Fioletowy czosnek ozdobny rośnie w ogrodzie
Ogród

Czosnek ozdobny – uprawa, odmiany, kiedy sadzić? ABC Pielęgnacji

Bez wątpienia czosnki ozdobne należą do niezwykle oryginalnych i przepięknych roślin, przy okazji nie stawiając równocześnie zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Stanowią one piękną ozdobę ogrodów, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Jak wygląda ich uprawa? Kiedy i gdzie sadzić czosnek ozdobny? I na jakie odmiany warto postawić? Już podpowiadamy!

Czosnek ozdobny uprawa i gatunki

Gatunków i odmian czosnków ozdobnych mamy kilkaset, tym samym naprawdę jest w czym wybierać. Różnią się one pomiędzy sobą wysokością, bo w zależności od odmiany czosnek ozdobny może osiągać 25-150 cm. Ponadto różnią się również kształtem i wielkością kwiatostanów, a także ich kolorem. Dzięki temu można za ich pomocą stworzyć ciekawe i oryginalne aranżacje ogrodowe. Do popularnych odmian i gatunków ogrodowych czosnków ozdobnych zaliczają się:

  • czosnki okazałe,
  • czosnki olbrzymie,
  • czosnki główkowate,
  • czosnki karatawskie.

Czosnek ozdobny lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, doskonale czuje się w świetle rozproszonym. Co do samego podłoża to powinno być ono przepuszczalne, ponieważ czosnki ozdobne nie przepadają za nadmiarem wilgoci. Nie wymagają również intensywnego nawożenia, trzeba wręcz uważać, aby nie przesadzić z azotem. Przekwitłe kwiatostany należy od razu usuwać, co zapobiega nadmiernemu osłabieniu cebulek.

Czosnek ozdobny sadzonki

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe, są zatem dostępne w postaci cebulek o różnej wielkości. Jedna cebulka jest jedną sadzonką, którą należy posadzić w gruncie lub ewentualnie w donicach czy pojemnikach ogrodowych. Rozmnażanie czosnków ozdobnych odbywa się zazwyczaj przez podział cebulki, czyli oderwanie cebulek przybyszowych. Robi się to z reguły raz na kilka lat.

Czosnek ozdoby

Czosnek ozdobny cebule

Do ziemi sadzimy zawsze zdrowe cebulki kwiatowe, dlatego zarówno przy zakupie cebulek czosnków ozdobnych, jak i przy ich sezonowym wykopywaniu, należy dokładnie je obejrzeć, sprawdzając, czy nie toczy ich jakaś choroba lub po prostu nie są zgniłe od nadmiaru wilgoci. Cebulka kwiatowa powinna być jędrna i pozbawiona podejrzanie wyglądających przebarwień.

Jak i kiedy sadzić czosnek ozdobny

Kiedy i jak sadzić czosnek ozdobny? Tak jak inne rośliny cebulowe, które potrzebują zimowego przechłodzenia, czosnki ozdobne sadzi się do gruntu na jesień. Najlepiej we wrześniu, ewentualnie na początku października. Czosnki ozdobne sadzimy zgodnie z zasadami, jakie dotyczą sadzenia innych roślin cebulowych, czyli na głębokości odpowiadającej około trzykrotnej wysokości samej cebulki.

Im większa cebulka, tym głębiej musimy ją zakopać. Pomiędzy dużymi cebulkami należy zachować większy odstęp, około 10-15 centymetrów. Mniejsze mogą być sadzone bliżej – około 5 centymetrów od siebie. Czosnki ozdobne w zależności od odmiany kwitną od maja do sierpnia, stanowiąc w tym czasie piękną dekorację ogrodów.

Czosnki ozdobne to świetny sposób na urozmaicenie ogrodowej aranżacji. Doskonale czują się w towarzystwie innych roślin cebulowych, takich jak tulipany, lilie czy narcyzy. Świetnie prezentują się również z astrami (np. jeżówki), piwoniami, tawułkami czy wysokimi irysami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.