Przekazywanie mieszkanie w bloku swojemu dziecku
Po godzinach

Co zrobić, by przekazać mieszkanie dziecku?

Masz mieszkanie na własność, ale chcesz przekazać je dziecku, aby mogło nim swobodnie zarządzać? Zależy Ci na tym, żeby po Twojej śmierci potomek został właścicielem nieruchomości? To wspaniały prezent! Jednak pamiętaj, że nie wystarczy przekazać synowi czy córce kluczy do lokalu. Trzeba jeszcze dopełnić wielu formalności. Istnieją dwa sposoby na to, żeby przepisać mieszkanie na dziecko. Poznaj je!

Darowizna – szybko i skutecznie

Darowizna to jeden z najczęściej wybieranych sposobów przeniesienia własności na dziecko. Wystarczy udać się do notariusza, a następnie sporządzić akt notarialny, w którym przepisuje się mieszkanie na córkę czy syna. Nie wymaga to płacenia podatku – darowizna pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest zwolniona z płatności. Należy tylko zgłosić darowiznę w urzędzie (tą kwestią zazwyczaj zajmuje się notariusz). Ponadto trzeba uregulować:

  • taksę notarialną,
  • koszt wpisu do księgi wieczystej,
  • opłatę z tytułu wydania odpisów aktu notarialnego.

Przekazanie dziecku nieruchomości w formie darowizny to dobry sposób, jeśli zainwestowałeś np. w nowe mieszkania. Poznań jest miejscem, gdzie powstaje wiele takich inwestycji. Świetnie sprawdzają się dla młodych osób i mogą być dobrym zabezpieczeniem przyszłości pociechy.

Testament – pewne zabezpieczenie na wypadek śmierci

Nie chcesz sporządzać darowizny? Pomyśl o wskazaniu w testamencie dziecka, które ma zostać nowym właścicielem nieruchomości po Twojej śmierci. Dzięki temu mieszkanie zostanie od razu przekazane spadkobiercy. Warto jednak sporządzić testament w obecności notariusza. Pozwoli to zapobiec próbom podważenia tego dokumentu po Twojej śmierci.

Testament to dobre rozwiązanie, jeśli nie zgadzasz się z ustawową kolejnością dziedziczenia. Niemniej warto wiedzieć, że po Twojej śmierci inni spadkobiercy będą mogli ubiegać się o zachowek od nowego właściciela nieruchomości. Dlatego czasami darowizna jest lepszym rozwiązaniem.

Zdecyduj się na jeden ze sposobów na przekazanie mieszkania dziecku i zapewnij mu bezpieczną przyszłość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.