Ozdobiony ogród
Ogród

Czym ozdobić ogród?

Współczesny człowiek nie postrzega ogrodu jako miejsca wyłącznie przeznaczonego do uprawy owoców i warzyw, ale bardzo często traktuje tę przestrzeń jako miejsce do odpoczynku, rekreacji, azyl, do którego można się udać, by ukoić zmysły, skołatane nerwy. Bardzo często mówi się, że ogród jest przedłużeniem domu. Stąd też współczesne ogrody to nie tylko rośliny, ale także akcesoria i architektura, które służą i wypoczynkowi, i dekoracji.

Ogrodowe dekoracje – zasady

Zasada numer jeden – wszystkie elementy ogrodu muszą być spójne z jego stylem. Szeroki wybór akcesoriów i dekoracji jest kuszący, owszem, ale należy mieć na uwadze, że w japońskim ogrodzie barokowa altanka będzie się prezentowała po prostu źle. Zasada numer dwa – wszystkie elementy ogrodu powinny pasować do siebie pod względem kolorystycznym.

Czym można ozdobić ogród?

Do uczynienia ogrodu wyjątkowym i niepowtarzalnym bardzo dobrze nadają się kamienie ozdobne. Można je wykorzystać do wysypania ścieżek (i drobne, i ciosane płyty), podjazdu, parkingu, można nimi wypełnić opaskę dookoła tarasu i budynku, ustawione pokaźnych rozmiarów donice, można nimi ozdobić oczko wodne. Większe frakcje kamieni służą budowie skalnych rabat, kaskad, a największe, głazy i monolity, wkomponowane w krajobraz przełamują jego monotonię. Kolejnym sposobem na uzyskanie ciekawej aranżacji jest wykorzystanie ogrodowych akcesoriów – łuki podtrzymujące pnące rośliny, altany, drewniane płotki, wolnostojące rzeźby (nie tylko sławne już krasnale), a nawet fontanny. Aranżując ogród nie wolno zapomnieć o świetle, które wydobywa z cienia obiekty i rośliny, podkreśla ich urodę, a całej przestrzeni nadaje przytulnego, klimatycznego wyglądu. Ciekawym pomysłem jest rozmieszczenie lampionów, solarnych lampek, biokominków. W większych ogrodowych przestrzeniach można pokusić się o ustawienie altany lub pergoli, a w niej o urządzenie kącika do wypoczynku i wstawienie mebli, leżaków, rozwieszenie hamaków. Urządzając ogród warto pamiętać o braciach mniejszych, czyli np. ptakach, owadach i porozwieszać poidełka, karmiki, hotele.

Do ozdobienia ogrodu nie zawsze potrzebne są wielkie pieniądze. W niektórych ogrodach dekoracje powstały z przedmiotów, które były pod ręką – z koszy, drewnianych skrzynek, niepotrzebnych donic, ze starych rowerów, z czerwonych cegieł. Tworząc swoją przestrzeń nie warto tylko kierować się aktualną modą i trendami – ogród powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale  przede wszystkim odpowiadać wszystkim potrzebom i wymaganiom posiadacza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.