Ostatnimi czasy nasila się dyskusja na temat opłacalności fotowoltaiki. Temat ten jest niezwykle medialny. Co więcej: wzbudza on ogromne kontrowersje. Niektórzy są wielkimi zwolennikami Odnawialnych Źródeł Energii, inni zaś twierdzą, że w środkowoeuropejskim klimacie – nie są one wydajne. Jaka jest więc prawda o OZE i fotowoltaice? Odpowiedzi szukać powinniśmy w poniższym artykule…
Na ile opłacalna jest fotowoltaika?
Najważniejszą kwestią dla osób rozważających zakup paneli fotowoltaicznych – jest oczywiście ich koszt. Ten zaś – w zależności od wielkości całej instalacji – może okazać się wysoki. Fotowoltaikę potraktować należy jednak jako inwestycję. Nie zapewnia ona zysku od razu. Zamiast tego procentuje w ciągu długiego czasu. Koszt całej instalacji zwraca się do pięciu lat. Potem zaś spodziewać się już możemy samych oszczędności.
Na pytanie zawarte w powyższym podtytule odpowiedzieć można, że dobrze dopasowana do danego klienta instalacja fotowoltaiczna pozwoli zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh. Jeżeli więc użyjemy skrótu myślowego – to przełoży się to na zaoszczędzenie przez nas nawet do 90% kosztów rachunków za prąd. Taki wynik z całą pewnością skłonić powinien do instalacji u siebie paneli.
Jakie są pozostałe powody inwestowania w fotowoltaikę?
Fakt, że coraz więcej firm i gospodarstw domowych decyduje się inwestować w fotowoltaikę nie jest przecież bez przyczyny. Do najważniejszych powodów należy więc stale rosnąca cena prądu, oraz chęć uniezależnienia się od jego dostaw z sieci. Równolegle: duże znaczenie ma także polepszająca się wydajność ogniw fotowoltaicznych i ich relatywnie niska cena – szczególnie, jeśli porównamy ją z oszczędnościami, jakie uzyskamy w przeciągu eksploatowania instalacji. Do pozostałych powodów inwestowania w fotowoltaikę zaliczyć możemy także proekologiczną postawę i chęć ochrony środowiska.
Fotowoltaika a dotacje
Najpopularniejszym obecnie programem dofinansowania fotowoltaiki jest rządowa dotacja „Mój prąd”. Może ona pokryć nawet do 50% wydatków kwalifikowanych instalacji. Beneficjent otrzyma do 5000 zł zwrotu kosztów. Kolejnymi wartymi uwagi dofinansowaniami fotowoltaiki są programy: „Czyste Powietrze” czy kierowana do rolników „Agroenergia”. Przedsiębiorcy powinni zaś zainteresować się programem Energia+. Za podobnymi dotacjami należy także rozejrzeć się w urzędach gmin. Niektóre z województw proponują bowiem wsparcie z Regionalnych Programów Operacyjnych.
Samemu łatwo byłoby pogubić się w wyszukiwaniu i późniejszym doborze odpowiedniej dotacji. Warto więc decydować się na zakup instalacji fotowoltaicznych jedynie u tych firm, które kompleksowo obsługują swych klientów i przygotowują im niezbędne dokumenty. Dobrym tego przykładem jest GlobalECO.
Podsumowanie
Ujmując sedno tego artykułu – stwierdzić należy, że fotowoltaika wykorzystuje nieskończone zasoby światła słonecznego. Siłą rzeczy takie rozwiązanie przynieść nam musi olbrzymie oszczędności.