Forniry kamienne na ścianie
Dom

Fornir kamienny – zastosowanie

Artykuł partnera.

Kamień jest ogólnie kojarzony z ciężkim i uciążliwym materiałem pod względem montażu i aranżacji architektonicznej. Chcąc więc uzyskać pewnego rodzaju surowość wnętrza często natrafia się na problemy ze strony technicznej, czy konstrukcyjnej. Fornir kamienny nie tylko pomoże stworzyć efekt industrialnego wnętrza, ale także ze względu na swoją trwałość posłuży wiele lat codziennego użytkowania. Proste rozwiązania są często najlepsze. Połączenie wszechstronności zastosowania oraz jakości samej w sobie kamienia naturalnego, daje rezultaty, o których kiedyś można było jedynie pomarzyć.

Co to jest fornir kamienny

Fornir kamienny, bo o nim mowa jest cienki jak papier, bardzo elastyczny, lekki oraz w pełni wodoodporny. Drewno i kamień to główne materiały, które znajdują zastosowanie na rynku wyposażenia wnętrz. Do tej pory produktem używanym była okleina drewniana. Teraz jednak zdobył dużą konkurencję w postaci forniru kamiennego. Może wydawać się interesujące, że fornir kamienny został odkryty i wprowadzony do obiegu przypadkowo.

Gernot Ehrlich podczas prac remontowych i naprawy kamiennego blatu zauważył, że oderwana łupkowa powierzchnia zachowuje cieniutki fornir z kamienia naturalnego. Co więcej, wyglądał dokładnie jak kamień. Od tego czasu materiał ten cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na mnogość możliwych zastosowań.

Sprawdź: fornirykamienne.pl

Jak powstają forniry kamienne

Fornir kamienny powstaje z surowca, jakim są skały łupkowe. Łupki krystaliczne to skały metamorficzne, które można podzielić na płaskie kolumny od 1 do 10 mm. Powstałe bloki skał są przetwarzane, dzięki czemu ulegają rozwarstwieniu. Aby ten proces miał miejsce, kamień jest wyrównany, a następnie mocno podgrzany. Gdy blok skalny ostygnie, jego powierzchnia oklejona jest włóknem szklanym, który po ostygnięciu kleju, odrywa się wraz z cienką warstwą łupka. Aby wzmocnić pozyskaną warstwę kamiennego forniru, najczęściej wzmacnia się ją od spodu żywicą poliestrową.
To jaki kolor oraz wzór zostanie otrzymany, zależy oczywiście od rodzaju łupka, ale mnogość barw jest powalająca. Każda otrzymana warstwa jest unikalna i różni się od siebie. Dodatkowym atutem jest również całkowita odporność na promienie UV.

Zastosowanie forniru kamiennego

Dzięki swoim unikalnym właściwościom materiał ten ma szerokie zastosowanie. Świetnie wygląda np. jedna ściana w domu. Taka tapeta kamienna  będzie się wyróżniać i stylizować każde pomieszczenie. Stanie się przykuwającym wzrok elementem i ozdobą samą w sobie. Kamień dekoracyjny, jakim jest fornir kamienny polecany jest także do wykończenia mebli salonowych, sypialnianych, czy kuchennych. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzi się również na kominkach, jako element dekoracji, a nawet na wszelkich przesuwanych powierzchniach. Doskonale prezentuje się w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

Dlaczego warto wybrać fornir kamienny?

Chcesz stworzyć nietuzinkową aranżację, która zachwyci domowników i gości? Jeśli zależy Ci na wytrzymałym, efektownym i niedrogim materiale, zainwestuj w fornir kamienny! Opinie inwestorów, którzy już zdecydowali się wykończyć wnętrze przy pomocy tej oryginalnej tapety, są jednoznaczne. Najczęściej można zachwycać się przede wszystkim walorami estetycznymi forniru kamiennego oraz szeroką gamą dostępnych wzorów.

Fornir kamienny jest trwały, elastyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i na wilgoć, a montaż jest prosty. Taka okleina kamienna wyglądająca jak tradycyjne płytki kamienne może być stosowana nie tylko na ścianie wewnętrznej, ale także elewacji czy frontach mebli – to doskonała alternatywa dla innych materiałów okładzinowych.

Kamienny fornir – aranżacje

Wyjątkowy materiał powłokowy może być zastosowany w każdym pomieszczeniu i nadaje wnętrzu oryginalny charakter. Na rynku dostępna jest taka różnorodność wzorów i oklein kamiennych, że nawet najbardziej wymagający inwestorzy są zachwyceni. Fornir kamienny w salonie będzie prezentował się bardzo efektownie, jeśli zdecydujemy się go podświetlić. Nie trzeba używać forniru transparentnego – doskonały efekt da się osiągnąć poprzez zamontowanie na ścianie kierunkowych reflektorków. Fornir kamienny w sypialni to propozycja do nowoczesnych wnętrz, w których oryginalna tapeta będzie grała pierwsze skrzypce. W takim pomieszczeniu nie trzeba nawet używać innych dodatków – ściana ozdobiona fornirem tworzy oryginalny akcent, który od razu przyciągnie uwagę. Nietuzinkowa tapeta sprawdzi się również w lobby, już od progu wita gości swoim oryginalnym designem.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym można zastosować fornir kamienny, jest łazienka. Można go zamontować np. na ścianie obok wanny lub prysznica. Oryginalna mozaika idealnie komponuje się we wnętrzach w stylu glamour. Ta wielka wszechstronność okleiny kamiennej sprawia, że jest ona coraz częściej wybierana jako materiał dekoracyjny w miejsce tapet czy płytek ściennych. Za tym rozwiązaniem stoi nie tylko niesamowita unikatowa estetyka, ale także trwałość – okładziny kamienne są rozwiązaniem na lata, oprócz ponadczasowości i doskonałych walorów użytkowych. Dzięki temu spełnia oczekiwania bardziej wymagających klientów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.