Filtrowanie i czyszczenie wody w basenie
Po godzinach

Filtracja wody w basenie – jak wybrać odpowiedni osprzęt?

Woda w basenie wymaga systematycznej filtracji. Brak odpowiedniego osprzętu sprawi, że będzie ona narażona na zmętnienie oraz zabrudzenie. Zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi bakterii oraz innych drobnoustrojów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkowników basenu i mogą negatywnie wpłynąć na jego stan techniczny. Istnieją jednak różne specjalistyczne urządzenia, pozwalające na utrzymanie nienagannego poziomu higieny wody kąpielowej.

Elementy systemu filtracji basenowej

Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr piaskowy. Najwyższą jakością charakteryzują się te wykonane z poliestru, ze względu na zwiększoną wytrzymałość. W przypadku mniejszych zbiorników, dużą popularnością cieszy się również filtr kartuszowy. Złoże to jest jednak mniej dokładne, a także szybciej ulega zapychaniu.
Niezbędna jest ponadto pompa filtracyjna do basenu, która spełnia funkcję ssąco-tłoczącą. Urządzenie to odpowiada za pobieranie wody z basenu, a następnie przepuszczenie jej przez złoża filtracyjne. Po zakończeniu filtracji jest ona wtłaczana z powrotem do zbiornika. Podczas przechodzenia wody przez filtr piaskowy do basenu, możliwe jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Ich cząsteczki pozostają na ziarnkach piasku, dzięki czemu woda pozostaje czysta i świeża. Z czasem osady mogą na nowo przedostawać się do basenu, nawet po kompletnym przefiltrowaniu. Oznacza to zazwyczaj, że złoże uległo zanieczyszczeniu. Z tego względu należy pamiętać o jego systematycznym płukaniu, a także wymianie co średnio 2-3 lata. Filtr kartuszowy zapycha się szybciej, dlatego wymaga wymiany nawet co kilka tygodni.

Dobór osprzętu filtrującego wodę w basenie

Osprzęt filtrujący wodę basenową zawsze powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju zbiornika. Systemy filtracyjne mogą być bowiem przystosowane zarówno do akwenów użytkowanych przez cały rok, jak i tych eksploatowanych jedynie w sezonie. W przypadku basenów całorocznych, należy zainwestować w osprzęt o możliwie najniższej awaryjności. Nie bez znaczenia pozostaje również samo przeznaczenie zbiornika. W basenach publicznych konieczne jest stosowanie filtracji, która spełnia wymagania różnych instytucji państwowych. Jedynie systemy z atestami są w pełni akceptowalne, ponieważ gwarantują bezproblemowe funkcjonowanie przez wiele lat. W przypadku basenów prywatnych, dozwolone jest korzystanie ze standardowego osprzętu. Jego zaletą jest zwykle bardziej cicha i ekonomiczna praca, a tym samym wysoki komfort użytkowania.

Filtracja wody w basenie

Efektywna filtracja wody basenowej

W przypadku problemów z filtrowaniem wody basenowej, dobrym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie zamienników dla tradycyjnych filtrów. Jednym z nich są kulki filtracyjne do pompy kartuszowej Fibalon, które znaleźć można w ofercie sklepu internetowego BasenSklep.pl. Pod względem wydajności nawet dziesięciokrotnie przekraczają one parametry tradycyjnych filtrów kartuszowych Bestway/Intex. Kulki te wykonane są z włókien polimerowych wzbogaconych z jonami srebra, co zapewnia im żywotność do nawet 3-5 lat oraz dodatkowo chroni przed rozwojem bakterii. Ich zaletą jest duża uniwersalność i prostota obsługi, a także wysoka dokładność filtracyjna.

Dopasowanie systemu filtracji do parametrów basenu

Ważnym czynnikiem przy wyborze osprzętu do filtracji basenowej jest rozmiar samego zbiornika. Kluczowe znaczenie ma kubatura, wyrażona w metrach sześciennych. Im jest ona większa, tym dokładniejszy i efektywniejszy musi być system oczyszczania wody. Błędem jest jednak nie tylko dobieranie urządzeń zbyt słabych, ale również zbyt mocnych. Istotna jest także lokalizacja, czyli miejsce montażu filtracji. Woda basenowa pokonuje różne odległości. Jeżeli osprzęt ma być zainstalowany bezpośrednio przy zbiorniku, moc pompy może być mniejsza. W przypadku montażu urządzeń w większej odległości od samego akwenu, konieczny może się okazać mocniejszego systemu filtrującego. Przy wyborze warto kierować się specyfikacjami i dokumentacją techniczną pompy filtracyjnej, ze względu na duże zróżnicowanie dostępnych urządzeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.