Spłukiwane toalety mają wieloletnią historię. Pochodzą z Indii. O ich istnieniu wspominano już ponad 2500 lat temu. Z biegiem czasu spłukiwane toalety stały się obecne w niemal każdym domu.
Te nieskomplikowane urządzenia opierają swoje działanie na sile naporu wody oraz grawitacji. Wylatująca ze spłuczki woda spłukuje nieczystości i kieruje je do oczyszczani ścieków poprzez system połączonych rur. Awaria spłuczki może pojawić się w dowolnym momencie. Dlatego tak ważne jest, aby umieć usunąć ją bez wzywania hydraulika czy ogrodnika.
Zepsuta spłuczka — przyczyny
Przyczyn nieprawidłowego działania spłuczki może być wiele. Rozpoznanie przyczyny problemu jest pierwszym krokiem, od którego należy rozpocząć naprawę. W większości przypadków przeprowadzenie serwisu spłuczki nie wymaga posiadania specjalnych narzędzi. Przy wymianie poszczególnych elementów składowych spłuczki, potrzebne klucze są przeważnie dołączane do zestawu. Pomimo pozornej nieszkodliwości awaria spłuczki może przysporzyć wielu kosztów. Mowa tu o stratach finansowych spowodowanych zwiększonym zużyciem wody.
Spłuczka najczęściej kupowana jest w komplecie z miską ustępową, co gwarantuje doskonałą kompatybilność. Budowa spłuczki jest niezwykle prosta. Działanie całego mechanizmu ogranicza się do zastosowania dwóch zaworów. Jeden z nich doprowadza wodę do spłuczki, a drugi przekazuje ją do muszli w celu spłukiwania nieczystości. Zawór dopływowy łączy się z pływakiem, który unosi się, kiedy spłuczka napełnia się wodą. Uniesiony pływak blokuje dopływ wody do spłuczki do momentu, kiedy znowu się opróżni. Zawór spłukujący uruchamiany jest za pomocą przycisku spłukującego. Warto pamiętać, że kamień zawarty w wodzie nie pozostaje obojętny dla spłuczki WC. W celu przedłużenia żywotności elementów spłuczki warto oczyścić ją z kamienia przynajmniej raz na trzy miesiące.
Cieknąca spłuczka – jak naprawić spłuczkę starego typu?
Naprawa spłuczki starego typu jest prosta ze względu na jej nieskomplikowaną budowę. Tradycyjna spłuczka składa się z misy ustępowej i mechanizmu spłukującego. Pracę spłuczki starego typu regulują dwa zawory. Jeden z nich odpowiada za napełnianie misy i pobieranie czystej wody, a drugi za spłukiwanie muszli. Pierwszy zawór połączony jest z pływakiem, który zamyka dopływ wody, kiedy spłuczka napełni się do odpowiedniego poziomu. Drugi zawór uruchamiany jest za pomocą przycisku spłukującego, który znajduje się na zewnątrz spłuczki.
Jakie mogą być przyczyny awarii spłuczki starego typu?
Jedną z najczęstszych przyczyn awarii spłuczki starego typu jest zepsucie się zaworu spłukującego. Jak w takim przypadku wykonać naprawę spłuczki krok po kroku? To zaskakująco proste.
Okazuje się, że za awarię, w której efekcie woda spływa cienką strużką wprost do muszli, z reguły odpowiedzialna jest uszczelka. W prawidłowych warunkach uszczelka nie przepuszcza wody aż do momentu naciśnięcia przycisku spłukującego. Najczęściej uszczelka nie wymaga całkowitej wymiany. Zazwyczaj wystarczy ją wyczyścić i upewnić się, że jest ułożona prawidłowo. Zdarza się, że w efekcie długotrwałej eksploatacji uszczelka może ulec pęknięciu. Wymiana uszczelki to prosta naprawa, która nie wymaga posiadania żadnych narzędzi. Wystarczy zakręcić dopływ wody, zdemontować pokrywę oraz przycisk spłukujący i opróżnienie spłuczki. Jeżeli woda nie chce wypłynąć do końca, jej resztki z powodzeniem można usunąć za pomocą gąbki lub ścierki.
