Mężczyzna na dachu domu czyści dachówki
Dom

Czy czyszczenie dachu grozi uszkodzeniami?

Artykuł partnera.

Czyszczenie dachówek lub blach dachowych może wydawać się dość inwazyjną pracą, która niesie pewne zagrożenia dla jakości i trwałości pokrycia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy w trakcie czyszczenia dachu z profesjonalną firmą trzeba liczyć się uszkodzeniami dachówek? Jeśli tak, to z jakimi i co zrobić, że zniwelować wszelkie ryzyko?

Jakie jest ryzyko uszkodzenia dachu w czasie czyszczenia?

Tutaj od razu należy postawić sprawę jasno i powiedzieć, że ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń dachu, wynikających z procesu czyszczenia dachówek lub blach, jest minimalne. Profesjonalne firmy, które świadczą usługi, takie jak czyszczenie dachów, malowanie dachówek czy ich impregnacja, dysponują odpowiednimi środkami i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, dzięki którym jakiekolwiek ryzyko w zasadzie nie istnieje.

Specjalistyczne środki czyszczące

W czyszczeniu dachów bardzo ważne jest używanie specjalnie opracowanych w tym celu środków czyszczących, które z jednej strony skutecznie poradzą sobie z zatłuszczeniami, usunięciem zanieczyszczeń emisyjnych czy wreszcie neutralizacją zarodników mchów i porostów, ale pozostaną bezpieczne dla materiału pokrycia.

Wykwalifikowani specjaliści

Czyszczenie dachu lepiej jest powierzyć profesjonalnym firmom, takim, jak np. Grupa Biotop. Zatrudniani przez nią specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób poruszać się po dachu, aby dachówki pozostawały bezpieczne. Bardzo ważny jest również element mocowania wszelkich linek zabezpieczających i pozostałych elementów bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest także używanie myjek ciśnieniowych z odpowiednim rodzajem dyszy oraz właściwym ciśnieniem roboczym, które nie będą stwarzały zagrożenia dla dachówek lub blach.

Stan techniczny dachu – jedyne ryzyko uszkodzeń

Tak naprawdę największym ryzykiem uszkodzenia dachu w czasie czyszczenia są… już istniejące uszkodzenia. W związku z ty przed podjęciem jakichkolwiek prac należy przeprowadzić przegląd techniczny dachu. Na co zwrócić uwagę?

Uszkodzone lub poluzowane dachówki – powodują one nieszczelność. W związku z tym przy użyciu wysokociśnieniowych myjek wilgoć może przedostać się do głębszych warstw, powodując zawilgocenie i w konsekwencji gnicie drewnianych elementów, np. krokwi. W przypadku wykrycia uszkodzonych lub poluzowanych dachówek należy wymienić je na nowe jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Ogniska rdzy – w przypadku ich wykrycia należy zadbać o ich mechaniczne usunięcie i zabezpieczenie antykorozyjnym podkładem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy po czyszczeniu ma odbyć się malowanie dachu z blachy.

Zadba o dach i nie obawiaj się czyszczenia

Musisz pamiętać o tym, że czyszczenia dachu niesie nie tylko wizualne korzyści. Czysty dach to dach trwały i bezpieczny, nie narażony m.in. na szkodliwy wpływ porostów czy zabrudzeń emisyjnych. Dlatego nie należy bać się, że w czasie czyszczenia dojdzie do uszkodzeń. Pozostawienie zabrudzeń na dachu doprowadzi bowiem do znacznego skrócenia jego żywotności. Jeśli dach został wykonany zgodnie ze sztuką dekarstwa, a jego stan techniczny jest dobry, nie żadnych przesłanek ku temu, że w czasie czyszczenia mogłoby dojść do uszkodzeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.