Keramzytobeton jako materiał budowlany
Budownictwo Dom

Dom z keramzytu: charakterystyka, koszt, zalety i wady keramzytobetonu

Domy z keramzytu charakteryzują się wysoką trwałością i są łatwe w budowie. Keramzyt to znakomita izolacja akustyczna i termiczna. Ile kosztuje budowa domu z tego materiału? Na co zwrócić uwagę decydując się na to rozwiązanie?

Czym jest keramzyt i dlaczego jest tak popularny?

To kruszywo budowlane, które wypalane jest w gliniastych formach. Uzyskane w ten sposób prefabrykaty wykorzystywane są do budowy domów jednorodzinnych. Porowaty bloczek zapewnia dużą trwałość, jest przy tym lekki. Budowa domu z tego materiału jest więc czystą przyjemnością pod warunkiem, że mamy odpowiednie warunki na działce, które umożliwią montaż dużych elementów.

Prefabrykaty keramzytowe mają większy wymiar od pustaków ceramicznych i bloczków betonu komórkowego. Budowa domu z wykorzystaniem tego materiału jest więc szybka.

Dla wielu inwestorów to właśnie keramzyt jest idealnym materiałem do wybudowania domu energooszczędnego.

Jakie są zalety domu postawionego z keramzytu?

Wykorzystując keramzyt do wznoszenia ścian naszego budynku, uzyskujemy znakomite właściwości akustyczne. Nie równa się z nim ani pustak ceramiczny, ani tym bardziej pianobeton. Wysoka izolacyjność akustyczna sprawia, że maksymalnie wyciszamy nasz dom. Ne będzie on podatny na odgłosy z zewnątrz.

Ma to równie ważne zastosowanie w przypadku ścian wewnętrznych. Idealna izolacja akustyczna sprawia, że mieszkanie w domu z keramzytu jest bardzo komfortowe. Brak odgłosów z innych pomieszczeń sprawia, że keramzyt staje się coraz popularniejszy.

Nie mniej ważna dla każdego inwestora jest izolacja termiczna. Wysoka izolacyjność cieplna sprawia, że większy koszt budowy odbijemy sobie w sezonie grzewczym. Różnica w izolacyjności termicznej w porównaniu do innych materiałów jest znacząca.

Dom z keramzytobetonu — zalety

Decydując się na dom z keramzytu uzyskamy:

  • bardzo dobrą izolacyjność termiczną,
  • wysokie tłumienie hałasu,
  • wysoką odpornością na ogień,
  • szybki czas wznoszenia ścian,
  • ekologiczny materiał,
  • ściany odporne na działanie wilgoci.

Warto zaznaczyć, że keramzytobeton jest bardzo odporny na działanie grzybów i pleśni. Nie szczególnie lubią go owady i gryzonie.

Wykorzystanie tego materiału jest szczególnie przydatne przy tynkowaniu ścian. Chropowata struktura keramzytu sprawia, że tynk układa się zdecydowanie łatwiej.

To wszystko sprawia, że budowa domów energooszczędnych z wykorzystaniem keramzytu staje się coraz popularniejsza. Coraz większa ilość inwestorów zaczyna dostrzegać, że wyższy koszt budowy takiego domu zwróci się szybciej, niż z początku może się to wydawać.

Czy keramzyt ma jakieś wady?

Keramzytobeton kruszywo budowlane
Źródło: Freepik.com

Nie ma materiału idealnego, choć w tym wypadku wad nie ma zbyt wiele. Liczni zastanawiają się, ile kosztuje budowa domu z keramzytu, nie biorąc pod uwagę kilku ważnych spraw.

Korzystanie z tego materiału wiąże się ze znalezieniem odpowiedniej firmy budowlanej. Nie każda firma specjalizuje się w budowie z wykorzystaniem tej technologii. Inna specyfikacja sprawia, że znalezienie fachowców, którzy znają tajniki pracy z keramzytem, jest dość trudna. To kolei przyczynia się do wyższej ceny samego procesu wznoszenia ścian. Sam keramzyt również charakteryzuje się znacznie wyższą ceną od pozostałych materiałów budowlanych, które mogą służyć do wznoszenia ścian zewnętrznych.

Wydaje się, że oszczędzanie na ekipie jest najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jeśli decydujemy się na dom z keramzytobetonu. Jeśli nie mają oni doświadczenia z tym materiałem, lepiej szukać kogoś innego.

Zarówno pustaki ceramiczne, jak i beton komórkowy to materiały sporo tańsze. Pewnie dlatego cieszą się one większą popularnością od keramzytu.

Jeśli chodzi o typowe wady keramzytu jako materiału budowlanego, to znajdą się osoby, które stwierdzą, że jest on materiałem kruchym. Czy tego samego nie można jednak powiedzieć o ceramice i pianobetonie?

