Zamontowana brama wjazdowa dwuskrzydłowa
Dom

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa – jak wybrać odpowiednią?

Wybór bramy wjazdowej ma ogromne znaczenie. Istotny jest oczywiście komfort użytkowania, ale warto również mieć na uwadze walory estetyczne. O wyborze bramy warto pomyśleć już na etapie projektowania domu i otoczenia, aby wszystko do siebie pasowało, tworzyło spójną całość. Nie każde miejsce nadaje się na montaż bramy, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku bram wjazdowych można przebierać w modelach. Różnią się one pod wieloma względami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dwuskrzydłowej bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa w dużej mierze decyduje o wyglądzie posesji. Stanowi element małej architektury. Jej zadaniem jest oczywiście zapewnienie komfortowego wjazdu na posesję. Służy do odgrodzenia się od otoczenia. Jest wiele istotnych kwestii, na które powinno się zwracać uwagę przy jej wyborze. Znaczenie ma oczywiście to, aby brama była bezpieczna podczas codziennego użytkowania. Wiele osób decyduje się na modele rozwierane, dwuskrzydłowe. Wynika to w dużej mierze z estetycznego wyglądu. Można liczyć na sporo miejsca, więc nie ma problemu z wjeżdżaniem samochodem o większych gabarytach. Nie trzeba mieć jednak sporo wolnego miejsca na podjeździe, aby móc pozwolić sobie na montaż bramy dwuskrzydłowej. Będzie to świetne rozwiązanie nawet w przypadku wąskiej działki.

Bardzo istotną kwestią przy wyborze bramy są oczywiście jej wymiary. Może być ona wąska lub szeroka. Istotne będzie dobranie optymalnej szerokości, zgodnie z możliwościami. Brama musi mieć takie wymiary, aby nie było problemu z komfortowym wjeżdżaniem na posesję. Istotna będzie wielkość pojazdu, którym chce się jeździć. Zbyt wąska brama przekłada się na utrudnienia. Będzie trzeba za każdym razem uważać, aby o nic nie zahaczyć, nie uderzyć lusterkiem. Lepiej zdecydować się na większą bramę, aby mieć zapewnione sporo wolnej przestrzeni. Najczęściej wybór pada nam modele mające szerokość trzech i pół metra. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większości samochodów.

Jaka będzie odpowiednia brama wjazdowa dwuskrzydłowa?

Przy wyborze bramy wjazdowej należy mieć na uwadze sposób jej działania. Do wyboru są modele manualne i automatyczne. Oczywiście w pierwszym przypadku można liczyć na najniższą cenę. Bramy otwierane ręcznie mają wbrew pozorom wiele zalet. Trzeba pamiętać o tym, że mechanizm automatyczny może zawieźć. Problem pojawia się przede wszystkim przy braku zasilania prądu. Ciekawym rozwiązaniem będzie wybór bramy hybrydowej, czyli ręcznej i z napędem. W przypadku bramy automatycznej można sterować nią zdalnie, czyli otwierać i zamykać z poziomu pilota, czasem nawet aplikacji mobilnej. Ma to szczególne znaczenie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Znika konieczność wysiadania z auta w celu otwarcia bramy, a później jej ponownego zamknięcia po wjechaniu na posesję.

Bramy wjazdowe manualne są łatwiejsze w naprawie i konserwacji niż modele automatyczne. Jeśli ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy, ma krótki podjazd, to brama z napędem sprawdza się idealnie. Znika problem z tamowaniem ruchu i niezadowoleniem pozostałych kierowców. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem będzie montaż bramy, która ma specjalne czujniki ruchu. Wykrywają one zbliżający się pojazd i otwierają się automatycznie. Kolejną kwestią jest furtka. W przypadku bram dwuskrzydłowych, które mają spore wymiary, istotne staje się zastosowanie dodatkowych czujników. Znaczenie ma również to, z jakiego materiału została wykonana brama. Zwykle wybór pada na modele metalowe ze względu na ich dużą wytrzymałość, odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej dwuskrzydłowej?

Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe występują w wielu wariantach, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem ich do stylistyki ogrodu, otoczenia, elewacji budynku. Warto wobec tego zwracać uwagę na design. Najlepiej zadbać o spójność aranżacyjną. Do wyboru są bramy nowoczesne i tradycyjne. Te pierwsze wykonuje się najczęściej z metalu, mogą mieć również drewniane elementy, co dodaje elegancję. Klasyczne bramy wjazdowe są zwykle kute, przyozdobione pięknymi ornamentami. Stanowią praktyczną dekorację. Można poczuć nutkę prestiżu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że bramy kute nie należą do tanich. Będzie to jednak wieloletnia inwestycja. Na uwadze powinno się mieć także konstrukcję bramy. Może być ona panelowa, czyli z większymi prześwitami lub pełna, zapewniająca najwyższe poczucie prywatności.

Jeśli komuś zależy na tym, aby jak najlepiej odizolować się od otoczenia, to świetnie sprawdza się pełna brama wjazdowa dwuskrzydłowa. Za bardziej dekoracyjne uznaje się jednak modele ażurowe. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób ceniących sobie lepsze kontrolowanie otoczenia. Pamiętać należy o tym, aby brama wjazdowa nie otwierała się na zewnątrz posesji. Nie jest to kwestia indywidualnych preferencji. Trzeba kierować się aktualnymi przepisami. Po otwarciu skrzydeł nie może być problemu z manewrowaniem na podjeździe. Jeśli ktoś szuka bramy uniwersalnej, która będzie służyć przez wiele lat w nienagannym stanie, to warto zdecydować się na model ocynkowany i malowany proszkowo. 

W przypadku bram skrzydłowych istotne jest to, aby miały one solidną konstrukcję. Najczęściej montuje się je do stalowych słupów. Świetnym rozwiązaniem będą także płytki montażowe. Niezwykle istotne staje się odpowiednie zabezpieczenie bramy wjazdowej. Świetnie sprawdzają się modele z lampami ostrzegawczymi, aby wiedzieć dokładnie, kiedy skrzydła się otwierają i zamykają. Należy wobec tego szukać modeli z fotokomórkami, systemem automatycznego zamykania, wyłącznikami przeciążeniowymi. Wszystko to wpływa oczywiście na bezpieczeństwo użytkowania. Można także zwiększyć komfort korzystania z bramy.

Podsumowując, przy wyborze bramy wjazdowej należy mieć na uwadze przede wszystkim:

  •   Wymiary,
  •   Obecność furtki i jej właściwą lokalizację,
  •   Materiał wykonania,
  •   Sposób sterowania,
  •   Komfort obsługi,
  •   Bezpieczeństwo użytkowania,
  •   Design,
  •   Wielkość posesji.

Materiał zewnętrzny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.