Budka dla ptakó na drzewie
Zwierzęta

Budki lęgowe dla ptaków – ogród pełen życia

Budki lęgowe w naszych ogrodach pełnią bardzo ważną rolę. Doskonale imitują dziuple w drzewach, dzięki czemu legną się w nich ptaki. Wróble, sikorki, jerzyki i mazurki to najczęstsi goście, o których warto zadbać. Dzięki ich obecności nasze ogrody nabierają życia, a unoszący się wzdłuż i wszerz świergot towarzyszy nam niemal przez cały rok.

Budka lęgowa – jaką wybrać?

Budka lęgowa dla ptaków

Zastanawiasz się jaki rozmiar i typ budki lęgowej wybrać, aby zapewnić ptasim lokatorom maksymalne bezpieczeństwo? Wbrew pozorom nie jest to trudna sprawa. Decydując się na zakup budek lęgowych dla ptaków warto wiedzieć, że różnią się one przede wszystkim średnicą otworów wlotowych. Oczywiście ma to na celu dostosowanie się do preferencji danego gatunku i ich budowy. Wysokiej jakości budki powinny być stworzone z myślą o konkretnym gatunku lub grupie, aby w pełni spełnić ich wymagania. Dobrze zorientowany producent zawsze zamieszcza na swojej stronie niezbędne informacje, aby każdemu laikowi w maksymalny sposób ułatwić wybór odpowiedniej budki lęgowej.

Budki lęgowe – gdzie i jak je wieszać?

budka lęgowa

Przede wszystkim budki lęgowe należy wieszać w zacienionym miejscu już od godzin przedpołudniowych. Warto wybierać także to najbardziej zaciszne, gdzie nie będzie się bardzo rzucać w oczy – szczególnie naszym czworonogom. Wysokość, na jakiej powiesić budkę jest dowolna, choć przyjęło się, że nie powinna być mniejsza niż dwa metry. Ważne jest także odpowiednie skierowanie wejścia – nie należy wybierać zachodu i południowego zachodu. Takie rozwiązanie zabezpieczy pisklęta przed silnym wiatrem i zacinającym deszczem. Musi także być powieszona jak najbardziej prosto. Jeśli jednak nie jest to możliwe postaw raczej na pochylenie jej do dołu niż do góry – w ten sposób utrudnisz drapieżnikom dostęp do budki lęgowej, a także uchronisz jej mieszkańców od zalania wnętrza w czasie deszczu. Do jej powieszenia najlepiej użyć gwoździ lub wkrętów. Jeśli tylko się da możesz także użyć sznura.

Budka lęgowa w ogrodzie – dlaczego warto?

Wiele gatunków ptaków, takich jak sikory, jaskółki, szpaki czy pliszki są owadożerne i charakteryzują się bardzo wysokim zapotrzebowaniem na pokarm. Żywią się przy tym insektami, które niekoniecznie są mile widziane w naszych ogrodach. Potrafią łapać je zarówno w locie, jak i w miejscach żerowania: na liściach, a także w szczelinach kory. Dodatkowo budki lęgowe są miejscem do założenia gniazda, a także doskonałym schronieniem na zimę. Dzięki naszej pomocy ptaki mogą bezpiecznie przetrwać zimę i cieszyć nas swoją obecnością na wiosnę.

Budki dla ptaków – kiedy wieszać?

W zasadzie budki lęgowe można wieszać przez cały rok. Jednak najkorzystniej jest zabrać się za to jesienią, zimą lub wczesną wiosną. W tych powieszonych jesienią zimujące ptaki będą miały ciepłe schronienie na noc. W budkach powieszonych zimą lub wiosną zamieszkają ptaki powracające z zimowych podróży. Warto już teraz zastanowić się nad tym jakie budki chcemy wybrać i kiedy je zamontować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.