Warto w pobliżu postawić wiadro, które posiada każdy ogrodnik. Wykonując serwis spłuczki, powinno się sprawdzić także to, w jakim stanie znajduje się druga uszczelka. Położona jest ona przy wylocie wody do spłuczki. Odpowiada ona za wydostawanie się wody przez odpływ awaryjny. Jej zniszczenie lub zabrudzenie może być przyczyną ciągłego wyciekania wody ze spłuczki.
Inne awarie spłuczki
Kolejną z możliwych awarii spłuczki starego typu jest nieprawidłowe działanie zaworu napełniającego. Po czym rozpoznać ten typ awarii i jak wtedy naprawić spłuczkę starego typu?
Zaleca się pamiętać, że głównym symptomem tego typu usterki jest odgłos ciągle napływającej wody do spłuczki. Naprawa spłuczki krok po kroku rozpoczyna się od zakręcenia dopływu wody i zdemontowania pokrywy. Pierwszym elementem, jaki należy sprawdzić w przypadku tej awarii, jest pływak. Jeżeli regulacja położenia pływaka nie pomoże, należy szukać innej przyczyny problemu.
Może być nią kamień i inne zanieczyszczenia, które osiadają w świetle zaworu doprowadzającego wodę. Wyczyszczenie elementów zaworu może sprawić, że spłuczka zacznie działać prawidłowo. W membranie zaworu zbierają się zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że w roli środka usuwającego kamień doskonale sprawdza się ocet. Jest on wiele bardziej skuteczny niż niektóre ze znanych środków chemicznych, a w dodatku niezwykle tani. Jeżeli podjęte kroki nie przyczynią się do usunięcia awarii, oznacza to, że zawór uległ uszkodzeniu. W takim przypadku pomocna okaże się wymiana tej części na nową. Zawory dostępne są w sklepach budowlanych, a ich cena waha się w graniach 30-50 złotych.
Cieknąca spłuczka to z pozoru banalna usterka. Dobrze jest rozprawić się z nią, zanim przerodzi się w poważną awarię. Wbrew pozorom cieknięcie wody to nie jedyny z możliwych rodzajów awarii spłuczki WC. Może zdarzyć się, że problem z toaletą polega na tym, że woda zupełnie nie leci. Zwykle należy zacząć od sprawdzenia ciśnienia wody w innym miejscu. Jeżeli przyczyną nie jest przerwa w dostawie wody, można przystąpić do zakręcenia dopływu wody. Następnym krokiem jest demontaż przycisku spłukującego oraz pokrywy. Zaleca się sprawdzenie, czy pływak nie spadł z ramienia lub nie został zablokowany. Jeżeli pływak działa prawidłowo, należy sprawdzić drożność przewodu doprowadzającego wodę do spłuczki. Takie działanie powinno pomóc w likwidacji tego typu awarii.
Jakie są rodzaje spłuczek?
Łazienka to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. Użytkownicy mieszkania dbają w niej o higienę i relaksują się podczas długich, odprężających kąpieli. Nic więc dziwnego, że ze względu na estetykę, stare, plastikowe toalety odeszły w zapomnienie.
Rozwiązanie z przeszłości było mało estetyczne, wysoce awaryjne i przyczyniało się do nadmiernego zużywania wody. W trosce o komfort i portfele użytkowników łazienek zaczęto wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania. Dzisiejsze spłuczki zmniejszają zużycie wody nawet o połowę. W nowoczesnych łazienkach znajdziemy sedesy kompaktowe. W ich przypadku misa ustępowa łączy się z ceramiczną spłuczką o pojemności 6-10 litrów.
Innym typem są sedesy podwieszane oparte na stelażu. Spłuczka znajduje się pod tynkiem, a na wierzchu pozostaje jedynie przycisk spłukujący i sedes.
Wśród niskobudżetowych rozwiązań popularnością cieszy się miska ustępowa z dolnopłukiem. Spłuczki ustępowe gwarantują najmniejsze zużycie wody ze względu na przyciski z funkcją zatrzymywania spłukiwania.
Popularny jest także system podwójnego spłukiwania. System ten opiera się na prostym mechanizmie. Pojedyncze naciśnięcie przycisku spłukującego skutkuje całkowitym opróżnieniem spłuczki. Podwójne naciśnięcie przycisku hamuje spłukiwanie. Dzięki temu ze spłuczki wydostaje się jedynie część wody. Spłuczki typu górnopłuk są dziś rzadko spotykane. Zostały zastąpione przez wodooszczędne dolnopłuki.
