Farba do malowanie wnętrz
Dom

Czy droższe farby do malowania wnętrz są warte swojej ceny?

Artykuł partnera.

Niezależnie od tego, czy malujesz kuchnię, salon, sypialnię, czy fasadę domu, na etapie przygotowania do pracy znajdziesz wiele rodzajów farb w różnych cenach. Niektóre będą wydawać się pod tym względem bardzo atrakcyjne, inne znacznie przekroczą budżet całego remontu lub wykończenia. Czy w tym przypadku warto jednak oszczędzać? Od czego zależą ceny farb? Tikkurila lub inne znane marki – co wybrać? Mamy kilka praktycznych odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.

Farby premium a koszty aplikacji – dlaczego drożej znaczy taniej?

Tańsze farby mają zwykle gorszą formułę i tworzą cieńsze powłoki, co oznacza, że ​​może być konieczne nałożenie większej liczby warstw, aby uzyskać pożądany wygląd malowania. To z kolei prowadzi do tego, że trzeba kupić większą ilość samej farby. Natomiast emalie z wyższej półki są produkowane w taki sposób, aby gwarantowały doskonałe krycie oraz tworzyły solidniejsze powłoki.

Dzięki lepszej jakości pigmentom i drobniejszym cząsteczkom droższe farby będą zdecydowanie bardziej wydajne i zapewniają intensywne kolory przy mniejszej liczbie zaaplikowanych warstw. Są również grubsze, co wpływa na bardziej równomierną powłokę. Z wymienionych powodów wyższe ceny farb Tikkurila lub innych znanych marek oznaczają tak naprawdę oszczędności – podczas pracy zużyjesz mniej produktu.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na droższe farby?

Biorąc pod uwagę, że farby wyższej jakości dają zazwyczaj lepszy kolor i zachowują swój doskonały wygląd przez dłuższy czas, łatwo wskazać projekty aranżacyjne, w których będą one najlepszym możliwym wyborem. Kiedy chcesz malować często odwiedzane pomieszczenie w swoim domu (np. pokój dzienny) lub reprezentacyjną część wnętrza firmy, nie warto oszczędzać – w takich przypadkach powłoka malarska musi wyglądać jak najlepiej.

Powierzchnie zewnętrzne również wymagają wysokiej jakości farby – są narażone na oddziaływanie zmieniających się warunków pogodowych. Lepszy produkt do malowania oznacza rzadszą konieczność odświeżania poszczególnych powierzchni, co przekłada się na długoterminowe oszczędności. Stare powiedzenie „dostajesz to, za co płacisz” sprawdza się tutaj znakomicie. Droższe farby mogą służyć nawet dwa razy dłużej, niż tania farba – bez odprysków, pęknięć i blaknięcia.

Jakie akcesoria i których producentów wybierać?

Podczas malowania ważna jest jakość nie tylko samej farby. Bardzo istotnym etapem przygotowania do takiej pracy będzie zakup właściwych narzędzi, a także podkładu. O ile w przypadku pierwszej pozycji można trochę zaoszczędzić, o tyle podkład zawsze powinien być z wysokiej półki. A co z producentami? W każdej sytuacji najlepszym wyborem będą produkty do malowania renomowanych marek. Co istotne, nawet gdy sięgasz np. po emalie znanych firm, możesz liczyć na atrakcyjne promocje. Wystarczy, że poświęcisz chwilę na poszukiwania i wybierzesz odpowiedni sklep, by sprawić, że np. ceny farb Tikkurila zmieszczą się w planowanym budżecie remontu lub wykończenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.