szkło w łazience
Dom Wnętrza

Drzwi prysznicowe – szkło czy plastik?

Kabina prysznicowe to rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane zamiast wanny. I nic w tym dziwnego – kabina prysznicowa to oszczędność czasu oraz wielu środków finansowych na rachunki za wodę. Decydując się na prysznic w swojej łazience, warto wiedzieć jaki rodzaj wybrać. Jedną z kwestii do przemyślenia jest fakt wyboru materiału, z jakiego wykonane będą ścianki kabiny prysznicowej. Czy będą one plastikowe, czy może szklane?

Prysznic w łazience

Jak już zostało wspomniane zastosowanie rozwiązania w postaci prysznica zwiększa funkcjonalność każdej łazienki, a co więcej generuje niemałe oszczędności pieniężne. Jednak rynek oferuje nam tak wiele rodzai kabin prysznicowych, że bardzo trudno wybrać tę właściwą. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Jedną z nich jest materiał, z jakiego wykonane są drzwi prysznicowe i ściany kabiny. Do wyboru są produkty wykonane ze szkła, a także te zrobione z plastiku.

Jakie drzwi prysznicowe wybrać?

Pamiętajmy, tylko odpowiedni wybór materiału sprawi, że nasze drzwi prysznicowe będą trwałe, solidne, a także piękne, gdyż utrzymanie ich w czystości nie będzie stanowić większego problemu. My stawiamy szkło. Owszem, szklane szyby prysznicowe są droższe od ich akrylowych odpowiedników, jednak jakość i wygoda ich użytkowania jest nieoceniona. Producenci szklanych powierzchni przykładają także sporą uwagę do tego, aby wszelkie czynności porządkowe były jak najmniej czasochłonne.

Szklane kabiny prysznicowe

szklana ścianka prysznicowa
Źródło: pixabay.com

Szkło, które wykorzystywane jest do produkcji kabin prysznicowych musi spełniać określone normy – przede wszystkim być odpowiednio grube i co istotniejsze, bezpieczne. Szyby prysznicowe powinny być dość grube – im grubsze, tym trwalsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Dodatkowo, szkło musi charakteryzować się odpornością na możliwe zarysowania oraz ścieranie, a w nagłej sytuacji, w której mogłoby dojść do stłuczenia szyby prysznicowej, nie może zagrażać osobie korzystającej z natrysku.

Jaki kolor szklanej kabiny wybrać?

Wcale nie jest powiedziane, że decydując się na szklaną kabinę prysznicową, musimy wybrać przezroczyste i błyszczące szkło prysznicowe. Równie wspaniale sprawdzi się to w odcieniu matu lub barwione na dowolny kolor, wpisujący się w całą przestrzeń aranżacyjną łazienki. Można także pokusić się o zamówienie ścianek ozdobionych metodą piaskowania czy sitodruku. Jest tyle dostępnych wzorów i kolorów, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie znajdziemy tego, co nam się podoba, zawsze istnieje opcja indywidualnego projektu drzwi prysznicowych i wygrawerowania wymarzonego wzoru. Rynek jest bardzo otwarty.

Jak eliminować zanieczyszczenia na szklanych drzwiach prysznicowych?

Pierwszą z opcji jest zaaplikowanie dodatkowej warstwy ochronnej na wewnętrznej stronie szyby prysznicowej. Ułatwi ona późniejsze porządki i utrzymanie w nienagannym stanie naszej kabiny. Inną alternatywą na minimalizowanie brudu i zanieczyszczenia jest oczywiście stosowanie różnych impregnatów, z przeznaczeniem do kabin prysznicowych. Najczęściej są to produkty dostępne w formie sprayu, którymi z powodzeniem wypolerujemy i nabłyszczymy szklaną powierzchnię.

Najważniejsze w utrzymaniu porządku drzwi prysznicowych jest regularne, bieżące sprzątanie. Odradza się stosowania preparatów na bazie acetonu czy też kwasów oraz wszelkich środków szorujących. Codzienna pielęgnacja powinna przebiegać z wykorzystaniem płynów z przeznaczeniem do czyszczenia szyb prysznicowych. Właściwym zamiennikiem może okazać się zwykły płyn do szyb.

Czemu nie plastik?

Po pierwsze wizualność – kabiny plastikowe nie wyglądają tak pięknie i elegancko jak te wykonane ze szkła. Ponadto znacznie trudniej utrzymać je w czystości. Plastikowe powierzchnie kabin prysznicowych posiadają liczne wgłębienia i wytłoczone wzory. To wszystko powoduje, że wszelkie wodne zacieki i zabrudzenia są bardzo widoczne i trudne do usunięcia. Plastik jest także znacznie mniej trwały i nieodporny na mechaniczne uszkodzenia – szybko ulega zarysowaniu i z łatwością może pęknąć. Pęknięcie plastikowej ścianki może być bardzo niebezpieczne, gdyż odłamki plastiku są ostre i szybko mogą skaleczyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.