Mężczyzna zaczyna inwestować w akcje
Finansowanie

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Powszechnie wiadomo, że inwestowanie w akcje pozwala osiągać naprawdę wysokie stopy zwrotu. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny powód do tego, by grać na giełdzie. Dlaczego zatem warto inwestować w akcje? Jak kształtuje się ryzyko? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Przed przedstawieniem argumentów przemawiających za inwestowaniem w akcje warto wyjaśnić to, na czym to w ogóle polega. Otóż, inwestowanie w akcje sprowadza się do zakupu akcji spółek akcyjnych bądź komandytowo-akcyjnych, a następnie ich odsprzedaży zyskiem. Zysk ten jest osiągany dzięki wzrostowi kursu akcji, co oznacza, że przed zakupem należy je odpowiednio wyselekcjonować. Istotną kwestią jest także wybór właściwej strategii inwestycyjnej, którą może być zarówno spekulacja (inwestowanie długoterminowe), jak i inwestowanie krótkoterminowe. Co ważne, oba podejścia mimo iż różnią się pod wieloma względami, to mogą być równie skuteczne. Spekulacja jest jednak znacznie bardziej wymagająca dla inwestora, ponieważ wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych, czy podejmowania decyzji w warunkach stresowych.

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Za inwestowanie w akcje przemawia wiele kwestii, a jedną z najważniejszych jest możliwość uzyskania naprawdę wysokiej stopy zwrotu. W efekcie jest to najpopularniejsza forma gry na giełdzie, która pozwala uchronić kapitał przed negatywnymi skutkami inflacji. Argumentem przemawiającym za inwestowaniem w akcje jest także możliwość zdywersyfikowania własnego portfela inwestycyjnego, o czym powinien pamiętać każdy inwestor. Dywersyfikacja jest bowiem podstawową zaletą inwestowania, co wynika z faktu, że pozwala ograniczyć ryzyko. Co jeszcze zachęca do inwestowania w akcje? Przede wszystkim dostępność, ponieważ może to robić praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku bowiem jedynie posiadanie rachunku maklerskiego, który można otworzyć u brokera. Podmiot ten pełni rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Analizując oferty kont maklerskich pod uwagę należy wziąć kilka kwestii, co zostało opisane w artykule przybliżającym tajniki gry na giełdzie.

Inwestowanie w akcje – ryzyko

Decydując się na inwestowanie w akcje należy pamiętać o ryzyku, które jest nieodzownym elementem gry na giełdzie. To właśnie ono powoduje, że inwestor poprzez zakup akcji może zarówno pomnożyć posiadany kapitał, jak i go utracić. W przypadku inwestowania na giełdzie nie ma bowiem mowy o ochronie kapitału, co sprawia, że straty mogą być naprawdę dotkliwe. W związku z tym należy dążyć do ograniczania ryzyka, co można robić poprzez systematyczne poszerzanie posiadanej wiedzy oraz dzięki zdobywaniu praktycznego doświadczenia. Istotna jest także umiejętność odsunięcia na bok emocji, które nie są dobrym doradcą przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje może być korzystne z wielu powodów. Decydując się na tę formę inwestycji nie można jednak zapominać o ryzyku związanym z grą na giełdzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.