W sklepach budowlanych i ogrodniczych znajdziemy zarówno miski z oddzielną spłuczką, jak i kompakty, w których obie części zostały zintegrowane. Wybór zadowalającego rozwiązania jest kwestią indywidualną. Większość producentów stara łączyć się estetyczne wykonanie z funkcjonalnością. Ze względu na dbałość o szczegóły współczesne spłuczki rzadko ulegają poważnym usterkom.
Jak usunąć awarię spłuczki podtynkowej?
Spłuczka podtynkowa zyskuje na popularności ze względu na estetykę i wygodę użytkowania. Mimo zastosowania trwałych materiałów poszczególne elementy mechanizmu ulegają zużywaniu. Cieknąca spłuczka podtynkowa to z pozoru poważna awaria wymagająca interwencji fachowca. Mimo utrudnionego dostępu przy odrobinie dobrych chęci jest możliwe samodzielne usunięcie awarii spłuczki podtynkowej.
Przystępując do naprawy spłuczki podtynkowej, warto pamiętać, że jej mechanizm, choć inaczej ułożony, działa tak samo, jak w przypadku spłuczki starego typu. Za przeważającą większość awarii tego typu spłuczek odpowiada zużyta uszczelka. Uszczelki są dostępne w sklepach budowlanych i nie kosztują więcej niż kilka złotych. Naprawa spłuczki krok po kroku jest banalnie prosta.
Najpierw należy zamknąć dopływ wody, zdemontować zewnętrzną pokrywę, przycisk spłukujący oraz osłonę stelaża. Drugim krokiem jest ustalenie przyczyny awarii. Może być to mechanizm spłukujący, zawór napełniający, uszczelka, a czasem wystarczy jedynie naprawa pływaka. Ze względu na zabudowę dostęp do mechanizmów spłuczki podtynkowej jest lekko utrudniony. Jego naprawa wymaga precyzji.
Objawy usterek oraz sposób ich usuwania jest taki sam jak w przypadku spłuczek starego typu. Gdy po przeprowadzeniu rutynowego serwisu, w którego skład wchodzi czyszczenie membrany zaworu, usuwanie kamienia i wymiana uszczelki okazuje się, że awaria nie ustępuje, warto zasięgnąć porady specjalisty. Oceni on czy wymiana spłuczki podtynkowej jest konieczna i podpowie jak przeprowadzić naprawę w najmniej inwazyjny sposób. W ustaleniu szczegółów wymiany spłuczki podtynkowej pomocny okaże się hydraulik lub dobry ogrodnik. Popularni producenci spłuczek podtynkowych stosują w swoich produktach bardzo podobne mechanizmy.
Naprawy spłuczek podtynkowych nie różnią się znacząco bez względu na producenta. Firma ma znaczenie dopiero przy kupowaniu nowych elementów. Bardzo ważne jest, aby kupić dokładnie taki sam mechanizm, jakiego użyto pierwotnie. Tylko takie rozwiązanie jest w stanie zagwarantować długą i bezawaryjną pracę spłuczki podtynkowej.
Naprawa pływaka krok po kroku
Sytuacja, kiedy pływak ustawiony jest nieprawidłowo, może być przyczyną wycieku ze spłuczki. Najczęstszą przyczyną awarii pływaka jest sytuacja, gdy jego ramię znajduje się zbyt wysoko. Takie ułożenie pływaka sprawia, że uruchamia się zabezpieczenie przed przepełnieniem spłuczki, a nadmiar wody wydostaje się odpływem awaryjnym wprost do muszli.
W celu usunięcia awarii wystarczy zgiąć pałąk pływaka. Jeżeli to nie pomaga, warto wyregulować jego położenie za pomocą śruby. Należy delikatnie przekręcać śrubę, aż woda zaprzestanie wyciekania ze spłuczki. W sytuacji, gdy podjęte kroki nie przynoszą efektów, należy wymienić pływak na nowy. Podczas regulacji pływaka warto na chwilę przywrócić obieg wody i nalać ją do spłuczki. Takie działanie pozwoli na sprawdzenie skuteczności podjętych działań.
Czasem może okazać się, że konieczna jest wymiana mechanizmu spłukującego. Jest to nieskomplikowany proces, który z łatwością wykonamy samodzielnie lub z pomocą znajomego ogrodnika. Jak przy każdej naprawie należy zakręcić dopływ wody i spuścić wodę pozostającą w spłuczce.
