnym kompozycja ma kluczowe znaczenie dla estetyki ogrodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.