Mężczyzna ma na dłoniach rękawice nitrylowe
Po godzinach

Czym są rękawice nitrylowe?

Rękawice nitrylowe są medycznymi, jednorazowymi rękawicami nitrylowymi, które zapewniają szczelne przyleganie do skóry. Chronią użytkownika przed krwią, płynami ustrojowymi i innymi zanieczyszczeniami, a także pomagają w utrzymaniu czystości. Nitryl jest syntetyczną gumą, która może być używana do rękawic, ponieważ nie wywołuje alergii na lateks.

Rękawice nitrylowe zostały po raz pierwszy użyte 258 lat temu, kiedy niemiecki ginekolog zaczął używać owczych jelit do ochrony przed infekcjami. Nowoczesne rękawice nitrylowe zostały wynalezione w 1965 r. przez Harry’ego Coaty’ego z Dow Chemical Company, który stworzył z kauczuku nitrylowego jednoręczne rękawice noszone przez chirurgów. Istnieje wiele rodzajów rękawic z azotynami, w zależności od ich grubości i przeznaczenia, ale wszystkie rękawice z azotynami

Od tego czasu wiele się zmieniło. Po raz pierwszy rękawice gumowe zaczęto stosować w 1840 roku. Za wprowadzenie takiej ochrony dłoni w dużej mierze odpowiedzialni byli patomorfolodzy. Rękawice były wówczas zbyt grube i nieelastyczne, aby chirurdzy mogli przeprowadzać krytyczne, precyzyjne operacje. Rękawice z czasem ewoluowały w kierunku coraz cieńszych i bardziej elastycznych wersji.

W 1935 roku Wacław Szukiewicz w Chemicznym Instytucie Badawczym opracował pierwszą udaną syntezę sztucznego kauczuku, tworząc podstawy do produkcji bardzo popularnych rękawic z „nitrylu”. Rękawiczki nitrylowe, zdaniem kosmetyczek, są idealne. Podoba im się ich wytrzymałość na rozciąganie i to, że dzięki swojej trwałości mogą bez problemu trzymać duże paznokcie. Dlaczego jednak tak wiele osób, w tym lekarze, pielęgniarki i dentyści, wybierają rękawice z syntetycznego kauczuku zamiast lateksowych?

Najistotniejszą wadą rękawic lateksowych jest to, że nie są one delikatne dla skóry. W wielu sytuacjach wystarczy niewielki kontakt lekarza z pacjentem, aby wywołać reakcje alergiczne. Syntetyk nie ma potencjału alergizującego, dzięki czemu jest bezpieczny w kontakcie z ludzką skórą. Jest powszechnie wykorzystywany w salonach tatuażu dzięki swojej wysokiej trwałości i odporności na złamania.

Z kolei cechy produktu są najlepiej rozpoznawalne w środowisku medycznym. W tym środowisku są one najczęściej używane i tam najbardziej docenia się ich przydatność. Według badań rękawice nitrylowe są trzy razy bardziej odporne na przekłucia niż rękawice lateksowe. Oznacza to, że lekarze będą dzięki nim o wiele bezpieczniejsi. O tym, jak szkodliwy może być przypadkowy kontakt z nieużywaną igłą, możemy przekonać się na własnej skórze.

Rękawice z kauczuku syntetycznego nie są tak drogie jak rękawice lateksowe. Typowe jest to, że ceny są raczej zbliżone, co może być zaskoczeniem. Inne rękawice, zarówno naturalne, jak i winylowe, nie tylko nie mają tych zalet, ale mają również wady, takie jak trwałość, wytrzymałość, zawartość elastanu i świetny chwyt dłoni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.