Następnie powinno się odkręcić nakrętkę zabezpieczającą wąż dopływu wody. Przydatne okażą się tu kombinerki lub klucz, który znajduje się w podstawowym wyposażeniu majsterkowicza lub ogrodnika. Niezbędne będzie odkręcenie nakrętek łączących muszlę i zbiornik spłuczki. Po odkręceniu dolnych nakrętek można wyjąć zużyty mechanizm spłukujący. Aby tego dokonać, trzeba odkręcić nakrętkę znajdującą się u podstawy mechanizmu.
Do tego zabiegu przydadzą się obcęgi z wyposażenia ogrodnika. Usunięcie mechanizmu spłukującego to doskonała okazja do oczyszczenia zbiornika z zalegającego osadu. Teraz pozostaje już tylko założenie nowego mechanizmu i precyzyjne ustawienie ruchomych elementów. Podstawa mechanizmu musi zostać wyposażona w gumową uszczelkę, która zapobiega przelewaniu się wody.
Do zestawu dołączone zostały nowe śruby mocujące zbiornik do muszli. Przed ich przykręceniem w miejscu łączenia się obu części należy umieścić wodoodporną uszczelkę. Dokładne wskazówki dotyczące montażu znajdują się w instrukcji obsługi. Bardzo ważne, aby dokładnie się do nich zastosować, ponieważ przekłada się to na żywotność zamontowanego mechanizmu.
Na jakie koszty może narazić cieknąca spłuczka?
Trudno dokładnie przeliczyć jakie starty generuje cieknąca spłuczka, jednak z pewnością są one niemałe. Wyciekająca przez godzinę niewielka strużka odprowadza do rezerwuaru aż 10 litrów wody. Daje to stratę 240 litrów dziennie. Gdy z naprawą będziemy zwlekać aż miesiąc, zmarnujemy 7200 litrów wody. Przy założeniu, że rachunki dotyczą nie tylko pobranej wody, ale również odbioru ścieków okazuje się, że cieknąca spłuczka może być naprawdę kosztowną usterką. Na oszczędność wody ma wpływ także rodzaj używanej spłuczki. Rodzina, w której skład wchodzą cztery osoby, zużywa do spłukiwania toalety około 99 metrów sześciennych wody rocznie. Stosując nowoczesną, wodooszczędną toaletę ta sama rodzina jest w stanie zmniejszyć zużycie wody o ponad połowę.
Serwis spłuczki
W celu przeprowadzenia serwisu spłuczki nie trzeba czekać na wystąpienie awarii. Uszczelka odpowiedzialna za cieknięcie wody zużywa się średnio co trzy lata. Jej regularna wymiana może zaoszczędzić wiele stresu. Woda niesie ze sobą różne zanieczyszczenia, najczęściej w postaci kamienia. Osad często blokuje swobodny przepływ wody i sprawia, że poszczególne elementy spłuczki nie działają prawidłowo. Woda zaczyna się przelewać lub w ogóle nie dociera do spłuczki.
Regularne stosowanie środków usuwających kamień przyczynia się do przedłużenia żywotności zaworów oraz uszczelek. Osad z kamienia z łatwością rozmiękczy zwykły ocet kuchenny. Ciekawym rozwiązaniem są kostki do spłuczki, które nie tylko barwią wodę i nadają jej świeży zapach, ale również ją zmiękczają. Wystarczy podnieść pokrywę spłuczki i wrzucić kostkę do wody, aby cieszyć się kolorową wodą pozbawioną kamienia.
Bez względu na to, czy chcemy naprawić spłuczkę starego, czy nowego typu jesteśmy w stanie wykonać to samodzielnie. Do naprawy nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi. Wystarczą kombinerki, obcęgi, czy podstawowe klucze, które znajdują się w składziku każdego ogrodnika. Zazwyczaj większość elementów składowych spłuczki wykonana jest z plastiku. Przekłada się to na niską cenę części zamiennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można je swobodnie wyjmować, czyścić i regulować. Należy pamiętać, że ciężko jest kupić pojedyncze części wnętrza spłuczki. Sklepy budowlane i ogrodnicze najczęściej sprzedają kompletne mechanizmy.