Zawieszone długie, białe firany w pokoju
Wnętrza

Firany krótkie czy długie? Jak dobrać rodzaj firan, by optycznie powiększyć pomieszczenie?

Artykuł partnera.

Firany to najpopularniejszy sposób dekoracji wnęk okiennych. Obecnie dostępnych jest tak wiele wzorów i modeli, że trudno zdecydować się, które z nich będą najlepiej dopełniały nasz dom. Dzisiaj zastanowimy się nad długością: kiedy lepiej wybierać firany krótkie, a kiedy długie?

Krótkie firany: kiedy okażą się najlepszym wyborem?

Firanki powinny być dobrane do pomieszczenia, w którym się znajdują. Najczęstszym wyborem dotyczącym krótkich firanek jest długość do parapetu. Warto jednak wiedzieć, że firanka nie może opierać się na parapecie, ponieważ będzie się źle układać i wyglądać nieestetycznie. Dlatego krótka firanka powinna kończyć się ok. 5 centymetrów nad parapetem lub 5-10 centymetrów za nim, ale jeszcze nad grzejnikami.

Jeśli w pomieszczeniu znajdują się kaloryfery, to właśnie tam najlepiej sprawdzi się firanka krótka. Nowoczesna aranżacja pomieszczenia pozwala na łączenie takiej firany z długimi zasłonami. Aby firanka nie wyglądała na nadmiernie naprężoną, przyjmuje się przelicznik jednego metra karnisza na dwa metry firany. Karnisz powinien wystawać co najmniej 5 centymetrów z każdej strony poza wnękę okienną: w ten sposób estetycznie przesłoni okna z ramami.

Krótkie firanki są najlepszym wyborem do niewielkich pomieszczeń, którym dodają w ten sposób lekkości. Dodatkowo to klasyczny wybór do kuchni, pokoju dziecięcego, przedpokoju i łazienki. W kuchni i przedpokoju można również zdecydować się na tzw. zazdrostki lub firanki bardzo krótkie, przesłaniające 1/3 okna.

Sprawdź firany krótkie w sklepie internetowym Abcfirany.pl

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się długie firany?

Długie firany są zdecydowanie bardziej efektowne niż firanki krótkie. Najpiękniej prezentują się we wnętrzach przestronnych. To idealny sposób na optyczne „podniesienie sufitu” w danym pokoju pod warunkiem jednak, że nie jest on bardzo mały. Najczęściej długie firany stosuje się tam, gdzie zależy nam na kameralnej, przytulnej atmosferze. Dlatego są częstym wyborem do salonu i sypialni. Długie firany pięknie rozpraszają światło, a w lecie, gdy jest otwarty balkon lub okno, romantycznie powiewają, dodając pomieszczeniom uroku. 

Warto pamiętać, że długie firany mogą mieć również mankamenty: przede wszystkim, jeśli nie przesłaniają okna tarasowego tylko standardową wnękę okienną pod którą znajduje się grzejnik, mogą blokować przepływ ciepłego powietrza. Kolejną kwestią jest to, że dotykając podłogi mogą zbierać kurz i szybko się brudzić. Dlatego dobrze jest tak mierzyć firany, aby sięgały ok. 2 centymetrów nad podłogę mając na uwadze, że górną granicą są 4 centymetry. Krótsze długie firany nie prezentują się dobrze i wyglądają na niedopasowane.

Sklep z firankami: gdzie kupować firany i zasłony?

W dzisiejszych czasach kupienie dobrej jakości firan i zasłon nie powinno nastręczać problemów. W tym celu dobrze jest sprawdzić ofertę sklepów internetowych takich jak Abcfirany.pl . W ofercie sklepu znajdują się zarówno firany gotowe na taśmie krótkie, jak i długie, dodatkowo istnieje możliwość kupienia interesującego nas materiału na metry. W ten sposób z łatwością można uszyć w domowym zaciszu firany idealnie odpowiadające naszym potrzebom lub zlecić to krawcowym ze sklepu.  Dobrej jakości firany mogą być wielokrotnie prane, nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych i można je prasować. Dzięki temu prezentują się estetycznie przez długie lata, zachowując swój pierwotny fason i kolor.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.