Zamontowany wyłącznik silnikowy w budynku
Budownictwo

Co to jest i jak działa wyłącznik silnikowy?

Wyłącznik silnikowy to urządzenie, które chroni silnik elektryczny przed przeciążeniem lub zwarciem. Aby spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrany. Wyjaśniamy, w jakim celu się go wykorzystuje oraz jakie parametry należy brać pod uwagę podczas jego zakupu.

Czym są wyłączniki silnikowe? Do czego służą?

Jak już wspomnieliśmy, wyłączniki silnikowe pełnią funkcje ochronne. Ich najważniejsze zadanie to chronienie silnika elektrycznego przed uszkodzeniem. W momencie wystąpienia przeciążenia lub zwarcia odcinają one w urządzeniu całe zasilanie elektrycznie. Działają w sposób automatyczny. Zapobiegają też uszkodzeniu sprzętu w przypadku zaniku fazy.

Aby odpowiednio je dobrać, należy wziąć pod uwagę wymagania konkretnego urządzenia. W ofercie specjalistycznych sklepów i hurtowni elektrotechnicznych znajdziesz zarówno modele jednofazowe, jak i trójfazowe. Musisz przy tym pamiętać, że jest to produkt przeznaczony do silników elektrycznych charakteryzujących się mniejszą mocą.

W jaki sposób działa zabezpieczenie silnikowe?

Wyłącznik silnikowy odpowiednio dopasowany do urządzenia zawsze będzie reagować na prąd zwarciowy i przeciążeniowy. Zapewnia nieprzerwaną pracę sprzętu wówczas, gdy w obwodzie płynie prąd znamionowy.  Wykorzystuje się go podczas ręcznego wyłączania i włączania zabezpieczonego silnika. Umożliwia szybką reakcję i błyskawiczne odcięcie zasilania.

Warto zaznaczyć, że większość silników można uruchomić bez termika. Jednak zabezpieczenie silnikowe gwarantuje bezpieczeństwo sprzętu w sytuacji, gdy prąd silnikowy będzie miał niekorzystne parametry. Jest polecane, zwłaszcza gdy rozruch silnika jest możliwy tylko przy większej mocy. Jest też bardzo istotne w przypadku urządzeń, które działają w trudnych warunkach środowiskowych oraz gdy zachodzi duże ryzyko zwarcia, przepięcia lub zaniku fazy.

Bardzo ważnym elementem termika jest termiczny wyzwalacz przeciw przeciążeniowy. Po znalezieniu przeciążenia działa z prędkością mierzoną w milisekundach i odcina zasilanie. Dzięki temu skutecznie chroni uzwojenia silnika przed przegrzaniem.

Inną istotną częścią jest wyzwalacz elektromagnetyczny. To przeciwzwarciowe zabezpieczenie silnika. Chroni sprzęt w przypadku wystąpienia zwarcia lub zaniku fazy.

Wyłączniki silnikowe — czym się kierować przy ich wyborze?

Aby wyłączniki silnikowe spełniały swoje funkcje, warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • napięcie znamionowe;
  • maksymalna wartość napięcia;
  • natężenie maksymalne.

Ponadto trzeba uwzględnić właściwości powiązane z mocą wyrażoną w kW. Niekiedy istotny będzie też zakres regulacji nastaw. Warto wybrać produkt o klasie ochrony IP65, zwłaszcza jeśli będzie on używany w ciężkich warunkach środowiskowych. Poza tym istotny jest prawidłowy rozruch silnika i odpowiednio do niego dopasowany prąd znamionowy. Potrzebne informacje umieszczane są na tabliczce znamionowej urządzenia.

Warto też rozważyć zakup termika, który umożliwia regulację prądów zwarciowych. To bardzo ważne w przypadku wrażliwych sprzętów elektrycznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.