Dbanie o środowisku używając kotłów na pellet drzewny.
Dom

Co trzeba wiedzieć o kotłach na pellet drzewny?

Artykuł partnera.

Wszyscy słyszeliśmy o kotłach na pellet drzewny, ale często je lekceważymy, ponieważ słyszeliśmy, że są one kłopotliwe w utrzymaniu, kosztują fortunę, a na dodatek trzeba je codziennie czyścić. Takie opinie to mity i półprawdy, więc najwyższy czas je sprostować i powiedzieć całą prawdę o kotłach na pellet drzewny.

Wszyscy słyszeliśmy o kotłach na pellet drzewny, ale często je lekceważymy, ponieważ słyszeliśmy, że są one kłopotliwe w utrzymaniu, kosztują fortunę, a na dodatek trzeba je codziennie czyścić.

Takie opinie to mity i półprawdy, więc najwyższy czas je sprostować i powiedzieć całą prawdę o kotłach na pellet drzewny.

Czym kotły na pellet drzewny różnią się od kotłów olejowych lub gazowych i innych typów kotłów na biomasę? Są oszczędniejsze. Jeśli mieszkasz w dość przeciętnym domu z czterema sypialniami i przeciętną izolacją cieplną zaoszczędzisz na ogrzewaniu około 500 – 1000 zł rocznie w przypadku przejścia z ogrzewania olejowego i około 1000 – 2000 zł rocznie w przypadku zmiany ogrzewania z gazowego. Kotły na pellet drzewny są także oszczędniejsze od ogrzewania węglowego.

Czy kotły na pelet są drogie?

Nie są tanie. Ceny kotłów na pellet drzewny z oferty znanego polskiego producenta – firmy Stalmark zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Ceny kotłów na pellet zależą oczywiście od rodzaju instalacji i wymaganej wielkości kotła, a także dodatkowego wyposażenia w postaci podajnika, zasobnika na paliwo i popiół itp. Kocioł może więc kosztować nawet ponad 50 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na instalację nowoczesnego kotła na pellet w domu można dostać znaczne dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, czy programów finansowanych przez samorządy lokalne.

Czy kotły na pellet są łatwe w instalacji?

To oczywiście będzie zależeć od konkretnego zastosowania. Kotły na pellet drzewny mogą być 2 – 4 razy większe od typowego kotła olejowego (w zależności od producenta), więc istnieje duża szansa, że ​​nie zmieści się w tym samym miejscu, co Twój dotychczasowy kocioł. Mogą być umieszczone w garażu lub piwnicy. Jeśli jednak przenosisz kocioł, będziesz musiał przedłużyć rury zasilające i powrotne z istniejącej lokalizacji kotła do miejsca, w którym znajduje się nowy kocioł, a także będziesz musiał przedłużyć zasilanie elektryczne. Aby zainstalować kocioł na pellet drzewny potrzebne jest dość spore pomieszczenie o wymiarach 4m x 4m x 3m.

Obsługa:

Jest bardzo wygodna.  Co kilka dni w sezonie grzewczym trzeba będzie załadować pellet drzewny do kotła, chyba że zakupiłeś zasobnik do magazynowania luzem i system ślimakowy. Co tydzień lub co dwa tygodnie trzeba będzie wyczyścić popielnik w zależności od modelu kotła.

Zalety:

Zmniejszą emisję CO2 (pomocne w uzyskaniu wyniku na świadectwie charakterystyki energetycznej).

Mniej kłopotów niż inne typy kotłów na biomasę, takie jak kotły na zrębki drzewne i kotły na drewno (mniej czyszczenia popiołu i mniej przygotowania źródła paliwa).

Możesz być uprawniony do otrzymania dotacji.

Duże oszczędności w porównaniu z elektrycznymi piecami akumulacyjnymi, kotłami na węgiel, gaz czy olej.

Spalanie drewna jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Pellet jest wytwarzany z odnawialnych źródeł paliwa, jako odpadowy materiał drzewny.

Pellet nie musi być sezonowany.

Pellet zawiera mniej wilgoci niż drewno, czy ekogroszek, dzięki czemu proces spalania jest bardziej wydajny.

Niedogodności:

Dość wysoki koszt zakupu.

Wymagana przestrzeń – system wymaga sporej ilości miejsca. Nie tylko kocioł. Tona worków z pelletem zajmuje sporo miejsca (ok. 1 m x 1 m x 1,8 m)

Wniosek:

Kotły na pellet drzewny można stosunkowo łatwo zamontować pod warunkiem, że masz wystarczająco dużo miejsca na kocioł i magazynek na pellety.

Są znacznie bardziej ekologiczne niż kocioł olejowy lub gazowy. Oferują znaczną redukcję emisji CO2 i wykorzystują odnawialne źródło paliwa. Dodatkowo pellet jest neutralny, jeśli chodzi o ślad węglowy, ponieważ wydziela taką samą ilość CO2 jaki drzewo pochłania przez cały okres swego istnienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.