Biedronki to małe, sympatyczne stworzonka, które kojarzą nam się przede wszystkim z charakterystycznym wyglądem – czerwienią z czarnymi kropkami. Te małe owady nieraz odwiedzają nas w domach, jednak najczęściej możemy je spotkać na świeżym powietrzu, w szczególności w otoczeniu kwiatów i roślin. Jak się okazuje, biedronki są nam niezwykle potrzebne i powinniśmy patrzeć na nie zdecydowanie przychylniejszym okiem.
Biedronka owad – charakterystyka
Należące do królestwa zwierząt biedronki to owady z rzędu chrząszczowatych. Biedronki mają zazwyczaj od 8 do 11 członków, wypukłą pokrywę i czarne kropki. Najczęściej kojarzymy biedronki z czerwona pokrywą, ale ta występuje także w kolorze żółtym. Zwierzątka te są niewielkie. Liczą najczęściej około 6-10 mm. Biedronka owad ma krótkie i miękkie czułki. Posiada przedplecze, na którym może mieć różnego koloru plamki, najczęściej białe. Co ciekawe, samce biedronek są większe i cięższe od samców. Biedronki składają około 40 larw, głównie tam, gdzie rośliny padły ofiarą mszyc. Biedronka jest drapieżnikiem, który poluje głównie na mszyce. Posiada także skuteczny system obronny.
Podobnie jak wiele innych owadów, wydziela hemolimfę. Służy ona jako broń przeciwko niektórym większym drapieżnikom. Jednak może być użyta także w chwili, w której biedronka czuje zagrożenie. W kontakcie ze skórą człowieka, wydzielina z gruczołów obronnych biedronki, może powodować pomniejsze reakcje alergiczne. W skrajnych przypadkach, może także prowadzić do wysypki, zapalenia spojówek, a nawet wystąpienia astmy.
Największą ilość tych owadów można spotkać w obu Amerykach, w szczególności jednak w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd też prawdopodobnie biedronki dotarły do Polski i to stosunkowo późno, gdyż dopiero na początku XX wieku.
Biedronki owady to same zalety! O tym, co jedzą biedronki
Biedronki są niezwykle pożytecznymi zwierzętami, zwłaszcza przez to, co jedzą. Żywią się gównie szkodnikami, które atakują uprawiane przez nas rośliny. W menu biedronek znajdziemy przede wszystkim:
- mszyce,
- czerwce,
- muchówki,
- miodówki,
- przędziorki,
- skorki.
Wymienione wyżej stworzenia doprowadzają do częstych zniszczeń w uprawach. Do pozbycia się ich rolnicy, ale także zwyczajni posiadacze ogródków, wykorzystują rozmaite preparaty. Jednak bardzo skutecznym rozwiązaniem są biedronki, które w dużej liczbie są w stanie uporać się z uciążliwymi owadami. Warto wiedzieć, że jedna biedronka potrafi zjeść od 30 do 250 mszyc dziennie. Nie mniej szkodliwych owadów pochłaniają larwy biedronek.
Biedronka – zwierzę, które nie tylko jest pożyteczne, ale także bardzo ładne. Te owady z rodziny chrząszczów, pełnią więc również funkcję estetyczną, upiększając nasz ogród.
Biedronki Polska
Biedronki w naszym kraju są dość liczne. Polskie biedronki należą raczej do tych mniejszych (około 6 mm). W naszym kraju występuje blisko 76 gatunków biedronek. Niektóre mają znacznie mniej typowe umaszczenie. Najciekawsze z gatunków nie przypominają klasycznych, czerwono czarnych owadów. Ich pokrywy są czarne, lub pomarańczowe, zaś kropki przybierają różne, nieregularne kształty. Uważa się je za przyjaciół rolników, gdyż skutecznie radzą sobie z uciążliwymi mszycami.
Gatunki biedronek występujące w Polsce
Najpopularniejsze gatunki biedronek występujące w Polsce to:
- biedronka dwukropka (łac. adalia bipunctata),
- biedronka siedmiokropka (łac. coccinella septempunctata),
- pięciokropka biedronka (łac. coccinella quinquepunctata),
- biedronka dziesięciokropka (łac. adalia decempunctata),
- biedronka dwudziestoczterokropka (łac. subcoccinella vigintiquatropunctata),
- azjatycka biedronka (łac. harmonia axyridis),
Polska biedronka to owad, który goszcząc w ogrodach i na polach uprawnych przynosi wiele pożytku. Jest więc raczej szanowany przez człowieka. Świadczy o tym chociażby fakt, że potocznie nazywana jest bardzo pozytywnym określeniem, czyli bożą krówką.
Ochrona biedronek
Z uwagi na pożyteczną funkcję, jaką pełnią biedronki, należy dbać o ich ochronę. Ludziom powinno zależeć, żeby populacja tych sympatycznych owadów była niezagrożona. Powinniśmy dbać o to, aby biedronki nie były narażone na niebezpieczne i szkodliwe dla nich czynniki środowiskowe oraz cywilizacyjne.
Pomimo, iż większość biedronek występujących w Polsce nie jest pod formalną ochroną, warto interesować się utrzymaniem populacji tych stworzeń z uwagi na ich przydatność rolę, jaką odgrywają w uprawie roślin.
Co możemy zrobić, chcąc dopilnować, aby populacja biedronek się nie zmniejszała?
Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio przygotować nasz sad lub ogród, czyniąc z niego przyjazne środowisko dla tych niewielkich owadów. Biedronki świetnie czują się na łąkach. Dlatego, jeżeli mamy możliwość, powinniśmy zasadzić różne mieszanki traw i kwiatów imitujące łąkę.
Dobrym sposobem jest też pozostawienie dzikiej, lub półdzikiej roślinności w okolicy naszego ogrodu. Biedronki chętniej zadomowią się w tego typu lokacjach. Możemy także przygotować przestrzeń do pożywiania się dla biedronek. Dobrym miejscem, które służy rozwojowi ich populacji jest ściółka. Jeśli jej nie wypalimy, stworzymy biedronkom miejsce do zimowania. O dziwo, biedronki równie chętnie zadomowią się w szklarni. Właściwe jest więc umożliwienie im tego poprzez pozostawianie uchylonych drzwi.
Niestety, niektóre gatunki biedronek są bardziej agresywne od innych. Biedronka azjatycka (łac. harmonia axyridis) poprzez rozprzestrzenianie się, może stanowić zagrożenie dla populacji innych podgatunków tego owada. Sytuacja, w której jeden gatunek zdobywa dominację nad innym, nie jest korzystna z perspektywy bioróżnorodności środowiska i negatywnie wpływa na ekosystem. Najbardziej skuteczną bronią przeciwko tym małym drapieżnikom, są mrówki, a zwłaszcza samice, które niszczą jaja larw biedronek.
Źródła:
- Magda Rymarczyk – Nasi mali sprzymierzeńcy – owady pożyteczne i ich ochrona, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karnowicach, 2017
- Biedronki występujące w Polsce – https://www.utw.pw.edu.pl/prace/do/2015_www/krystyna/index.htm
- Gatunki obce w faunie Polski – https://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/default8923.html