Kobieta w barze pije ciemne piwo
Po godzinach

Ciemne piwo – czym się wyróżnia i jakie są jego odmiany?

Piwo stanowi jeden z najpopularniejszych rodzajów rodzajów alkoholu, po który sięga się podczas rozmaitych imprez i innych spotkań towarzyskich. Występuje ono w wielu odmianach, różniących się od siebie barwą oraz nutami smakowymi. Choć na półkach sklepowych najczęściej można spotkać jego jasną odmianę, to uwadze nie powinno umknąć intensywniejsze i o bardziej charakterystycznym aromacie ciemne piwo. Czym się wyróżnia, jakie są jego odmiany i komu przypadnie do gustu ten jedyny w swoim rodzaju trunek? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Czym się wyróżnia ciemne piwo?

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej charakterystyczną cechą ciemnego piwa, jest jego barwa, której zakres sięga od kolorów bursztynowych, przez brązowo-czerwone, aż po piwa w pełni ciemne, przypominające czarną kawę. Jednak barwa nie jest tutaj przypadkowa, zależy ona bowiem od rodzaju użytego do produkcji słodu, odpowiadającego również za pienistość napoju.

Ciekawostką dla piwoszy jest specjalnie stworzona skala określająca barwę piwa za pomocą jednostki EBC. Ciemne piwa mieszczą się w granicach od 35 do 60 EBC – im piwo ciemniejsze, tym wyższe miejsce zajmie tej skali.

Niepowtarzalny smak ciemnych piw

Jak już wiadomo barwa stanowi ważną cechę charakterystyczną ciemnych piw, jednak czym byłoby ten trunek bez jego niepowtarzalnego, intensywnego smaku? Ciemny browar jest cięższy, mniej orzeźwiający od jasnych odmian, a do tego, co ciekawe ma wyczuwalny słodki posmak kawy, karmelu, wiśni lub czekolady. To wszystko nie oznacza jednak, że piwa ciemne są zawsze piwami mocnymi. Na sklepowych półkach można znaleźć tą odmianę browaru z większą lub mniejszą zawartością alkoholu, co z pewnością zadowoli wielu piwoszy.

Gatunki ciemnych piw

Istnieje wiele odmian ciemnego browaru. Do najpopularniejszych należy piwo irlandzkie – stout. Trunek ten jest wyjątkowo ciemny, prawie czarny o intensywnym posmaku goryczy, za co odpowiedzialny jest prażony słód jęczmienny oraz duża ilość chmielu. Do najczęściej wybieranych odmian tego ciemnego piwa należą:

  • Coffee stout,
  • Milk stout,
  • Imperial stout,
  • Oatmeal stout.

Inne gatunki ciemnych piw

Oprócz ciemnych piw irlandzkich niedaleko trzeba szukać, innej równie popularnej odmiany, czyli angielskiego portera. Ten klasyczny trunek bazuje na trzech wariantach piwa – pale, mild i brown. Wyróżnia go charakterystyczny posmak goryczy i średnia zawartość alkoholu. Oprócz portera uwagę warto również zwrócić na inne ciemne odmiany piw, do których należą między innymi lager oraz koźlaki.

Czym kierować się podczas wyboru ciemnego piwa?

Wybór konkretnej odmiany ciemnego piwa jest kwestią bardzo indywidualną. Najczęściej zaleca się spróbowanie przynajmniej kilku rodzajów o różnych wariantach smakowych, aby zdecydować, który najbardziej odpowiada naszym gustom. Dodatkowo zalecane jest zapoznanie się z poradami Beer, Bacon & Liberty, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat stylów picia oraz różnorodności piw. Aby jednak przekonać się na własnej skórze dlaczego te trunki cieszą się takim zainteresowaniem, warto wybrać się na degustację piw. Impreza ta jest świetną okazją na skosztowanie najlepszych odmian piw, poznanie historii ich produkcji oraz spotkania z profesjonalnymi kiperami, którzy odpowiedzą na wszystkie najważniejsze pytania.

Ciemne piwa to coraz bardziej doceniany rodzaj trunku. Zaskakują nie tylko niepowtarzalnym smakiem, ale również wieloma wartościami odżywczymi, jednak tak jak każdy alkohol należy je pić z umiarem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.