Drzwi łamane
Dom

Drzwi łamane, przesuwne a może harmonijkowe – jakie wybrać?

Wybór drzwi do mieszkania, w szczególności takiego, które nie grzeszy metrażem, to niełatwe zadanie. Aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto zastanowić się nad wymianą standardowego modelu rozwiernego na drzwi łamane lub inne z dostępnych rozwiązań ergonomicznych.

Rodzaj drzwi a układ wnętrza

W aranżacji mieszkania, przestrzeń jest wszystkim. Nie oznacza to jednak, że mniejsze mieszkania skazane są na niesławne miano klitki. Istnieje wiele metod pozwalających na zwiększenie powierzchni użytkowej, ale najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest ograniczenie miejsca potrzebnego na otwarcie drzwi. Nie oznacza to, rzecz jasna, że należy zrezygnować z prywatności, pozostawiając w mieszkaniu łuki lub ościeżnice. W zależności od układu mieszkania, pomogą w tym drzwi łamane, harmonijkowe lub przesuwne. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto sprawdzić który z przedstawionych modeli najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.

Drzwi przesuwne – estetyka kosztem montażu

Z przestrzennego punktu widzenia, drzwi przesuwne – zarówno naścienne, jak i montowane w ścianie (kasetowe) – pozwalają na zaoszczędzenie największej ilości miejsca w mieszkaniu przy jednoczesnym zachowaniu pełni prywatności i bezpieczeństwa. W rzeczywistości, montaż dowolnego z wymienionych systemów możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy szerokość ściany, na której mocowany będzie system, jest większa niż szerokość skrzydła drzwiowego. W przypadku drzwi naściennych niemożliwe jest również dostawienie mebli do ściany przyległej do skrzydła. Jeśli jednak pozwala na to grubość i szerokość ściany, montaż przesuwnych drzwi kasetowych to najlepsze z dostępnych rozwiązań.

Drzwi harmonijkowe – oszczędność przestrzeni

Często spotykanym rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca są tak zwane drzwi harmonijkowe. Tego typu skrzydło wyróżnia lekka, wielopanelowa konstrukcja. Drzwi harmonijkowe kojarzone są zazwyczaj z gospodarstwami domowymi starszej daty, gdzie ograniczone środki finansowe nie pozwalały na montaż drzwi rozwiernych. Pojawiające się stopniowo na rynku współczesne modele udowadniają jednak, że skrzydło harmonijkowe nie musi być wcale rozwiązaniem gorszym. Zamontowane, nadają wnętrzu nowoczesnego, orientalnego wyglądu, z którym konkurować mogą jedynie kasetowe drzwi przesuwne.

Drzwi łamane – elegancka alternatywa

Skrzydło łamane to rozwiązanie najbardziej zrównoważone ze wszystkich. Montując drzwi tego typu zyskamy niewiele więcej przestrzeni niż w przypadku klasycznych drzwi rozwiernych. Nie należy ich jednak dyskredytować. W niewielkich mieszkaniach lub pomieszczeniach gospodarczych, takich jak kotłownia lub spiżarnia, wolny kawałek podłogi jest na wagę złota. Charakterystyczny sposób otwierania drzwi łamanych może stanowić o wyborze pralki lub suszarki, a w przypadku pomieszczeń mieszkalnych – zagospodarowaniu całości przestrzeni.

Skrzydło tego typu to jednak rozwiązanie nie tylko ergonomiczne, ale również stylowe. Coraz częściej w przestronnych, nowoczesnych wnętrzach montuje się drzwi łamane z obszernymi przeszkleniami lub wykonane w całości ze szkła. Dzięki zastosowaniu przeszkleń wykonanych ze szkła trawionego lub innego rodzaju szkła dekoracyjnego, do pomieszczenia dostaje się więcej światła, co powiększa optycznie pomieszczenie bez konieczności rezygnacji z poczucia prywatności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.