Kabina prysznicowe to rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane zamiast wanny. I nic w tym dziwnego – kabina prysznicowa to oszczędność czasu oraz wielu środków finansowych na rachunki za wodę. Decydując się na prysznic w swojej łazience, warto wiedzieć jaki rodzaj wybrać. Jedną z kwestii do przemyślenia jest fakt wyboru materiału, z jakiego wykonane będą ścianki kabiny prysznicowej. Czy będą one plastikowe, czy może szklane?
Prysznic w łazience
Jak już zostało wspomniane zastosowanie rozwiązania w postaci prysznica zwiększa funkcjonalność każdej łazienki, a co więcej generuje niemałe oszczędności pieniężne. Jednak rynek oferuje nam tak wiele rodzai kabin prysznicowych, że bardzo trudno wybrać tę właściwą. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Jedną z nich jest materiał, z jakiego wykonane są drzwi prysznicowe i ściany kabiny. Do wyboru są produkty wykonane ze szkła, a także te zrobione z plastiku.
Jakie drzwi prysznicowe wybrać?
Pamiętajmy, tylko odpowiedni wybór materiału sprawi, że nasze drzwi prysznicowe będą trwałe, solidne, a także piękne, gdyż utrzymanie ich w czystości nie będzie stanowić większego problemu. My stawiamy szkło. Owszem, szklane szyby prysznicowe są droższe od ich akrylowych odpowiedników, jednak jakość i wygoda ich użytkowania jest nieoceniona. Producenci szklanych powierzchni przykładają także sporą uwagę do tego, aby wszelkie czynności porządkowe były jak najmniej czasochłonne.
Szklane kabiny prysznicowe
Szkło, które wykorzystywane jest do produkcji kabin prysznicowych musi spełniać określone normy – przede wszystkim być odpowiednio grube i co istotniejsze, bezpieczne. Szyby prysznicowe powinny być dość grube – im grubsze, tym trwalsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Dodatkowo, szkło musi charakteryzować się odpornością na możliwe zarysowania oraz ścieranie, a w nagłej sytuacji, w której mogłoby dojść do stłuczenia szyby prysznicowej, nie może zagrażać osobie korzystającej z natrysku.
Jaki kolor szklanej kabiny wybrać?
Wcale nie jest powiedziane, że decydując się na szklaną kabinę prysznicową, musimy wybrać przezroczyste i błyszczące szkło prysznicowe. Równie wspaniale sprawdzi się to w odcieniu matu lub barwione na dowolny kolor, wpisujący się w całą przestrzeń aranżacyjną łazienki. Można także pokusić się o zamówienie ścianek ozdobionych metodą piaskowania czy sitodruku. Jest tyle dostępnych wzorów i kolorów, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie znajdziemy tego, co nam się podoba, zawsze istnieje opcja indywidualnego projektu drzwi prysznicowych i wygrawerowania wymarzonego wzoru. Rynek jest bardzo otwarty.
Jak eliminować zanieczyszczenia na szklanych drzwiach prysznicowych?
Pierwszą z opcji jest zaaplikowanie dodatkowej warstwy ochronnej na wewnętrznej stronie szyby prysznicowej. Ułatwi ona późniejsze porządki i utrzymanie w nienagannym stanie naszej kabiny. Inną alternatywą na minimalizowanie brudu i zanieczyszczenia jest oczywiście stosowanie różnych impregnatów, z przeznaczeniem do kabin prysznicowych. Najczęściej są to produkty dostępne w formie sprayu, którymi z powodzeniem wypolerujemy i nabłyszczymy szklaną powierzchnię.
Najważniejsze w utrzymaniu porządku drzwi prysznicowych jest regularne, bieżące sprzątanie. Odradza się stosowania preparatów na bazie acetonu czy też kwasów oraz wszelkich środków szorujących. Codzienna pielęgnacja powinna przebiegać z wykorzystaniem płynów z przeznaczeniem do czyszczenia szyb prysznicowych. Właściwym zamiennikiem może okazać się zwykły płyn do szyb.
Czemu nie plastik?
Po pierwsze wizualność – kabiny plastikowe nie wyglądają tak pięknie i elegancko jak te wykonane ze szkła. Ponadto znacznie trudniej utrzymać je w czystości. Plastikowe powierzchnie kabin prysznicowych posiadają liczne wgłębienia i wytłoczone wzory. To wszystko powoduje, że wszelkie wodne zacieki i zabrudzenia są bardzo widoczne i trudne do usunięcia. Plastik jest także znacznie mniej trwały i nieodporny na mechaniczne uszkodzenia – szybko ulega zarysowaniu i z łatwością może pęknąć. Pęknięcie plastikowej ścianki może być bardzo niebezpieczne, gdyż odłamki plastiku są ostre i szybko mogą skaleczyć.