Używane przy wielu inwestycjach oraz bardzo uniwersalne. Właśnie takie są koparki gąsienicowe, które dedykowane są do najbardziej wymagających prac ziemnych przeprowadzanych w najtrudniejszym terenie. Co jeszcze wyróżnia takie pojazdy i kiedy zdecydować się na ich zakup? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Jak zbudowane są koparki gąsienicowe?
Takie pojazdy to przede wszystkim charakterystyczny, gąsienicowy układ jezdny. Cechuje się on tym, że ciężar jest rozłożony w sposób równomierny i to na bardzo dużą powierzchnię. Sprawia to jednocześnie, że nacisk punktowy jest mniejszy, dzięki czemu lepsza jest przyczepność maszyny. To najważniejsze w trudnym terenie, stąd też koparki gąsienicowe przeznaczone są do realizacji najbardziej wymagających zleceń.
Poza układem jezdnym budowa jest podobna jak w przypadku zwykłych koparek. Wyróżnia się bowiem ramię oraz jego siłownik, wysięgnik wraz z siłownikiem, a także obrotową kabinę z miejscem dla operatora.
Gdzie znajdują zastosowanie koparki gąsienicowe?
Naturalne środowisko dla każdej koparki to oczywiście plac budowlany. Koparki gąsienicowe sprawdzają się jednak w najtrudniejszych z możliwych warunków. Świetnie zdają egzamin przede wszystkim na terenach błotnistych, na gruzie i wybojach, a także wszędzie tam, gdzie zwykła koparka kołowa – nawet ta najbardziej zwrotna i nowoczesna – mogłaby ugrzęznąć. Przy tym wykonują te same zadania, co inne koparki. Sprawdzają się więc przy robotach związanych z przekopami i wykopami oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest transportowanie urobku.
Jakie są ich inne zalety?
To jednak wciąż nie koniec zalet, jeśli chodzi o takie pojazdy. Koniecznie trzeba wspomnieć również o kwestii trwałości układu gąsienicowego. Jak się bowiem okazuje, jego żywotność jest wyższa, aniżeli w przypadku opon. Nawet w najtrudniejszych warunkach będzie to od 5 do 7 lat, czyli o nawet dwa razy dłużej, aniżeli przy zwykłych oponach. To bardzo ważne w przypadku przedsiębiorstw inwestujących w takie pojazdy. Mogą mieć one bowiem większą gwarancję, że już po krótkim czasie nie będzie konieczna wymiana ogumienia nienależącego do taniego.
Wady? Również istnieją
Jeśli chodzi o samo użytkowanie, to głównym wyzwaniem jest niższa prędkość koparek gąsienicowych, która wynosi maksymalnie około 35 km/h i jest oczywiście niższa aniżeli modeli kołowych. Oznacza to jednocześnie, że dotarcie na miejsce inwestycji trwa dłużej, co także trzeba wziąć pod uwagę. Wadą może być także to, że gąsienicowy układ jezdny w sposób negatywny wpływa na stan naszych dróg. Na szczęście nie są to pojazdy, które goszczą na nich bardzo często.
Jak kupić koparkę gąsienicową taniej?
Taki pojazd ma wiele zalet, choć niestety dla wielu przedsiębiorców najbardziej problematyczną kwestią jest jego cena. W przypadku nowej koparki może ona wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, czyli naprawdę sporo. W Polsce istnieje jednak bardzo dobrze rozwinięty rynek wtórny, jeśli chodzi o te pojazdy. Oznacza to, że koparki gąsienicowe w świetnym stanie oraz w przystępnej cenie są właściwie na wyciągnięcie ręki. Oczywiście przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim bardzo uważnie sprawdzić ofertę i najlepiej osobiście zweryfikować stan takiego pojazdu. Pozwoli to upewnić się, że zakupiony pojazd będzie bezproblemowy w eksploatacji.
Jak widać koparki gąsienicowe to maszyny i pojazdy do zadań specjalnych, idealnie sprawdzające się w naprawdę trudnym terenie. Można kupić je również na rynku wtórnym, czyli zdecydowanie taniej, aniżeli nowe.