Czy domy z betonu komórkowego buduje się wolniej?

Beton komórkowy to zdecydowanie inny materiał. Ma swoje wady i zalety. Największą jego zaletą jest niska cena, która kusi wielu inwestorów.

Budowa domu z prefabrykatów wykonanych z keramzytu jest bardzo szybka – 1-2 dni wystarczą, by zobaczyć końcowy efekt. Jeśli jednak przyjrzymy się pracom na budowie z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego, to zobaczymy, że wznoszenie ścian z tego materiału jest również bardzo szybkie.

Kilka dni wystarczy, by ściany naszego domu zostały wybudowane z wykorzystaniem tego materiału. Czy warto więc przepłacać i korzystać z technologii na bazie keramzytu? Wydaje się, że wszystko zależy od inwestora. Keramzyt ma swoje zalety, jest ich wiele. Wadą jest cena, którą trzeba zaakceptować, by cieszyć się wyjątkowo ekologicznym rozwiązaniem.

Wyższy koszt budowy dla jednych jest przeszkodą, dla innych mało znaczącym argumentem, który można zaakceptować. Oczywiście dom z keramzytobetonu to wiele korzyści. Sama cena również nie powinna być aż tak dużym problemem, bo koszt budowy zwróci się w czasie eksploatacji budynku.

Keramzyt sporym problemem dla właścicieli małych działek

Nie w każdych warunkach uda się postawić dom z wykorzystaniem tej technologii. Dużej wielkości prefabrykaty, która mają gotowe otwory okienne czy drzwiowe to spora zaleta. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nasza działka ma niewielkie rozmiary a działki sąsiadujące, są zabudowane.

W takim wypadku bardzo trudno zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla specjalistycznego sprzętu, który pomaga rozkładać prefabrykaty. Jeśli na naszej działce nie znajdzie się miejsce dla dźwigu, może okazać się, że budowa domu z keramzytu stanie się barierą nie do przebycia!

Z czego powstaje keramzyt?

Zastanawiasz się, jak wygląda produkcja keramzytu? Głównym jego składnikiem jest oczywiście keramzyt, w składzie prefabrykatów, które służą do budowy domu, znajdziemy także cement i piasek.

Wypalanie keramzytu odbywa się w wysokich temperaturach, które przekraczają 1100 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom to nie nowość na rynku. Był on stosowany już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Moda na dom z keramzytobetonu pojawiła się jednak w naszym kraju stosunkowo niedawno.

Keramzyt z powodzeniem wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Stosuje się go również do produkcji asfaltu oraz drenażu. Kruszywo to ma więc wiele zastosowań.

Keramzyt zapewnia lepszy mikroklimat w domu

Wykorzystanie keramzytu do wznoszenia ścian zewnętrznych sprawia, że uzyskujemy dobry mikroklimat w pomieszczeniach. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyna jest prosta – ten materiał znakomicie przepuszcza parę wodną, pomoże więc odprowadzać wilgoć na zewnątrz budynku. Sucha i ciepła ściana zapewnia mniejsze straty ciepła.

Oczywiście za odpowiednią wilgotność w domu odpowiada wentylacja (mechaniczna lub grawitacyjna). Odpowiedni materiał użyty do budowania ścian to jednak równie ważna sprawa. Skąd wynika wysoka paraprzepuszczalność keramzytobetonu? Ano stąd, że ma on strukturę mocno porowatą, co znacznie ułatwia przedostawanie się wilgoci na zewnątrz.

Przyjazny mikroklimat uzyskany dzięki wykorzystaniu keramzytu to kolejna zaleta, którą trzeba mieć na uwadze, wybierając materiał do budowy swojego domu.

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu?

Trudno jednoznacznie określić ostateczny koszt budowy takiego domu. Bez wątpienia wszystko zależy od konkretnego projektu. Inny koszt będą miały domy o powierzchni 100 m2, inne natomiast domy dwa razy większe.

Jeśli zależy nam, by dom był tani w budowie, warto zrezygnować ze skomplikowanych dachów kopertowych. Nie bez znaczenia ma również kształt budynku. Prosty zapewni niższą cenę wykonania.

Na ostateczny koszt budowy będą miały wpływ także takie parametry jak ilość okien i lukarn. To wszystko części składowe, które trzeba brać pod uwagę, przygotowując kosztorys budowy domu. Samo wykorzystanie keramzytu do budowy domu z pewnością podwyższy ostateczny jego koszt.

Różnica ta zwróci nam się jednak z nawiązką po pewnym czasie mieszkania w domu energooszczędnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje budowa domu z keramzytu, musisz przeanalizować różne projekty i porównać ostateczne kosztorysy.

Wybierając materiał na budowę, musisz wiedzieć, że dom z keramzytobetonu to wysoka trwałość, która zapewni znakomite warunki do mieszkania dla całej rodziny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.