Kwiaty w szklarni.
Ogród

Dlaczego rośliny rosną szybciej w szklarni?

Uprawa roślin w szklarni stała się niezwykle popularna w ostatnim czasie. Rozwiązanie takie niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na postawienie w ogrodzie szklarni lub tunelu foliowego. Co warto wiedzieć o uprawie roślin w szklarni i dlaczego szybciej w niej rosną?

Jak uprawiać rośliny w szklarni?

Na początek warto wspomnieć o tym, jakie rośliny można uprawiać w szklarniach. Otóż pomieszczenie to idealnie nadaje się do uprawy różnych odmian pomidorów, czy to zwykłych czy koktajlowych. W takim miejscu można również hodować najróżniejsze odmiany papryki, które bez zapewnienia odpowiedniej temperatury nie są w stanie prawidłowo się rozwijać. W sklepach ogrodniczych można zakupić wiele rodzajów tuneli foliowych czy szklarni. Istotny podczas wyboru tunelu jest kolor folii. Współcześnie więcej osób decyduje się na zakup zielonych tuneli foliowych, które cechują się większą wytrzymałością, ale także przyspieszają wzrost roślin.

Dlaczego rośliny rosną szybciej w szklarni?

Potwierdzony badaniami i doświadczeniami został fakt, że rośliny w szklarniach rosną zdecydowanie szybciej. Tunele foliowe i szklarnie wydłużają okres wegetacyjny roślin, co sprawia, że wiele gatunków nasion można wysiać dużo wcześniej, tym samym licząc na szybszy zbiór plonów. Rośliny w szklarni rosną zdecydowanie szybciej, gdyż zapewnia się im idealne warunki do wzrostu i rozwoju. Oto argumenty, które przemawiają za tym, aby sadzić rośliny w szklarniach:

  • w szklarni czy w  tunelu panuje idealny ekosystem, który tworzy wspaniałe warunki dla wzrostu i rozwoju roślin,
  • rośliny znajdujące się w szklarni są zdecydowanie mniej narażone na działalność szkodników, takich jak krety, nornice czy owady,
  • wewnątrz szklarni znajduje się więcej dwutlenku węgla w porównaniu z ilością, jaka znajduje się na zewnątrz; większa ilość dwutlenku węgla korzystnie wpływa na wzrost roślin,
  • uprawiając rośliny w szklarniach można kontrolować temperaturę i dostosowywać ją indywidualnie pod wymagania roślin,
  • w szklarniach można zamontować zabezpieczenia, które chronią rośliny przed nadmiernym słońcem.

Jakie wyposażenie szklarni?

Jednym z podstawowych elementów składających się na wyposażenie szklarni jest ogrzewanie. Niekiedy wiosna nie jest zbyt ciepła i konieczne jest dogrzewanie roślin, które zostały już posadzone. Odpowiedni system wentylacji ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia pleśni czy grzybni. Ważna jest jednak jeszcze właściwa ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, którą zapewnić mogą kurtyny szklarniowe. Odpowiednie zasłony cieniujące dostarczają taką ilość światła, która przyspiesza wzrost roślin, ale jednocześnie nie wysusza powietrza.

Uprawa roślin w szklarni jest naprawdę prosta. Jedyne co trzeba zrobić to regularnie podlewać wsadzone rośliny. Odpowiednie nasłonecznienie, wilgotność podłoża i utrzymanie stałej temperatury wewnątrz szklarni to czynniki, które przyspieszają wzrost i rozwój roślin. Dzięki temu można szybciej cieszyć się pysznymi, naturalnymi warzywami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.